שתף קטע נבחר

מאות מנופאים בת"א: "נלחמים באדישות המדינה"

מאות מנופאים התכנסו בת"א כחלק משביתת אזהרה בת יום, במחאה על תנאי הבטיחות והעבודה בענף ולאחר שהמשא ומתן בינם לבין התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) נכשל. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "רוצים לדעת שהעובדים יוצאים בשלום וחוזרים בשלום, מתחילים ביום אזהרה - אך לא נוותר"

מחאת המנופאים נמשכת: כ-500 מנופאים התכנסו בת"א במחאה על כישלון המשא ומתן בינם לבין התאחדות בוני הארץ (הקבלנים), במטרה להגיע להסכם שכר קיבוצי ראשון בענף. מאות מנופאים נוספים שובתים במסגרת שביתת אזהרה של יום אחד.

 

לפני כחודש, מאות מנופאים הכריזו על התפטרותם, בעקבות טענות על מחדלי בטיחות ומחסור בתנאים בסיסיים בענף. אחד מהמנופאים אמר אז ל-ynet כי "היו מקרים שאמרתי כי על פי שיקול דעתי אי אפשר לעבוד, כיוון שיש רוח חזקה והמנוף מסתחרר. מנהל העובדה לחץ עלי ואם אמרתי לא, העיף אותי הביתה".
 

לאחר התמוטטות מנוף בבת ים לפני כשבועיים, שגרם לפציעתם של שניים באופן בינוני ושניים אחרים קל, אמר רועי וינשטיין מאיגוד המנופאים באולפן ynet, כי אינו מופתע מהאירוע: "אנחנו מתריעים על זה עשרות שנים, ישנם למעלה מ-500 מנופאים ללא רישיון, מתוך 1,200 מנופים, לפחות 250 מהם נמצאים ללא ניירות. יש ברגים משוחררים, מנופים בני מעל 40 שנה שאסור להשתמש בהם".

המנופאים בכנס המחאה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
המנופאים בכנס המחאה(צילום: עידו ארז)

במקביל, התקיים משא ומתן בין איגוד המנופאים להתאחדות בוני הארץ (הקבלנים) במטרה להגיע להסכם שכר קיבוצי ראשון בענף, שיסדיר את תנאי העבודה. לאחר שהמשא ומתן לא הבשיל לכדי הסכם, הכריזו המנופאים על שביתת אזהרה בת יום אחד ומאות מהם התכנסו בת"א.

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שהגיע למקום, אמר כי: "מדינת ישראל הפקירה את הבטיחות בענף הבנייה. חייבים להילחם באדישות הזו". ניסנקורן הדגיש כי "אנחנו לא מחפשים את השביתה, אנחנו מחפשים את הבטיחות, שיהיה פה מקצוע מכובד, בלי זיופים, שיהיה כבוד מקצוע וכבוד לבן אדם".

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

ניסנקורן פנה למנופאים והוסיף: "אנו רוצים שהמעסיקים יכבדו אתכם, כמו שהם מכבדים את עצמם. כמו שהם יוצאים מהבית ויודעים שהם חוזרים הביתה בשלום, אנו רוצים שגם אתם תוכלו לדעת שתוכלו לחזור הביתה בשלום. אתם נלחמים היום לא רק בשבילכם, אתם נלחמים על ענף הבנייה כולו ועל הצביון החברתי של מדינת ישראל, המאבק היום הוא על הבטיחות. אנו מתחילים ביום אזהרה אחד אבל אנחנו לא נוותר. צריך לגמור עם זה ועכשיו".

 

איציק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבנייה והעץ, הוסיף: "זו יריית אזהרה ראשונה לשביתה של המנופאים". הוא פנה למנופאים והבטיח כי "ישנם סימנים טובים של השר חיים כץ, לאכיפה של חוקי העבודה, נגד ניצול של חברות כח אדם בשכר שמגיע לכם בדין".


פורסם לראשונה 23/02/2017 12:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
המנופאים בכנס המחאה
צילום: עידו ארז
מומלצים