שתף קטע נבחר

שיפוץ לפני מכירת הדירה: כך תגדילו את הרווח שלכם ב-10%

Home Staging - ביצוע שדרוג לפני מכירת הדירה, יכול לזרז משמעותית את מכירתה ולאפשר לכם להגדיל את התשואה הצפויה ב-10%. במה כדאי להשקיע בשיפוץ, ומה נחשב להשקעה מיותרת? אתר "המקצוענים" עם המדריך - חלק א'

מתי בפעם האחרונה הרווחתם 250 אלף שקל בחודש? מתברר, ששדרוג לפני מכירת דירה (Home Staging), מאפשר במקרים מסוימים להרוויח סכום נאה בפרק זמן יחסית קצר. הבעיה, שמבחינה פסיכולוגית, קל יותר למוכרי דירות לעשות הנחה במחיר הדירה מאשר להוציא כסף מכיסם לטובת שיפוץ מקדים, ולהמר על כך שירוויחו ממנו. ועדיין, לא תמיד חייבים להשתגע עם שיפוץ רחב היקף. לעתים, שיפוץ קטן יכול להחזיר תמורה גבוהה ומספקת. עבור השקעה של 1%-3% משווי הנכס, תוכלו להרוויח עד 10% במכירתו.

 

אם תיקחו מחשבון ותעשו חישוב פשוט, תתפלאו שעבור השקעה שלעתים לוקחת כמה ימים או שבועות, תוכלו להניב תשואה של כמה עשרות ואף מאות אלפי שקלים. אז אם אתם רוצים למכור את הדירה שלכם מהר יותר ולמקסם את הרווחים, הנה כמה דברים שכדאי לדעת. בארה"ב, אגב, זה נחשב טרנד של ממש.

 

עוד כתבות בנושא:

כך תתמודדו עם ליקויים לאחר שיפוץ

למה לצפות כשמשפצים את הבית

שיפוצים במקום קניית דירה

 

לפני: סלון ופינת אוכל עמוסים בחפצים ובפריטים אישיים (צילום: אנה גוטמן) (צילום: אנה גוטמן)
לפני: סלון ופינת אוכל עמוסים בחפצים ובפריטים אישיים(צילום: אנה גוטמן)

אחרי: סלון נייטרלי שבו רוכש הדירה יכול להרגיש שהיא כבר שלו (צילום: אנה גוטמן) (צילום: אנה גוטמן)
אחרי: סלון נייטרלי שבו רוכש הדירה יכול להרגיש שהיא כבר שלו(צילום: אנה גוטמן)
 

מהו סכום השיפוץ המומלץ בהתאם לשווי הנכס?

שיפוץ יכול להיות כאב ראש לא קטן, ובטח כשמדובר בדירה שלא אתם תגורו בה. ועדיין, אם המשמעות היא שתוכלו למכור את הנכס שלכם בקלות רבה יותר ובמחיר גבוה יותר, ייתכן ששווה להיכנס להרפתקה הזו.

 

זכרו שאם אתם לא מתכוונים לגור בעצמכם בדירה, ייתכן שהשיפוץ יהיה אף יותר קל משיפוץ רגיל, כי לא תצטרכו להתחבר רגשית לכל אריח וברז שתתקינו.

 

כמה כדאי להשקיע כדי למקסם את הרווח ממכירת הדירה? "אם יושקעו 10-25 אלף שקל בשיפוץ דירה קוסמטי בשווי מיליון שקל, ניתן יהיה למכור אותה ב-1.1 מיליון שקל", אומרת מנהלת שיווק אקרמן בית מכירות נדל"ן, אתי אלה.

 

לדבריוה, "לעתים השיפוץ פשוט נועד למכור אותה במחיר השוק מבלי להתפשר על המחיר. כלומר, אם היא הייתה נמכרת ב-900 אלף ללא שיפוץ, ניתן יהיה למכור אותה במיליון שקל. בסכומים כאלה, 10% הם הפרש משמעותי, ששווה את השיפוץ הקוסמטי ששוויו 1%-3% משווי הנכס, ואשר יכול להסתיים תוך מספר ימים עד מספר שבועות.

 

"דירה בשכונת הדר יוסף בתל-אביב נמכרה לפני כשנתיים ב-1.87 מיליון שקל, כשהשווי של דירות באזור היה 1.5 מיליון ש'. השיפוץ ממש לא היה שווה 350 אלף שקל, אך מכיוון שאדריכל גר בדירה ושיפץ אותה בעצמו, הרוכשים שקנו את הדירה לצורך מגורים בה, מיד התאהבו בה והיו מוכנים לשלם עבורה יותר מהשווי שלה.

 

"זו דירה שנמכרה תוך מספר שבועות, בהשוואה לדירות אחרות באזור שנמכרו תוך 5-6 חודשים. כלומר, השיפוץ (שיכול לעלות רק כמה עשרות אלפי שקלים) מסייע לא רק במקסום רווח מהדירה, אלא גם מזרז את תהליך המכירה", היא מספרת.

לפני: מטבח ישן עם חזיתות מתפרקות  (צילום: אנה גוטמן) (צילום: אנה גוטמן)
לפני: מטבח ישן עם חזיתות מתפרקות (צילום: אנה גוטמן)

אחרי: מטבח חדיש ומאובזר  (צילום: אנה גוטמן) (צילום: אנה גוטמן)
אחרי: מטבח חדיש ומאובזר (צילום: אנה גוטמן)

 

האם כדאי להשקיע בפרטי ריהוט בדירה המיועדת למכירה?

"לרוב דירות נמכרות כשהן אינן מרוהטות", מסבירה אלה. "ואולם, בתהליך המכירה חשוב שיהיו רהיטים בדירה וכן כדאי להשקיע באקססוריז כמו כריות, גופי תאורה ושטיחים כדי להעניק לבית תחושה של חמימות. הריהוט מסייע לרוכשים הפוטנציאליים לדמיין כיצד נראית הדירה כשהיא מרוהטת".

 

"הדירה לא חייבת להיות מרוהטת מאלף ועד תו, אבל בהחלט חשוב שלא תהיה ריקה לגמרי", מציינת אנה גוטמן, מחברת Home Staging Solutions. "בייחוד בסלון ובמטבח שהם הדבר הראשון שרואים כשנכנסים.

 

"צריך לזכור שהדירה מצטלמת ואנשים בוחרים אם להגיע לראות את הדירה או לא על סמך התמונות. מאוד קשה להביא רוכשים לדירה שאינה מרוהטת. מספיק ששמים שטיח, ספה וגוף תאורה וזה מקבל חזות אחרת לגמרי. רהיטים נותנים פרופורציה לגודל החלל".

 

שדרוג ברמות מחיר שונות, בהתאם לרמת ההשבחה שתרצו להשיג  

שדרוג של יום אחד - יעלה לכל היותר כמה אלפי שקלים: תוכלו לעשות זאת גם בעצמכם או בעזרת הנדימן. "שדרוג מסוג זה אורך מספר שעות והוא לרוב עוסק באקססוריז", מסבירה גוטמן. "בבתים כאלו, שבהם אין בעיות של נזילות או צבע, העבודה קלה יחסית.

 

"אם הבית קר ומנוכר, ניתן להוסיף לו מעט חמימות בעזרת פרטי טקסטיל. אם הבית עמוס ומלא בחפצים שנאגרו לאורך השנים, צריך להוריד תמונות וחפצים שיוצרים עומס ותחושת בלגאן ומקטינים את החלל ויוצרים תחושת מחנק. ביום זה ניתן להוסיף או להוריד גופי תאורה, להחליף וילונות ולארגן מחדש את הריהוט בחלל".

 

"בשדרוג מסוג זה, ייתכן שישתלם יותר להזמין הנדימן, ולשלם לו לפי שעה עבור כל התיקונים הקטנים הנדרשים בנכס", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "הזמנה של בעלי מקצוע נפרדים, יכולה לעלות הרבה יותר בחישוב כולל".

 

שדרוג של מספר ימים - יעלה 10-25 אלף שקל: כאן תצטרכו מספר בעלי מקצוע. "בשדרוג מסוג זה לרוב צובעים את הבית מחדש, מחליפים חזיתות של ארונות במטבח, מחפים קירות באריחים או מתקינים פרקט על הרצפה", מסבירה גוטמן.

 

היא מוספה ואומרת כי "אמנם העבודה עצמה נמשכת מספר ימים, אך חשוב לבצע את כל ההזמנות מבעלי המקצוע כשבועיים-שלושה מראש, כדי לוודא שהאספקה תהיה בזמן והשיפוץ לא יתפרש על פני יותר זמן מהנדרש בפועל. כדאי לרכז את משך השיפוץ לאותם תאריכים ולקבוע במקביל עם בעלי מקצוע אחרים לאותם ימים".

 

"חשוב להקפיד על הסכם כתוב שיכלול את כל פרטי ההתקשרות, ולדאוג גם לסעיף שבו בעל המקצוע מתחייב לספק את הסחורה בזמן, וכן סעיף של קנס במקרה שיאחר", ממליצים במוקד השירות.

לפני: חדר שנראה הרבה יותר קטן מאשר כשהוא מרוהט (צילום: אנה גוטמן) (צילום: אנה גוטמן)
לפני: חדר שנראה הרבה יותר קטן מאשר כשהוא מרוהט(צילום: אנה גוטמן)


אחרי: הרהיטים מסייעים במתן פרופורציות לחלל והוילון מוסיף רכות (צילום: אנה גוטמן) (צילום: אנה גוטמן)
אחרי: הרהיטים מסייעים במתן פרופורציות לחלל והוילון מוסיף רכות(צילום: אנה גוטמן)

 

שיפוץ שאורך מספר שבועות - יעלה 30 אלף שקל ומעלה: "במקרה כזה לרוב דרוש קבלן שיפוצים", אומרת גוטמן. "זהו שיפוץ משמעותי יותר שכרוך בהחלפת צנרת אינסטלציה ובשיפוץ מחדש של חדרי אמבטיה ושירותים.

 

"לא תמיד נדרש פירוק של אריחים על קירות או רצפה, ולעתים ניתן להדביק אריחים עליהם, אם הם במצב טוב. בשיפוץ מסוג זה נרצה להחליף דלתות ומשקופים. אם דלת הכניסה חדשה יחסית, ניתן להסתפק בהחלפת הטפט ובצביעת המשקוף, ואם היא ישנה ניתן להחליף אותה לגמרי".

 

לדבריה, "ככלל, אם עורכים שיפוץ רציני, כדאי לא להיסחף ולהימנע מעבודות גבס. זה מסוג הדברים שלא בהכרח יחזירו את ההשקעה. הם יתאימו בעיקר להסתרה מהירה של פגם באחד הקירות, אך לא כדאי להתעסק עם הנמכת תקרה מגבס או עם חלוקה מחדש של החדרים בבית.

 

"המקרה היחיד שאולי יצדיק חיפוי של כל קירות הפנים בגבס, הוא מצב שבו יש על הקירות 'שפריץ', כמו זה שהיה נהוג לעשות בשנות ה-80'. לשייף אותו מהקירות יעלה הרבה יותר מאשר לכסות אותו בגבס.

 

"כמו כן, אם הנמכת תקרה תשתלם במצב שבו יש מעט מאוד גופי תאורה, ולא ישתלם להוסיף כמות גדולה של נקודות חשמל. לעתים ישתלם לעשות הנמכת גבס ולהעביר בתוכה חוטי חשמל עם תאורה נסתרת ושקועה. את בעיית התאורה ניתן לפתור גם בעזרת גופי תאורה עומדים", היא מסבירה. 

 

מתי לא ישתלם לשפץ בית לפני מכירתו?

"ישנם מקרים שאין טעם להשקיע, מפני שזה לא ישנה את ערך הדירה", מסבירה אלה. "אם הבית מיועד ממילא להריסה, אין משמעות לשיפוץ. כמו כן, אם הבית במצב טוב יחסית, ייתכן שיספיק רק עיצוב קליל, שאורך מספר שעות.

 

"בבתים פרטיים המיועדים למכירה, לרוב גם אין טעם לשפץ. יש לכך שתי סיבות עיקריות: ראשית, בשביל לייצר רושם טוב בבית גדול יחסית, השיפוץ יעלה יותר ולא בטוח שההשקעה בשיפוץ תחזור. שם כדאי להשקיע בעיקר בהלבשת הבית. שנית, בבתים פרטיים, בדרך-כלל הרוכשים ירצו לעשות שיפוץ בעצמם ולהכניס את הטאצ' שלהם. בשלב הרכישה הם בעיקר בוחנים את הפוטנציאל של הבית".

 

הצילומים באדיבות חברת Home Staging Solutions.

 

מחפשים קבלן שיפוצים? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים"


פורסם לראשונה 02/03/2017 08:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים