שתף קטע נבחר

מצב האומה

מה הדו"ח האחרון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באמת אומר לנו על עצמנו

השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסמך ושמו "תמונת מצב של אוכלוסיית ישראל על סמך מדדי איכות חיים, קיימות וחוסן לאומי, 2015". הדו"ח הזה משווה את מצבנו למצבן של שאר ארצות ה-OECD. בין הכרעת הדין במשפט אלאור אזריה לבין דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן, זה עבר מאוד בשקט, וזה מובן. הסטטיסטיקה שלנו הרבה פחות מסקרנת מהציוץ המוזר האחרון של טראמפ. אבל איך היינו מגיבים אם היינו מקבלים השבוע מכתב או מייל אישי בנושא? אז הנה, קיבלנו:

 

"שלום לך גברת ישראלי. כחלק משיפור השירות שלנו, אנו מתכבדים לשלוח לך את מדדי איכות החיים והחוסן הלאומי שלך. הדו"ח כולל את תוצאות הבדיקות שעברת אצלנו בשנה שעברה. התוצאות האלה נותנות תמונה מקיפה ומפורטת של מצבך הבריאותי, בהשוואה לשאר החברות במועדון שלך. אנא קראי אותן בעיון.

 

"יש בדו"ח שלך גם חדשות טובות, ולא מעט, אבל זהו מסמך רפואי ולא גיליון התנהגות, וההבדל הזה חשוב:התוצאות הטובות בדו"ח הזהלא יצילו אותך מן התוצאות הרעות. כשהיית צעירה, האיום העיקרי על חייך היה מבחוץ. אבל היום האיום האמיתי על חייך הוא את בעצמך, גברת ישראלי, ומה שקורה אצלך בתוך הבית ובתוך הגוף.

 

"בעזרת הבדיקות הצלחנו לזהות את הבעיה הרפואית העיקרית שאת סובלת ממנה, והבעיה הזאת כבר פוגעת בתיפקוד הגופני והנפשי שלך. נכון להיום הפגיעה היא קלה, ושביעות הרצון שלך מן החיים עדיין גבוהה. אבל היא עלולה להתפתח למחלה קטלנית אם לא תטפלי בה בהקדם. אין לנו דרך יותר עדינה להגיד לך את זה: הדברים שיכולת להרשות לעצמך להתעלם מהם כשהיית בת 20 או 30 עלולים להרוג אותך היום, כשאת כמעט בת 70.

 

"למען גילוי נאות, הבדיקות שערכנו לא כללו את דיירי שתי הדירות האחרות בבניין שלך. הדיירים האלה טוענים שהם הבעלים החוקיים של הבניין כולו, כולל הדירה שבה את עצמך מתגוררת. זה מלחיץ, דיירים כאלה, ואנחנו מבינים שיחסי השכנות שלך איתם הם לא טובים. אבל המצב שלהם צריך להדאיג אותך מאוד. מדוע? כי גם בלי סטטיסטיקה, ברור שמצבם של הדיירים האלה גרוע בהרבה משלך, גברת ישראלי, והוא הולך ומידרדר. הצפיפות באחת משתי הדירות שלהם כבר הפכה להיות בלתי נסבלת, והמחלות שלהם חמורות ומידבקות.

 

"אנחנו ממליצים לך בחום לסיים במהירות את הסכסוך שלך איתם, ולדאוג להם לטיפול רפואי נאות. את בעלת הבית, ואת אחראית היום למה שקורה בכל הבניין, גם אצלם. אף אחד לא יתנדב לטפל בבלגן הזה במקומך. ואם לא יחול שינוי בקרוב, יש סכנה שהמצב הבריאותי בכל הבניין שלכם יצא משליטה, ואז יכניסו לא רק אותם אלא גם אותך להסגר, על כל המשתמע מכך.

 

"נחזור למצב הבריאותי שלך. הבעיה הגדולה ביותר שלך היום היא הפרעה קשה בשיווי המשקל שלך. את פשוט לא מאוזנת, גברת ישראלי, וזה מסוכן מאוד. כל זמן שאת יושבת או שוכבת אפשר להתעלם מן הבעיה הזאת, וזה מה שעשית בשנים האחרונות.אבל ברגע שתצטרכי ללכת או לרוץ -- היא תיחשף בכל חומרתה. הנה הממצא החשוב ביותר בדו"ח שלך:

 

"מדד ג'יני, שהוא מדד אי-השוויון שלך, עולה ועולה כל שנה, והוא הגיע ל-0.36.זה הרבה מאוד. זה המון. המדינות היחידות שאצלן זה יותר גרוע הן טורקיה, מקסיקו וצ'ילה, שהן המדינות עם ההכנסה הנמוכה ביותר במועדון שלך, וארצות הברית, שבה יהיו בקרוב 50 מיליון איש חסרי ביטוח רפואי.

 

"אי-השוויון בתוכך בולט במיוחד כשמשווים בין יהודים לערבים. המדובר לא בתושבי הדירות האחרות, אלא בערבים אזרחי ישראל, הערבים שלך. הערבים האלה הם חלק ממך, גם אם זה לא מוצא חן בעינייך. ועכשיו תסתכלי בבקשה בדו"ח ששלחנו לך:

תמותת התינוקות של הערבים שלך היא פי שלוש משל היהודים, ותוחלת החיים שלהם נמוכה בארבע שנים מן היהודים. הם יותר מדוכאים מהיהודים. הם גם מרגישים יותר בודדים ויותר חסרי אונים מהיהודים. 54% מהם אומרים שהם לא מצליחים להתמודד עם הבעיות שלהם, לעומת 27% מהיהודים. 68% מן הערבים שלך לא מאמינים לממשלת ישראל, אבל זה כנראה מידבק, כי גם 57% מן היהודים לא מאמינים לה. זה המצב, ואנחנו ממליצים לך לטפל בו, ומהר".


 

עד כאן המייל האישי שלא קיבלנו. אבל גם אם היינו מקבלים אותו, אני לא בטוח שמשהו היה משתנה אצלנו במיידי.אני מאמין שבסוף נבריא, אבל השינוי יהיה קשה, והוא ייקח הרבה זמן. מדוע בעצם? כי במדינות עם אי-שוויון גדול כמו שלנו, הממשלה חייבת להסיח את תשומת הלב של המצביעים מן הפערים המתרחבים בין אלה שיש להם ואלה שאין להם.

 

המצביעים במדינות עם אי-שוויון גדול כמו שלנו חייביםשני סוגים של אויבים, אחד חיצוני ואחד פנימי, והם חייבים לשנוא את שניהם, כל הזמן. מדוע זה חשוב כל כך? כי יש אצלנו גם הרבה מאוד יהודים שאין להם, והם עלולים להתעורר יום אחד ולהחליף את השלטון.

 

הקוסם מנפנף במטפחת צבעונית בידו האחת, כדי שלא נשים לב למה שהוא גונב ומכניס לכיסו עם היד השנייה. טראמפ המיליארדר מקשקש על חומה כנגד מקסיקו, שהיא האויב מבחוץ, ומתלהם כנגד המהגרים והתקשורת האליטיסטית, שהם האויב מבפנים. אבל באותו הזמן הוא משנה את חוקי המס כך שהעשירים באמריקה יהפכו לעשירים עוד יותר, והענייים – לעניים עוד יותר, וזה עובר ממש בשקט.

 

התרגיל הזה מצליח גם אצלנו, כבר הרבה מאוד שנים. רובנו הפסקנו מזמן להאמין לממשלה ולמי שעומד בראשה, ורובנו כבר לא אוהבים סיגרים ושמפניה ורודה. אבל אנחנו כן מאמינים, בטעות, שהשלטון שומר עלינו מפני האויב החיצוני והאויב הפנימי שלנו.

 

עד שלא נתעורר, נקרא את הדו"ח, ונראה מה עושה הקוסם עם היד השנייה שלו, האויבים האלה יהיו תמיד הערבים העצובים שלנו. כי הם, כך מספרים לנו,עדיין נוהרים לקלפיות, באוטובוסים של עמותות השמאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים