שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: תלמידים ישבתו ביישובים בצפון בגלל מכל האמוניה

מועצת התלמידים והנוער הארצית מצטרפת למאבק לסגירת מכל האמוניה. ב-44 בתי ספר על יסודיים בשמונה רשויות מקומיות בצפון יושבתו הלימודים ביום ראשון עד השעה 12:00. "המכל מסכן מאות אלפי אזרחים במחוז חיפה"

 

מכל האמוניה בחיפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מכל האמוניה בחיפה(צילום: AFP)

מתרחבת המחאה למען סגירת מכל האמוניה : מועצת התלמידים והנוער הארצית הודיעה הערב (יום ה') כי היא תשבית ביום ראשון הקרוב את הלימודים ב-44 בתי ספר (ז'-י"ב) בשמונה רשויות מקומיות בצפון. כך נודע ל-ynet. הלימודים בחטיבות הביניים והתיכונים בחיפה, קריית אתא, קריית מוצקין, קריית ביאליק, קריית ים, נשר, טירת כרמל והמועצה האזורית זבולון יושבתו לארבע שעות - ויחלו בשעה 12:00.

 

השביתה נועדה לאפשר לתלמידים מאזור הצפון להשתתף במאבק לסגירת מכל האמוניה. בסך הכול ישבתו 33,210 תלמידים. חנן יזדי, יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, אמר: "מכל האמוניה הוא פצצת זמן מתקתקת. אסור לנו לתת לסכנה הכבירה הזאת להמשיך לשכון בלב לבו של אזור המאוכלס בתושבים רבים. בני הנוער במדינת ישראל קוראים לסגירת מכל האמוניה במיידי".

 

נוי קריאף, יו"ר מועצת התלמידים והנוער של מחוז חיפה, אמרה: "מכל האמוניה מסכן ומאיים על מאות אלפי אזרחים הגרים ברשויות שונות כאן במחוז חיפה. אני קוראת לבני הנוער לשאול את השאלות הקשות, ליצור שיח, להיות מעורבים בצורה פעילה ולצאת להפגין בעד הוצאת מכל האמוניה מחיפה".

"פצצת זמן מתקתקת". יזדי ()
"פצצת זמן מתקתקת". יזדי

מועצת הנוער העירונית בחיפה הודיעה מוקדם יותר על החלטתה להשבית את הלימודים בתיכונים בעיר ביום ראשון. תלמידים מחיפה ישתתפו ביום ראשון בהפגנה מול בית המשפט המחוזי בעיר בעת הדיון בערעור על ההחלטה לסגור את מכל האמוניה. בהודעת מועצת הנוער בחיפה נמסר כי ההשבתה נערכת במסגרת "המחאה העיקשת של תושבי העיר לסילוק מכל האמוניה ממפרץ חיפה".

 

נציגי מועצת הנוער הודיעו כי התלמידים ייצאו בכמה אוטובוסים מכל בתי הספר בעיר וישתתפו בהפגנה. יו"ר המועצה אוראל וקנין אמר: "כמי שמייצגים את דור העתיד של חיפה, וכתושבים מודאגים של העיר, אין אנו יכולים לעמוד מנגד נוכח האיום השוכן לצדנו במפרץ חיפה. מכל האמוניה הוא פצצה מתקתקת ואין אנו רוצים לראות את היום שבו האיום יתממש ואת תוצאותיו הרות האסון".

 

וקנין הוסיף כי "השאלה אינה אם אסון יתרחש אלא מתי הוא יתרחש, על פי דו"ח המומחים היום הזה אינו רחוק. זוהי חובתנו המוסרית והאזרחית להשמיע קול זעקה. אני בטוח שאם הסכנה הזו הייתה במרכז הארץ, למשל בתל אביב, המכל מזמן כבר לא היה שם".

 

בהפגנה ביום ראשון ישתתפו גם נציגים מהעירייה, ארגונים ירוקים, תושבי העיר וכן תושבים מקריית מוצקין הסמוכה. הדיון בבית המשפט יתקיים לאחר שבוע רצוף הליכים משפטיי והודעות של גופים שונים בנוגע לעמדתם בנושא האמוניה.

 

בית המשפט המחוזי אישר לעמותת "צלול" להצטרף לעתירה לצעד עיריית חיפה, ובמקביל להתאחדות התעשיינים להצטרף לצד חברת "חיפה כימיקלים", מפעילת המכל.

 

המשרד להגנת הסביבה הודיע אתמול כי לא יחדש את היתר הרעלים של המכל וכי יאפשר להפעילו במשך שלושה חודשים על מנת שהמשק יוכל להיערך. בנוסף, בית המשפט העליון סירב היום לתת ל"חיפה כימיקלים" דחייה של הערעור לעוד שלושה חודשים.

 

בשבוע שעבר הוציא בית המשפט המחוזי צו עיכוב ביצוע להחלטה לריקון מכל האמוניה.


פורסם לראשונה 23/02/2017 18:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מכל האמוניה. התלמידים במאבק
צילום: AFP
מומלצים