שתף קטע נבחר

20 עצורים בחשד להונאה בינלאומית בעשרות מיליוני דולרים

המשטרה פשטה הבוקר על כמה מוקדים ועצרה חשודים שאותם הם מגדירה ארגון פשיעה, שהתחזו לבכירים והוציאו עשרות מיליונים מחברות זרות. על פי הנטען הם קיבלו הגנה מעבריינים בישראל תמורת נתח מהכסף

המשטרה עצרה הבוקר (ד') 20 חשודים בהונאה בינלאומית בהיקפים של עשרות מיליוני דולרים ויורו. על פי הנטען, החשודים התחזו לבכירים בחברות וזייפו מסמכים, ובכך הוציאו במרמה כספים מחברות בעולם. לחלקם סופקה הגנה מעבריינים בישראל, שקיבלו נתח מהכספים תמורת הגנה באמצעות סחיטה ואיומים. העצורים יובאו בהמשך היום לדיון בהארכת מעצרם בבית המשפט השלום בראשון לציון.

 

החשודים יובאו להארכת מעצר היום (המחשה) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
החשודים יובאו להארכת מעצר היום (המחשה)(צילום: shutterstock)

במשטרה אומרים כי החקירה התנהלה במשך שנה וחצי. הבוקר הגיע שלב המעצרים אחרי פשיטה על כמה מוקדים ברחבי הארץ ומעצרם של החשודים, שעל פי המשטרה התנהלו כמו ארגון פשיעה. הם חשודים בביצוע עבירות הונאה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, סחיטה באיומים, זיוף בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, עבירות מיסוי, ניהול ארגון פשיעה והלבנת הון.

 

הכנופיה פעלה בשיטה של התחזות. בכך הובילה חברות ענק להעביר כספים במרמה לחשבונות פיקטיביים. על פי הנטען, החשודים היו משיגים כתובת מייל של בעלי תפקידים של חברות בחו"ל הקשורים להעברת כספים או שהם מורשי חתימה, מתחזים אליהם ומבקשים להעביר כספים לחשבונות פיקטיביים בחו"ל שעליהם הייתה להם שליטה.

 

עורכי הדין נס בן נתן (מימין) וקובי מרגולוב (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עורכי הדין נס בן נתן (מימין) וקובי מרגולוב(צילום: שאול גולן)

בחלק מן המקרים התברר כי החבורה אספה "מודיעין" על אותה חברה. כך, למשל, כאשר הם היו יודעים שהחברה לפני עסקת ענק או אמורה לשלם סכום כסף גדול לגורם כלשהו – הם היו "מתלבשים" על העסקה, שולחים מייל פיקטיביים עם נתונים שלכאורה מתאימים להעברה הכספית, וכך היו מוציאים את הכספים במרמה. בדרך זאת הצליחו בשנים האחרונות להוציא עשרות מיליוני יורו מחברות ביטוח, חברות כלכליות, קרנות ועוד אשר לא חשדו בתחילה בתרמית. עד שאותן חברות היו עולות על הבעיה, הכסף שכבר העבירו היה מרוקן מחשבון הבנק הפיקטיבי ולא ניתן היה להגיע לעבריינים.

 

על פי המשטרה, מרכז כובד פעילות הרשת מצוי בישראל ובמסגרתה פעלו החשודים מישראל ומאזורים נרחבים ומגוונים ברחבי העולם, תוך שימוש בפלטפורמות אינטרנט ליצירת מצג שווא אל מול החברות הזרות. כספי ההונאה הועברו מחו"ל לחשודים בישראל בדרכים שונות ולאחר הלבנתם. לצורך פעילותם נעשה על ידי החשודים שימוש בשמות חברות ובעלי תפקידים פיקטיביים בחברות. הם זייפו מסמכים ועשו שימוש באנשי קש לפתיחת החשבונות במקומות שונים בחו"ל.

  

החקירה נוהלה על ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל ובשיתוף יחידת יהלום של רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ולוותה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). 

 

עו"ד קובי מרגולוב, שמייצג חלק מהעצורים, מסר בתגובה: "מדובר בעוד מעצר מתוקשר של יחידת להב, שספק רב אם מאחורי הכותרות הבומבסטיות על חקירה חובקת עולם מסתתרת תשתית ראייתית של ממש".

 

עו"ד נס בן נתן, המייצג אף הוא חלק מהחשודים: "החשודים מכחישים כל קשר למיוחס להם. אני סבור כי חפותם תתברר תוך זמן קצר".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים