שתף קטע נבחר

המעגל נסגר: מובארק זוכה בבית המשפט

אחרי חמש שנים של משפטים חוזרים, זיכויים וערעורים קבע בית משפט במצרים: הנשיא שסולק אחרי 29 שנות שלטון אינו אחראי להרג מפגינים בימי המהפכה. מובארק הובא לכלוב הנאשמים באלונקה

הפעם זה נראה סופי. בית משפט לערעורים במצרים זיכה אחר הצהריים (יום ה') סופית את נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, ממעורבות בהרג מאות מפגינים במהלך ההתקוממות העממית נגדו במהפכת ה-25 בינואר בשנת 2011.

מובארק מובא על אלונקה לבית המשפט, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מובארק מובא על אלונקה לבית המשפט, היום(צילום: EPA)

מריעים לנשיא לשעבר בעת העברתו במסוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מריעים לנשיא לשעבר בעת העברתו במסוק(צילום: רויטרס)

מובארק הובא לבית המשפט באקדמיית המשטרה במסוק מבית החולים הצבאי "אל-מעאדי" בקהיר, שבו הוא שוהה בשנים האחרונות בשל מצבו הרפואי. הוא הובל לאולם הדיונים באלונקה. כמו בדיונים הקודמים שנערכו בעניינו בחמש השנים האחרונות הוכנס מובארק לכלוב, כמקובל בבתי המשפט במצרים, וממקומו מאחורי הסורגים טען כי הוא אינו אשם.

 

צוות ההגנה של מובארק טען בדיון כי האחראים להרג המפגינים במהלך הניסיון לדכא את המהפכה היו אנשי האחים המוסלמים, התנועה האיסלאמיסטית שעלתה לשלטון במצרים אחרי הדחת מובארק, אבל מאז הודחה על ידי הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי וצעדיה הוצרו מאוד.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בניו של חוסני מובארק, גמאל ועלא, שזוכו בעצמם בפרשות שבהם הואשמו ושוחררו לפני כמה חודשים ממעצר, הגיעו לראשונה לדיון בעניינו כאזרחים חופשיים. ליד בית המשפט הפגינו תומכי מובארק והשמיעו קריאות בשבחו.

 

ביוני 2012 גזר בית משפט בקהיר מאסר עולם על מובארק בשל הרג 239 מפגינים בימי המהפכה, אבל מובארק ערער ובית משפט לערעורים הורה לקיים משפט חוזר. בנובמבר 2014 החליטה הערכאה האחרת שאין לה הסמכות לטפל בתיק, ומובארק זוכה למעשה, אבל התביעה ערערה שוב - ושוב נקבע משפט חוזר. הזיכוי היום בבית המשפט לערעורים נראה לדברי פרשנים מצרים כסוף פסוק בפרשה - וכעת יש להמתין ולראות אם מובארק ישוחרר מבית החולים הצבאי שבו הוא מוחזק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים