שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   האם אתם חוסכים מספיק לפנסיה? כנראה שלא
   בדיקת מאגר אפליקציית "רובין הוד" מצאה כי סך החיסכון בקרב גברים העומדים בפני פרישה לגמלאות צפוי להניב להם קצבת פנסיה של קצת פחות מ-5,000 שקל, בעוד הקצבה לנשים נמוכה כמעט בחצי. בפריפריה המצב גרוע בהרבה

   כמה כסף אתם חוסכים לפנסיה? לרוב, סך החיסכון הפנסיוני שיצטבר עד לגיל הפרישה נמוך יחסית ומוביל לקבלת קצבת פנסיה חודשית נמוכה משמעותית מההכנסה אליה הורגלו החוסכים במהלך חייהם כעובדים מן השורה. ynet בחן, באמצעות מאגר אפליקציית "רובין הוד", את גובה הקיצבה החודשית בהתאם לסכום שנחסך.  

    

    

   גבר בגילאי 65 עד 67 שהצליח לצבור סכום של כ-800 אלף שקל, צפוי לקבל קצבה חודשית בסך של כ-4,700 שקל. גם אם נצרף לסכום את קצבת הביטוח הלאומי, תתקבל הכנסה נמוכה משמעותית מההכנסה לה הורגל החוסך.

    

   בקרב ציבור נשים המצב גרוע בהרבה: נשים בגילאי 62 עד 65 צוברות בדרך כלל כ-45% פחות מגברים מאחר ששכרן החודשי לאורך השנים נמוך משמעותית.  על פי הנתונים, אישה בעלת סך צבירה של כ-500 אלף שקל צפויה לקבל קצבה של כ-2,750 שקל בלבד.

    

   החיסכון הפנסיוני הנמוך ביותר - במגזר הערבי

   בנוסף, נבדקו גם היקפי הצבירה לפי מגזרים ואזורים שונים בארץ. מהנתונים עולה כי החיסכון הפנסיוני הממוצע של תושב תל אביב גבוה בכ-50% משל תושב ירושלים. בעוד שבתל אביב סך הצבירה הפנסיוני הממוצע עומד על כ-820 אלף שקל, בירושלים הוא מסתכם בכ-409 אלף שקל בממוצע בלבד.

    

   עוד עולה מהנתונים כי החיסכון הפנסיוני הנמוך ביותר נמצא בקרב המגזר הערבי עם כ-219 אלף שקל בממוצע בלבד. אחריו נמצא המגזר החרדי עם חסכון פנסיוני ממוצע בסך 254 אלף שקל.

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   (צילום: shutterstock)
    

   הסיבה העיקרית לפערים הגדולים נעוצה בפערי השכר בין המרכז לפריפריה, אשר יכולים להגיע עד ל-50%. "הנתונים שהוצאנו מסתמכים על שווי נכסים של 3.5 מיליארד שקלים השייכים לכ-10,000 לקוחות. הם מאששים את העתיד הקודר בו נמצאים למעלה מ-50% מתושבי ישראל", אומר מייסד "רובין הוד", יוסי ירקוני. "אם לוקחים בחשבון את נתוני המגזר החרדי והערבי הנמצאים בתחתית הרשימה, התמונה נהיית קודרת עוד יותר".

    

   איך בכל זאת אפשר לשפר את המצב?

   קיימות מספר פעולות שיכולות להגדיל את החיסכון כמו מיקוח על דמי הניהול והתאמת אופי ההשקעה לחוסך.

    

   בנוסף, מוצרי החיסכון החדשים, כמו קופת גמל להשקעה ברמת סיכון ממוצעת ומעלה, שם ניתן להפקיד עד 70 אלף שקל, יכולים להוסיף עוד כ-1.7 מיליון שקל לצבירה ובעצם לשלש את הקצבה החודשית לכ-15 אלף שקלים, במקביל ליתרונות המס הגלומות במוצר זה.

    

   כמו כן, כדאי לשקול הפקדת סכומים בקופות גמל במקום במוצרי חיסכון אחרים - להעביר כספים ששוכבים בקרנות פנסיה לקופות הגמל, וכך ליהנות מתשואות נטו ללא צורך לשלם מס בדמות איזון אקטוארי שלילי. חובת הקרן לאזן את ההכנסות מול ההוצאות במקרה של נכות, מוות וקצבאות.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים