שתף קטע נבחר

המשטרה: "נעצר איש המבצעים של חסידות גור"

יום אחרי הפרסום ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet על מסכת התנכלויות שחוו בני זוג בחסידות הגדולה, הוארך מעצר החשוד המרכזי במעשים. לטענת המשטרה, בידיה ראיות לכך שהחשוד היה מעורב בהטמנת סמים במזוודות בני הזוג

 

בני הזוג לאחר חשיפת הסמים באוקראינה (צילום: censor.net.ua) (צילום: censor.net.ua)
בני הזוג לאחר חשיפת הסמים באוקראינה(צילום: censor.net.ua)

מתהדקת הטבעת בפרשת החשדות בחסידות החרדית הגדולה: יום לאחר חשיפת הפרטים ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet על אודות חשד לתקיפה וסחיטה בחסידות גור, הוארך בצהריים (יום ב') ב-10 ימים מעצרו של אלעזר ויגדרוביץ' - החשוד המרכזי במעורבות במעשים. במהלך הדיון הגדיר נציג המשטרה את החשוד "איש המבצעים של חסידות גור". במקביל מתנהל משפט נגד ויגדרוביץ' שבו הוא מואשם בתקיפה וסחיטה באיומים של בני הזוג.

 

מהפרטים שפורסמו עולה כי בני זוג עברו במשך יותר משנה מסכת של אלימות על מנת לגרום לאם לוותר על משמורת לתשעת ילדיה. במהלך התקופה "הוגלו" בני הזוג לאוקראינה. לפי החשד, ויגדרוביץ' הטמין סמים במזוודות של השניים - מה שגרם למעצרם בשדה התעופה בקייב ולמניעת חזרתם לארץ.

 

שופטת בית משפט השלום בירושלים מיקה בנקי האריכה כאמור את מעצרו של החסיד ב-10 ימים וציינה בהחלטתה כי קיים חשד "בעוצמה גבוהה" נגדו. המשטרה מייחסת לויגדרוביץ' עבירות של סחיטה באיומים, האזנת סתר, בידוי ראיות, החזקת סמים ועדות שקר תמורת טובת הנאה.

הסמים שהוטמנו במזוודות בני הזוג (צילום: censor.net.ua) (צילום: censor.net.ua)
הסמים שהוטמנו במזוודות בני הזוג(צילום: censor.net.ua)

נציג היחידה המרכזית של משטרת מחוז ירושלים, רס"ב רונן מזרחי, הסביר במהלך הדיון כי האם לתשעה ביקשה להתגרש מבעלה, ובשל כך "סבלה ממסכת התעללות וייסורים". לאחר הגירושין הופעלו עליה לחצים כבדים מצד אנשי החסידות לוותר על משמורת ילדיה. האישה פיתחה קשר עם בן זוג אחר, שגם הוא סבל מהתנכלויות של אנשי החסידות, בהן שורה של תקיפות שבוצעו לפי החשד בשליחות ויגדרוביץ'. בסופן נאלץ גם בן הזוג החדש לעזוב את הארץ.

 

"אנשי החסידות הגו רעיון לפתות את בני הזוג לצאת לאוקראינה", סיפר רס"ב מזרחי. "הם עברו לשם כדי לגדל את הילדים, הרחק מישראל, וגם שיהיה להם מקום עבודה שהחסידות תממן. בחזרה, באורח פלא, כשהם רצו לעלות למטוס נמצאו במזוודותיהם סמים. הם היו עצורים כמה שבועות ואחר כך שוחררו ממעצר, אבל נאסר עליהם לעזוב את אוקראינה".

 

"שילם לגורמים עברייניים"

נציג המשטרה אמר עוד כי בני הזוג טענו בתוקף שהסמים הושתלו על ידי אנשי חסידות גור. בחקירה שנערכה במשך יותר משנה לא הושגו ראיות לטענות, אולם באחרונה הגיעו לידי משטרת ירושלים הקלטות וממצאים אחרים שמהם עולה באופן ברור שויגדרוביץ' הודה כי הוא זה שדאג להשתיל את הסמים במזוודות, וכי הוא שילם לגורמים עברייניים באוקראינה לעשות זאת זמן קצר לאחר שעזב את גבולות המדינה.

 

רס"ב מזרחי הזכיר במהלך הדיון כי את כתבי האישום שכבר הוגשו נגד ויגדרוביץ' על אלימות בארץ בגין תקיפת הגבר וסחיטתו באיומים וכן בסחיטת האישה באיומים. הוא סיפר עוד כי ויגדרוביץ' ניסה להשיג הקלות שונות תמורת מסירת מידע למשטרה, אולם המידע התגלה כעלילות חסרות בסיס. "במהלך תקופת מעצר הבית שלו, בעקבות אישומים נגדו בגין תקיפת בני הזוג בארץ, התגלה כי הוא הפר את התנאים וטס לחו"ל למשך חודש וחצי בדרכון מזויף".

פשקוויל שפורסם נגד בן הזוג (צילום: censor.net.ua) (צילום: censor.net.ua)
פשקוויל שפורסם נגד בן הזוג(צילום: censor.net.ua)

לפי חומר החקירה, ב-12 בדצמבר 2015 טס ויגדרוביץ' עם אדם נוסף לאוקראינה. הוא הכין את השטח, נפגש עם עבריינים ושילם כספים במזומן למטמין הסמים. יומיים לאחר מכן טס ויגדרוביץ' לניו יורק אחרי שביצע את כל ההכנות, ושלושה ימים לאחר מכן בוצעה הטמנת הסמים במזוודות בני הזוג. לפי רס"ב מזרחי, לאחר הטמנת הסמים שב ויגדרוביץ' לאוקראינה, נפגש עם "מבצעי המשימה" ושב לארץ. "הוא המנהיג", אמר נציג המשטרה.

 

עו"ד צבי רוזנטל, פרקליטו של ויגדרוביץ', הבהיר שוב ושוב כי טענות המשטרה שלפיהן מי שביצע את המעשים הם אנשי חסידות גור אינן נכונות. במהלך הדיון ניסה הפרקליט להרחיק כל קשר בין החסידות לפרשה ולמעורבים. הוא ציין כי אחד העדים שעליו מתבסס המשטרה "מפוקפק עם עבר פסיכוטי ועשרות מקרי הונאה".

 

עו"ד רוזנטל הבהיר כי אין חשש לשיבור הליכי חקירה וכי אין כל בעיה לשחרר את מרשו למעצר בית. השופטת בנקי דחתה את טענותיו בתוקף והדגישה כי "בעניין של החשוד מתקיים חשש כבד להימלטות מאימת הדין, כשיצא בעבר מהארץ למשך חודש וחצי כאשר היה במעצר בית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: censor.net.ua
בני הזוג בשדה התעופה בקייב
צילום: censor.net.ua
מומלצים