שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אישום: העולה שהתאסלם ניסה להצטרף לדאעש
  כתב אישום הוגש נגד ולנטין מזלבסקי, בן 39 מהיישוב אום אל-גנם. הוא התכוון לחצות את הגבול לסוריה דרך טורקיה ולחבור לדאעש לאחר שיצר קשר ב"טלגרם" עם קבוצה של פעילי דאעש ממוצא רוסי. אחד הפעילים קנה לו כרטיס טיסה והוא נעצר על ידי השב"כ והמשטרה

    

  ולנטין מזלבסקי בבית המשפט

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כתב אישום חמור הוגש היום (ד') נגד ולנטין מזלבסקי בן 39 תושב אום אל-גנם לאחר שניסה להצטרף לשורות דאעש. מזלבסקי, שעלה לישראל מבלארוס והתאסלם, קנה כרטיס לכיוון אחד לטורקיה והתכוון לחצות את הגבול לסוריה. הוא נעצר בעקבות חקירת שב"כ ונאשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, ניסיון יציאה למדינת אויב שלא כדין ושיבוש מהלכי משפט.

   

  מכתב האישום שהוגש באמצעות עורכת הדין אלינה קאפמן, עולה כי מזלבסקי החזיק ברשותו תכנים רבים הקשורים לדאעש. הוא ביקש לצאת לסיני ולסוריה לצורך הצטרפות לשורות הארגון ועמד בקשר עם פעיליו.

   

  במהלך ינואר פרסם באפליקציית "טלגרם" בקבוצה בשם "חליפאת" שעמה נמנים תומכי ופעילי דאעש ממוצא רוסי, כי בכוונתו להצטרף לשורות הארגון. בעקבות הפרסום נוצר קשר בין הנאשם לבין פעיל דאעש שהנחה את מזלבסקי להגיע לטורקיה ולעדכן אותו עם הגיעו לשם על מנת שהוא יסייע לו לעבור לסוריה.

  מזלבסקי. פרסם את כוונותיו בקבוצה של תומכי דאעש ממוצא רוסי
  מזלבסקי. פרסם את כוונותיו בקבוצה של תומכי דאעש ממוצא רוסי

  הפעיל רכש מזלבסקי כרטיס טיסה לטורקיה לצורך התגייסות לשורות הארגון בסוריה בהתאם לשיחותיו עם פעיל דאעש. ב-16 בינואר הגיע מזלבסקי בנתב"ג כשהוא מצויד בכרטיס טיסה לכיוון אחד, שם תוחקר על-ידי גורמי הבטחון ויציאתו את הארץ נמנעה. כעשרה ימים לאחר מכן היה בקשר עם אדם מוסלמי ממוצא צ'צ'ני באמצעות "טלגרם". זה הנחה אותו כיצד לאתר תכנים המזוהים עם דאעש. הוא מחק מהטלפון הנייד שלו התכתבויות ותכנים הקשורים לדאעש על מנת להסוות את כוונתו להצטרף לארגון וכן להסוות את קשריו לפעילים בארגון.

   

  לפי כתב האישום, טרם מעצרו גילה מזלבסקי עניין הולך וגובר בדאעש. הוא נהג לצפות תכופות בסרטונים, שירים ודרשות של דאעש. בתקופה הרלוונטית הצטרף הנאשם לקבוצות שונות ברשתות החברתיות, שבאמצעותן עמד בקשר עם פעילי ותומכי דאעש בישראל ובעולם. ביולי בשנה שעברה זומן מזלבסקי לתחקור ביטחוני, שבמהלכו הובהר לו כי המדינה האיסלאמית היא ארגון בלתי חוקי - ולכן הוא הונחה להימנע מפעילות ביטחונית.

   

  התאסלם ארבע שנים אחרי שעלה 

  חרף האזהרה, באוקטובר 2016 או בסמוך לכך, גמלה בלבו של הנאשם ההחלטה להסתנן לסוריה ולהתגייס לשורות הארגון. הוא קיים קשר באמצעות אפליקציית "זילו" עם אדם שמכונה "אבו עבדאללה", שפרסם כי בכוונתו להתגייס לארגון ולהילחם בשורותיו. בנובמבר 2016 עמד הנאשם בקשר עם אדם המכונה "אבו רכאן", שהציג עצמו כפעיל דאעש בסיני.

   

  על-פי המידע שבידי שב"כ, מזלבסקי עלה לישראל בשנת 1996 מבלארוס והתאסלם בשנת 2000, תוך כדי שירותו הצבאי ולאחר שהכיר את בת זוגו, תושבת שבלי. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. התיק נחקר על-ידי שירות הביטחון הכללי בשיתוף עם היחידה המרכזית של מחוז צפון במשטרה.

   

  מהשב"כ נמסר כי "שירות הביטחון הכללי רואה ביציאת ישראלים לסוריה ולעיראק כתופעה מסוכנת ביותר. ניכר כי ארגון המדינה האיסלאמית מפיץ תמונה מעוותת, שלפיה תחת שלטון המדינה האיסלאמית, מתאפשרים חיים טובים ומכובדים, ולחלופין שהמצטרפים ללחימה בשורות הארגון יזכו בהרפתקה דתית וצבאית. לעומת זאת, מחקירות של ישראלים ששבו מסוריה ומעיראק מצטיירת תמונה הפוכה, המלמדת על תנאי מחייה קשים ותחת סיכון מתמיד.

   

  *שירות הביטחון הכללי רואה בתומכי המדינה האיסלאמית בישראל כאיום בטיחוני חמור, ולכן ימשיך לנקוט את כל האמצעים שעומדים לרשותו במטרה לסכל מבעוד מועד את האיום ולמצות את הדין עם המעורבים בפעילות זו".

   

  דובר מרחב חוף במשטרה, סגן-ניצב יקי אוחנה, ציין כי מזלבסקי נעצר ב-7 בפברואר בידי היחידה המרכזית במחוז צפון, "בחקירתו הודה בניסיונותיו ליצור קשר עם דאעש ולהצטרף אליהם ובגין זה הוגש הבוקר כתב האישום בעבירות חמורות. ניסיונות של אזרחים ישראלים לתמוך או להצטרף לארגוני טרור מהווים סכנה לביטחונה של ישראל ולתושביה. שירותי הביטחון ובהם משטרת ישראל יעשו כל דבר בכל מקום בכל שעה על מנת לעצור את אותם חשודים ולהביא אותם לדין".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "אישום: העולה שהתאסלם ניסה להצטרף לדאעש"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים