שתף קטע נבחר

נתניהו: "בניגוד לדו"ח המבקר - אני מגבה את ראשי צה"ל"

רה"מ התייחס לדו"ח המבקר בעניין צוק איתן, ואמר כי "הלקחים החשובים באמת לא נמצאים בדו"ח". קודם לכן התייחס השר ליברמן לדו"ח, ואמר: "פוליטיקאים סוגרים חשבונות". לפיד: "נתניהו צריך להודות שטעה"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בצהריים (יום ב') בישיבת סיעת הליכוד לדו"ח מבקר המדינה שיפורסם מחר בנוגע למבצע צוק איתן, שמתייחס להכנה ולהתנהלות לקראת המלחמה ובמהלכה."בניגוד לדו"ח המבקר - אני מגבה את ראשי צה"ל, השב"כ ומערכת הביטחון - ששמרו ושומרים על אזרחי מדינת ישראל", אמר נתניהו. "הלוחמים והמפקדים שלנו נלחמו בחירוף נפש ועם ישראל גאה בהם". לדבריו, "הלקחים החשובים באמת לא נמצאים בדו"ח המבקר ואנחנו מיישמים אותם בלי הכרזות ובלי הצהרות לתקשורת. אנחנו מיישמים אותם ביסודיות, בהתמדה ובשקט".

 

נתניהו הוסיף ואמר כי "כשנכנסים לקבינט צריך להשאיר בחוץ את הטלפון הסלולרי, הפוליטיקה הקטנה והאינטרסים האישיים. אף קבינט בתולדות המדינה לא עודכן יותר". לדבריו, "היכינו את החמאס במכה הקשה ביותר שספג בתולדותיו. חיסלנו כאלף מחבלים, את בכירי מפקדיו, הפלנו את מגדלי הטרור. אני מגבה את ראשי צה"ל, שב"כ ומערכת הביטחון, ששמרו ושומרים על אזרחי מדינת ישראל. הלוחמים שלנו לחמו בחירוף נפש ועם ישראל גאה בהם. הלקחים החשובים באמת לא נמצאים בדוח המבקר, ואנחנו מיישמים אותם בלי הכרזות לתקשורת".

 

לקראת פרסום הדו"ח מתנהלים כבר זמן מה חילופי האשמות בין חברי קבינט בזמן מבצע, פוליטיקאים וגורמים צבאיים. חלקם מתנגדים למסקנות – שטרם פורסמו רשמית - ואחרים מטילים זה על זה אחריות להכנה הלקויה ולהתמודדות הבעייתית עם איום המנהרות במהלך הלחימה מול חמאס. 

 

 

מנהרת חמאס ברצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהרת חמאס ברצועה(צילום: רויטרס)
 

מוקדם יותר התייחס לנושא שר הביטחון אביגדור ליברמן בפתח ישיבת הסיעה של ישראל ביתנו: "כל ההודעות של הפוליטיקאים בימים האחרונים לא עסקו בהפקת לקחים אלא בסגירת חשבונות והאשמות הדדיות. השיח המתנהל כרגע בנושא הדו"ח הוא לא שיח ענייני אלה שיח פוליטי שלא תורם לביטחון ישראל אלה להיפך פוגע בביטחון של מדינת ישראל.

 

"צה"ל ומערכות הביטחון עוסקים בהפקת לקחים ובתיקונים מיום ראשון לאחר מבצע צוק איתן. אני חושב שהיום יש לנו מוכנות בכל המערכות, גם בצבא הסדיר גם במילואים כפי שלא ראינו עשרות שנים. דו"ח המבקרו אמור לשמש אותנו להפקת לקחים, הכנסת שיפורים ולא כפלטפורמה לחיסול חשבונות. אנחנו נשכיל ונעבור מוויכוח פוליטי ומהאשמות לדיון ענייני, מה צריך לשפר ומה אפשר לשפר.

 

לקראת הפרסום מחר קורא היום יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לנתניהו להודות בפני הציבור בטעויות שביצע בקבינט בתקופת הלחימה ולפניה. "ראש הממשלה צריך להתייצב בפני המדינה ובפני הצבא ולהודות שדו"ח המבקר מוכיח מעל לכל ספק שהוא טעה", אמר לפיד בפתח ישיבת הסיעה. "הוא צריך להגיד לאזרחי ישראל שתהליך התיקון והפקת הלקחים מתחיל עכשיו".

 

לדברי לפיד, מהדו"ח עולה שגם אחרי ששב"כ ואמ"ן הבהירו לנתניהו שהמנהרות חוצות הגדר הפכו לאיום אסטרטגי, "ראש הממשלה לא קיים את הדיונים שצריך היה לקיים, לא הביא את הנושא לקבינט, לא נתן לצבא את ההוראות הנכונות. אף אחד מהדברים האלה גם לא תוקן בשנתיים וחצי האחרונות. לא עבודת הקבינט, לא דרך קבלת ההחלטות".

 

עם זאת הדגיש ח"כ לפיד: "אני לא חושב שראש הממשלה צריך להתפטר כי טעה. טעויות קורות. מלחמות לא קורות במעבדה ושיקולי ביטחון הם עניין מורכב". 

 

  

"מה שמדאיג הן לא הטעויות, אלא ההכחשה", הוסיף לפיד. "מדאיג הניסיון לעסוק בתדמיות, בפוליטיקה ובספינים תקשורתיים על חשבון הביטחון הלאומי. מדובר בדו"ח מקצועי ומעמיק, וגם קשה וחמור, עם הערות אישיות לראש הממשלה, לשר הביטחון לשעבר,

לבכירי צה"ל. השאלה היא מה אנחנו הולכים לעשות עכשיו: לגלוש שוב לריב פוליטי מכוער, או שאנחנו הולכים לתקן?".

 

לדברי לפיד, בניגוד לדרג המדיני, צה"ל החל בתהליך הלמידה והתיקון של התקלות מיד אחרי מבצע צוק איתן: "לפי מיטב המסורת של התחקיר הצה"לי הוא בדק איפה הוא טעה ביושר ובאומץ, והלך לטפל בזה. הדרג המדיני, ובעיקר ראש הממשלה, עשה בדיוק את ההיפך.

בנושא זה דו"ח המבקר חד משמעי".

 

  

בישיבת סיעת כולנו אמר היו"ר משה כחלון: "הסקת מסקנות זה מהלך קריטי. אבל כשם שאני תומך בביקורת ובהפקת לקחים, אני סולד מהדלפות בקבינט. והדלפות בקבינט חד-משמעית מסכנות את חיי החיילים. אסור לנו, שרי הקבינט היום ולשעבר, להשתמש בדו"חות האלה ככלי ניגוח פוליטי. הצבא יקר לנו. תתאפקו".

 

בימים האחרונים התייחסו לדו"ח גם שר הביטחון בזמן המבצע משה יעלון והרמטכ"ל דאז בני גנץ. יעלון כתב: "בשבוע הקרוב תשמעו הרבה מאוד על צוק איתן. מי שעשו אז פוליטיקה בקבינט, בזמן המלחמה, באופן חסר תקדים, ימשיכו לעשות זאת גם השבוע. הם יגידו לכם שהם לא ידעו, שלא אמרו להם, שלא דיווחו להם. והשקר הגדול מכולם? שלא היינו ערוכים ושהפסדנו. זה קשקוש". גנץ אמר באירוע סגור: "אני לא מקבל את מה שנכתב שם".


פורסם לראשונה 27/02/2017 14:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים