שתף קטע נבחר

בן 3 נחנק מפיתה ביום הולדתו; מצבו קשה

הפעוט מהפזורה הבדואית נחנק ואיבד את הכרתו. הוריו חברו לאמבולנס של מד"א שהבהיל אותו לבית החולים והפרמדיקים הצליחו לחלץ את הגוף הזר מגרונו. הוא מורדם מונשם

פעוט בן שלוש מהפזורה הבדואית בדרום נותר במצב קשה, הוא מורדם ומונשם בבית החולים סורוקה בבאר שבע - לאחר שנחנק מחתיכת פיתה ביום הולדתו שצוין בסוף השבוע. הוא פונה על ידי צוותים של מד"א.

 

בצהרי יום שישי חגגה משפחתו של הפעוט את יום הולדתו. לאחר שהחל לאכול פיתה, הוא החל להיחנק. בני המשפחה הזעיקו את מד"א מרחב נגב, ודיווחו על ילד מחוסר הכרה. הם חברו ברכב פרטי לניידת טיפול נמרץ סמוך לעומר. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי מציל חיים וביצעו פעולות החייאה, במהלכן שלפו מגרונו גוש פיתה שממנו נחנק, ופינו אותו במצב קשה ויציב לבית החולים סורוקה.  

 

חובש רפואת חירום אבו אבו סיאם סיפר: "קיבלנו קריאה וחברנו לרכב פרטי בצומת. קיבלנו ילד בן שלוש מחוסר הכרה עם סימני חנק. מיד התחלנו בפעולות החייאה, ניסיתי להוציא את הגוף הזר מהגרון. המשפחה סיפרה כי באמצע האוכל הוא החל להיחנק".

 

צוות ניידת טיפול נמרץ חבר לצוות הרפואי. "הגענו תוך דקות ספורות", סיפר פרמדיק מד"א ג'ורג ישייביץ. "הילד היה מחוסר הכרה, כחול. התחלנו להעניק לו טיפול רפואי מציל חיים, והצאנו את הגוף הזר מקנה הנשימה באמצעות מכשיר מיוחד. הצלנו את חייו. לאחר מכן הרדמנו אותו ופינינו אותו לחדר הלם".

 

מבית החולים סורוקה נמסר כי מצבו של הפעוט קשה. הוא מורדם מונשם בטיפול נמרץ ילדים.

 

ד"ר דני גולן, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה, הוסיף: "הפעוט סובל מתסמינים של דלקת ריאות בשתי ריאותיו. אפשרות אחת היא שחתיכות לחם חדרו לריאות ואפשרות שנייה היא שבגלל המחסור בחמצן חלק מהריאות התמוטטו", אמר. "בזמן ניסיונות ההוצאה של הפיתה נגרם לו דימום בפה. הוא כנראה שאף את הדם לריאות. אירוע כזה יכול לקרות לכל אחד לצערנו".

 

הוא הסביר כי "כשהילד משתעל, מנגנון השיעול נחשב לתגובה הכי יעילה להוצאת הגוף הזר. אין לנסות להכניס אצבעות ולהוציא את הגוף הזר לבד. פעמים רבות הדבר מוביל לכך שהגוף הזר נכנס עמוק יותר". עוד ציין כי "הפעוט במצב יציב. החשש העיקרי הוא המחסור בחמצן. הבעיה הייתה נשימתית בלבד ואנחנו מאוד מקווים שהנזק לא יהיה גדול כשננסה להעיר אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים