שתף קטע נבחר

ישראלי מול פלסטיני בגמר "ערב איידול"

מצד אחד אמיר דנדן, ערבי ישראלי ממג'ד אל-כרום, מצד שני יעקוב שאהין, פלסטיני מבית לחם. שני הצעירים, שביומיום רואים את עצמם כאחים, יתייצבו בשבוע הבא למלחמת סלסולים בגמר ה"ערב איידול" - ריאליטי השירה החשוב ביותר בעולם הערבי

 

דריכות שיא בקרב הפלסטינים וערביי ישראל. לא בגלל ההצהרות שהשמיעו טראמפ ונתניהו על רצונם בפתרון שלום אזורי במזרח התיכון, אלא לקראת גמר תחרות "ערב איידול" - ריאליטי השירה החשוב ביותר עולם הזמר הערבי.

 

ומה הסיבה למתח העצום? שניים מתוך שלושת המתמודדים שהגיעו לגמר הם אמיר דנדן (26), ערבי-ישראלי מהכפר מג'ד אל-כרום שליד כרמיאל, ויעקוב שאהין (23) – פלסטיני מבית לחם. ביומיום הם רואים, מן הסתם, את עצמם אחים. בשלב הגמר הם יהפכו - לפחות לכמה שעות - ליריבים מרים בדרבי מוזיקלי, זאת על אף שהפקת התוכנית מציגה את דנדן כפלסטיני ולא כערבי־ישראלי.

זה מול זה. המתחרה הפלסטיני יעקוב שאהין (מימין) והמתחרה הערבי-ישראלי אמיר דנדן ()
זה מול זה. המתחרה הפלסטיני יעקוב שאהין (מימין) והמתחרה הערבי-ישראלי אמיר דנדן

השניים חיים את עולם המוזיקה כבר שנים ארוכות. שאהין התחיל לשיר כבר כילד. הוא לא רק מיטיב לשיר אלא גם שולט בנגינה בבוזוקי, בעוד ובקלרינט. הוא מנוסה בתחרויות שירה וב-2012 זכה בגרסה הפלסטינית לתוכנית "כוכב נולד". מאז הוא מופיע בפסטיבלים שונים בערבית ברחבי העולם.

 

דנדן מגיע גם הוא מבית מוזיקלי וחוץ מלשיר טוב הוא גם מנגן על עוד. אביו ודודיו הם מוזיקאים. הלחץ בקרב בני משפחתו לקראת הגמר הוא עצום, ואמש הם סירבו לדבר על תחושותיהם לקראת האירוע. ראש המועצה לשעבר מוחמד מנאע הסכים לומר אמש בשיחה ל"ידיעות אחרונות" שאם דנדן יזכה תתקיים בכפר מסיבה גדולה לכבודו.

 

דנדן ושאהין חולמים, כל אחד מצידו, ללכת בעקבותיו של מוחמד עסאף מרצועת עזה שזכה בתחרות הזאת בשנת 2013 ומאז התהפכו חייו. עסאף ומשפחתו עזבו את הרצועה זמן קצר לאחר זכייתו, והוא הפך בעקבות נצחונו לאחד הזמרים הגדולים בעולם הערבי.

ממג'דל כרום. אמיר דנדן, המתחרה הערבי-ישראלי ()
ממג'דל כרום. אמיר דנדן, המתחרה הערבי-ישראלי
 

מבית לחם. יעקוב שאהין, המתחרה הפלסטיני ()
מבית לחם. יעקוב שאהין, המתחרה הפלסטיני

האם דנדן יזכה בהצבעת הקהל לקולות גם מקרב הפלסטינים? האם שאהין יזכה לנקודות גם מערביי ישראל? ימים יגידו. בכל מקרה, נראה כי שיטת ההצבעה הזו עלולה בסופו של דבר להוביל לזכייתו של עמאר אל-אזכי מתימן - השלישי שעלה לגמר ויתחרה מולם.

 

"ערב איידול" היא תחרות השירה הפופולארית ביותר בעולם הערבי, המתקיימת מדי שנה מאז 2012. משתתפות בה גם נשים.

 

שלב חצי הגמר התקיים שלשום בביירות שבלבנון וצפו בו עשרות מיליונים. בסיום הערב רעדה האדמה מרוב שמחה במג'ד אל-כרום בשל עלייתו של דנדן לגמר. הוא אמנם עזב את כפרו וחי כיום בארצות הברית, אבל הוריו ובני משפחתו עדיין גרים כאן. בית־לחם צהלה גם היא בשל זכיית תושב העיר שאהין.

 

הגמר יתקיים בעוד שבוע וחצי בביירות, וכמו חצי הגמר יועבר גם הוא ברשת הטלוויזיה הלבנונית MBC. מספר הצופים, בעיקר בגלל הדרבי המוזיקלי בין המתחרה הפלסטיני למתחרה הערבי־ישראלי, צפוי להיות גבוה במיוחד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים