שתף קטע נבחר

רצח את אשתו, ילדיו ובן השכנים - וידא הריגה, התלבש וברח: "תסתכל בעיני הילדים"

לקח סכיני שף, דקר למוות את אשתו דור ובן השכנים, שיסף את הגרון של בנו יוסף, רצח את בנו התינוק בנימין - ונמלט. נדב סלע מואשם במסע הרצח במגדל, המניע טרם ברור ולא הסיבה שכינה את הנרצחים "עמלקים". אמה של דור הניפה את תמונות הנרצחים וצעקה לעברו: "לקחת לנו את החיים"

 

 

דקר, שיסף, וידא הריגה, החליף בגדים וברח. כתב אישום חמור שהוגש היום נגד נדב סלע (29) ממגדל מתאר מסע רצח אכזרי, ממושך ונטול רחמים של בני משפחתו – אשתו דור כרסנטי והילדים יוסף ובנימין – ושל בן השכנים נחמן עתיה (11). הוא מואשם בארבעה מקרי רצח ובמקרה אחד של ניסיון רצח, של בן השכנים נתן עתיה. מעצרו יוארך בשלושה שבועות כדי לאפשר להגנה ללמוד את התיק.

 

באולם נכחה אמה של דור, רווית, שהחזיקה את תמונות הנרצחים וצעקה לעבר סלע: "תסתכל בעיניים של הילדים. למה אתה לא מסתכל לי בעיניים?". לאחר מכן הוסיפה: "אנחנו פה ונישאר פה כדי לדאוג שעד יומו האחרון הוא יהיה בכלא ולא יפגוש בני אנוש. היה חשוב לי שהוא יראה את הפנים של הילדים. שיבין מה שהוא לקח. מאז אין אושר. הוא לקח לנו את החיים".

 

כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת על ידי עורכי הדין ליאורה חילו וצביקה אברמוביץ מפרקליטות מחוז צפון. הוא מתאר במילים יבשות מסע הרג שעד היום איש לא יודע בוודאות מה הוביל אליו. חוות דעת פסיכיאטרית שניתנה בעקבות הסתכלות בתנאי אשפוז של קרוב לשלושה שבועות קבעה שהוא כשיר לעמוד לדין. השופטת יפעת שטרית הסכימה הבוקר לשלוח את סלע לחוות דעת פסיכאטרית משלימה, לבקשת הפסיכיאטר המחוזי.

 

כתב האישום הוא כה קשה, עד שהשופטת שטרית נעתרה לבקשת הפרקליטות והתירה לפרסם רק גרסה מרוככת שלו, שלא כוללת תיאורים מזוויעים של זירת הרצח. זאת בין השאר במטרה לא להקשות על משפחות הנרצחים.

  

לפני הדיון אמר סלע כי מאז שעבר תאונה לפני כמה חודשים, "אלוהים שמר עלי בתאונה, והלכתי בהוראותיו עד יום הרצח".

אמה של הנרצחת דור כרסנטי, והנאשם נדב סלע, הבוקר בביהמ"ש (צילום: שמיר אלבז) (צילום: שמיר אלבז)
אמה של הנרצחת דור כרסנטי, והנאשם נדב סלע, הבוקר בביהמ"ש(צילום: שמיר אלבז)

האם דור והילדים יוסף ובנימין ()
האם דור והילדים יוסף ובנימין

באחר הצהריים של 28 בינואר עמדה דור כרסנטי ז"ל במטבח והכינה את ארוחת הצהריים של שבת. סלע, נטען, נטל סכיני שף שהיו במקום והחל לדקור אותה בכל חלקי גופה. "דור התחננה בפני הנאשם כי יחדל ממעשיו ואף ניסתה להתגונן מפניו, אך הנאשם המשיך", מתואר בכתב האישום.

 

באותו זמן היו בבית המשפחה ילדי השכנים - נחמן עתיה ז"ל ואחיו נתן - ששיחקו בסלון. כשהבחינו במתרחש ניסו השניים להימלט דרך החלון אך סלע ראה אותם, ניגש לנתן ודקר גם אותו למרות תחנוניו וניסיון ההתנגדות. בשלב מסוים העמיד נתן פני מת, וסלע עזב אותו. הוא פנה לאחיו נחמן, דקר אותו למוות והשליך את גופתו במורד המדרגות המובילות למרתף הבית.

 

לאחר מכן, נטען, שיסף סלע את גרונו של בנו יוסף בן השנה ושמונה חודשים שהיה גם הוא בסלון, ומשם המשיך למיטתו של התינוק בנימין בן ה-8 חודשים ורצח גם אותו. באישום מצוין כי לאחר מכן הבחין סלע בנתן עתיה שזז מעט, ולכן בעט בראשו, "כדי לוודא שהוא מת". לאחר מכן, נטען, "כשנחה דעתו של הנאשם כי הצליח להמית את כל הנוכחים בבית, ניגש לחדר השינה, החליף את בגדיו ונעליו ונמלט מהדלת האחורית של הבית". 

 

כששמע נתן את הנאשם עוזב את הבית הוא ניגש לגופתה של דור ושאל אותה אם היא חיה. משלא נענה, החל לבכות. הוא ניסה לצאת דרך דלת הבית הקדמית וכשראה שהיא נעולה פתח את החלון בכח ויצא דרכו. "נתן הלך מרחק של כמה עשרות מטרים עד לרחוב ראשי, שם עצר רכב שעבר במקום והזעיק עזרה", צוין בכתב האישום.

 

את הרצח חקרה היחידה המרכזית במחוז צפון של המשטרה. ראש מחלק הרצח בימ"ר, רב פקד עופר אוסטה, אומר שמדובר היה באחת מזירות הרצח המזעזעות שבהן נתקל במהלך שירותו הממושך. "הדיווח הראשון התקבל מאזרח שמצא ילד מדמם ליד המינימרקט ביישוב", סיפר. "הוא רק סיפר שהנאשם רצח את אחיו". הוא הוסיף שבמקביל הגיע טלפון נוסף, מאיתן כרסנטי, אביה של דור. הוא הגיע אל הבית והבחין בחלון הסלון פתוח. כאשר הציץ פנימה, הבחין בזוועה.

 

סלע נמלט למטע זיתים בפאתי היישוב, שם נעצר על ידי שוטרי הסיור שהוזעקו למגדל. הוא הסביר את מעשיו במלים: "רצחתי את כל מי שהיה בבית, כי הם היו עמלקים". כאשר הובא לתחנת המשטרה בטבריה נבדקה גם האפשרות שפעל תחת השפעת סמים ואלכוהול – אך האפשרות הזו נשללה. לפני אחד הדיונים בהארכת מעצרו טען סלע כי הוא "חתול", וירד על ארבע. הוא הוסיף: "חטאתי באשת איש".

בית המשפחה אחרי הרצח (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
בית המשפחה אחרי הרצח(צילום: משטרת ישראל)

רפ"ק אוסטה מציין שבידי המשטרה עדותו של הילד שברח מזירת הרצח וכן ראיות פורנזיות מוצקות נגד הנאשם. "שאלת מיליון הדולר של התיק הזה היא שאלת המניע", הוסיף. "בכל פעם שהוא נשאל הוא חזר על הדברים 'הם עמלקים'. עשינו בדיקה בחומרים שהוא למד, גם בבית המדרש וגם בבית. יש את האזכור של העמלקים בספרי קדושה שהוא למד. ניסינו לקבל ממנו תשובות אבל ללא הצלחה. יש פסוק כזה באיזה ספר שהוא קרא, אבל הוא לא יודע להסביר את הפסוק מה הוא אומר.

 

"כשאתה לא מצליח להגיע למניע זה מתסכל. נרצחו פה ארבע נפשות. אתה רואה משפחה נורמטיבית לחלוטין. לא היה חסר כלום בבית, מצאנו מכתבי אהבה בין בני הזוג. ואז נגלה לעיניך מחזה כזה. אתה עומד ושואל את עצמך אלף פעם ביום – למה? מה הניע אותו לעשות את זה? אני אמשיך לשאול את עצמי על זה עוד הרבה זמן".

 

במשטרה חקרו גם טענות שלפיהן בימים שלפני הרצח התכונן הנאשם וביקש סליחה ממכרים. הם הגיעו לאותם מכרים שסיפרו שיצר עמם קשר. "כששאלו אותו למה הוא מבקש מהם סליחה, אמר שהוא רוצה לעשות ניקיון בנפש", סיפר קצין המשטרה. "הוא עשה את זה עם מספר לא מבוטל של אנשים".

 

לנוכח שמועות שקריות שנפוצו בימים לאחר הרצח נחקרה גם מערכת היחסים בין בני הזוג ועברה של הנרצחת. "השמועות גרמו לפגיעה אנושה במשפחה, שעוד ישבה שבעה", אמר רפ"ק אוסטה. "את מה שמצאנו על דור אפשר לסכם בשתי מלים: זכה וטהורה. כל מה שהנחה אותה מהיום שהכירה את הבחור הזה היה איך לרצות אותו ואיך לשמור על כבודו. היא הייתה נאמנה לילדים, לבית לבעל ולמשפחה".

 

שמועות אחרות – על מעורבות לכאורה בפרשת רצח תאיר ראדה, לנוכח העובדה שסלע למד בבית הספר נופי גולן – נבדקו גם הן. המשטרה תשאלה את מנהלת בית הספר ומהבדיקה עולה כי סלע סיים את לימודיו במקום שנתיים לפני הרצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
נדב סלע, היום בבית המשפט
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים