שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תתפלאו, מותר לאורנה לא לשמור נגיעה

  מבחינת הצופה החילוני, אורנה צריכה לכסות את עצמה, לשמור את מצוות השבת ובטח שלא לרכל. אם היא עשתה אחד מאלה, זה לא שהיא קצת פחות דתייה או אנושית, זה אומר בראש ובראשונה שהיא צבועה. הצופה החילוני הממוצע לא מכיר אופציות אחרות של רווקות דתיות, ושוכח שכמו בכל דבר, גם לדת יש גוונים. דעה

  "אורנה הזאת, היא בכלל לא דתייה", שוצפים הצופים על אורנה מבית האח הגדול. "היא טוענת שהיא מקפידה על איסור נגיעה, אבל מתחככת ברגל של דן שמתחת לשולחן. שומרת שבת, אבל מבקשת מתאלין לפתוח לה את דלת המקרר". אורנה, המתמודדת הדתייה מבית האח הגדול, זכתה לקיתונות של בוז וזעם הן מהצופים והן משאר הדיירים, וביחס הפוך לכמות הדברים המזעזעים שאמרה ועשתה. למעשה, ככל שאורנה יותר נחמדה, מנומסת ומייחלת להיות כבר בסדר עם כולם, ככה הטענות נגדה שהיא צבועה, מכשפה ומתחסדת רק עולות.

   

  למה זה קורה? כי מבחינת הציבור החילוני לפחות, בחורה שמתנהגת כמוה, כלומר לא ב-100% שמרנות וגילוי לב כלפי כולם על כל נגיעה מתחת לשולחן, לא יכולה להיות דתייה. נקודה. זה מזכיר לי את הצד ההפוך של הסקאלה - כל הבנות הדתיות שהתלוננו עליי בטוקבקים שאני "מגזימה לגבי חוסר ההבנה שלי בבנים", מבחינת ההווי הדתי שבו גדלתי, ושזה מגוחך לדעתן מפני שהן, עם כל הכבוד, בהחלט מכירות התנהגויות של בנים מאז שהן קטנות כי הן גדלו עם אחים או הלכו לבני עקיבא, או התערבבו איתם אחרי תפילת בית הכנסת וכדומה.

  אורנה דנינו. החילונים לא מבינים שהיא מייצגת פלח בקרב הדתיות (צילום: ינאי יחיאל) (צילום: ינאי יחיאל)
  אורנה דנינו. החילונים לא מבינים שהיא מייצגת פלח בקרב הדתיות(צילום: ינאי יחיאל)
   

  הטענה הזו מצחיקה אותי בכל פעם מחדש, כי לכי תסבירי להן בפעם השביעית שאת מדברת על החוויה של עצמך בלבד, שבה גדלת רק עם אחיות בבית ספר של בנות, ולא הלכת לבני עקיבא או למקום מעורב אחר. אפילו באוניברסיטה עשיתי תואר בספרות, ככה שרק בנות היו איתי בקורס משום מה. אלו החיים הדתיים שאני חוויתי, כמו שהתערבבות עם בנים הייתה החוויה שלהן. אבל אם אספר לכם על חיים דתיים אחרים, על פלרטוטים עם בנים אחרי התפילה בבית הכנסת או בסניף בני עקיבא, אז יקומו כל אותם חילוניים שלא מאמינים שיש גם חיים דתיים כאלה - ויטענו, כמו שהם טוענים על אורנה, "מה, אז את בכלל לא דתייה".

   

  אורנה, גברת חצאית וסרט על הראש, מייצגת בשביל הצופים החילונים את כלל ציבור הדתיות. נשים דתיות ברמה גבוהה ממנה שמרגישות שהיא מנסה לייצג אותן בטח לא יהיו מרוצות, אבל מה לגבי נשים שדתיות בדיוק כמוה? וכן, יש חיה כזו. יש רמות לדבר הזה, וזו גם הסיבה שהבנות שהלכו עם החבר יד ביד בגיל 16 ואז נפרדו לעזרת גברים ועזרת נשים עד לאחרי התפילה, עדיין יכולות לקרוא לעצמן דתיות (ברמה שהן קבעו), ממש כמו שאני, שלא הכרתי בנים עד גיל מתקדם, יכולה לכתוב ולספר על כך בטורים שלי.

   

   

  מכירים את המונח "דתי-לייטים"? אז הרבה מהדתיים הצעירים (בעיקר הרווקים שממש לא בא להם לשמור נגיעה עד החתונה), מחליטים שזו ההגדרה שלהם. אגב, לא ברור אם זה כינוי שהוענק להם כלעג על ידי הדתיים השמרנים יותר, אבל זה כינוי חמוד לדעתי. ואפשר ללעוג לתופעה הזו, לראות בה עצלנות ורדידות של ציבור רווקים דתיים שלם שאין לו כוח לשמור את כל הצניעות מהתורה או לחפש כל הזמן תעודת כשרות, אבל היא עדיין קיימת. אז למה לעזאזל אכפת לכם אם אורנה "דתי-לייטית" או דתייה? כי כנראה שהחילוני צריך את סטריאוטיפ הדתייה הצנועה והחסודה, זו שכשהיא אומרת שהיא שומרת נגיעה היא אכן שומרת נגיעה ואף מזדעזעת רק מעצם הרעיון לקבל חיבוק מהגבר שהתאהבה בו בבית האח הגדול.

   

   

  מבחינתם היא צריכה לכסות את עצמה לגמרי, לשמור את מצוות השבת עד הסוף, ולא לרכל בשום אופן. אם היא עשתה אחד מאלה, זה לא שהיא קצת פחות דתייה ממה שחשבו או אנושית, זה אומר בראש ובראשונה שהיא צבועה. הצופה החילוני הממוצע לא מכיר אופציות אחרות של רווקות דתיות, ושוכח שכמו בכל דבר, גם לדת יש גוונים. אבל אורנה מעצבנת את הצופים כי כמו עם כל מיתוס, גם במיתוס "הנערה הדתייה" החילונים לא אוהבים שנוגעים להם. לכן הנימוס וההתייפייפות של אורנה (שדרך אגב בכלל לא קשורים לדתיותה ויותר לאופייה המעצבן), מתפרשים בעיני הצופה החילוני כצדקנות של דתייה צבועה. אז לא, היא מתנהגת ככה כי זו אורנה. זה האופי המעצבן שלה וזהו.

   

  אנחנו לא רגילים לנימוס, בטח שלא בתוכנית ריאליטי, בה ככל שאתה יותר צעקני ובוטה וגועלי, אתה יותר "אמיתי" ו"נאמן לעצמך". נימוס נראה לנו מזויף. כשאורנה אומרת "אין לך מידות", זה נשמע כמו עקיצה ארסית מתנשאת ונוראית פי מיליון מכל הצרחות והקללות ששני משגרת אליה, ולהגיד עליה מאחורי הגב "מה יש בה?", נראה לנו מזעזע פי מיליון מכך ששני צוחקת עליה מאחורי הגב ורוקדת עם שם ועדן ריקודים ממש מעליבים על "הביצ' המכשפה". על כל אלו אנחנו נסלח לשני כי היא מגניבה וקשוחה, אבל אורנה צריכה להיות דתייה, צדיקה ואסור ששום דבר ייגע בה. אם היא מלכלכת, אפילו במילים לא איומות, זו צביעות.

   

  אבל זו כבר לא צביעות של הדמות, זו צביעות של הצופים. כי נכון שאורנה די מעצבנת עם האופי הצדקני והמנומס שלה, אבל להגיד שהיא "צבועה" או "מכשפה" זה רחוק מהמציאות. אם אורנה מייצגת את הדתיות, אז זה פלח מאוד מסוים באוכלוסיה שלהן, פלח של רווקות דתי-לייטיות. והפלח הזה קיים, בין אם תרצו בכך או לא.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ינאי יחיאל
  אורנה מבית האח הגדול
  צילום: ינאי יחיאל
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים