שתף קטע נבחר

סוף לניצול בעלי חיים בתוכניות ריאליטי ובידור

שקילת פרה באוויר ואיזונה עם שקיות חלב, תפיסת חזירים, שימוש בנחשים וקרבות שוורים הפכו לחלק בלתי נפרד מתוכניות ריאליטי ובידור המשודרות בישראל אך מצולמות בחו"ל שם אין למשרד החקלאות סמכות אכיפה. בעקבות ריבוי תלונות על ניצול בעלי החיים למטרות רייטינג, פנתה ח"כ תמר זנדברג לשר החקלאות אורי אריאל שהורה לשנות את התקנות

בשנים האחרונות שולבו בתוכניות ריאליטי ושעשועוני טלוויזיה בערוצים המסחריים משימות עם בעלי חיים שחלקן עוררו תרעומת בקרב הצופים, פעילים וארגונים למען בעלי חיים.

 

שקילת פרה באוויר ואיזונה עם שקיות חלב, מתמודדים שמשתתפים בקרבות שוורים, תפיסת חזירים במכלאה, העברת דגים ובעלי חיים ימיים בדוכנים, סחיבת תרנגולות בכלובים ועד לשימוש בנחשים ואכילת תולעים חיות הפכו למופע שגרתי במשימות השונות. 

 

משימת איסוף חזירים בתוכנית "המירוץ למליון" (צילום מסך) (צילום מסך)
משימת איסוף חזירים בתוכנית "המירוץ למליון"(צילום מסך)

 

ח"כ זנדברג: "תוכניות טלוויזיה מצאו שיטה להתגבר על האיסור בחו"ל"

בעקבות ריבוי התלונות על ניצול והתעללות בבעלי חיים במסגרת תוכניות טלוויזיה ישראלית המצולמות בחו"ל, פנתה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) לפני כחודשיים אל שר החקלאות אורי אריאל.

 

"ישנו איסור על שימוש בבעלי חיים בתכניות טלוויזיה בצורה המהווה ניצול והתעללות, על ידי  גרימת סבל לחיה. לצערי, תכניות טלוויזיה שונות מצאו שיטה להתגבר על האיסור ע"י פרצה בהוראות החקיקה שאינן מציינות במפורש את החלתן על תכניות טלוויזיה ישראליות המצולמות בחו"ל", ציינה ח"כ זנדברג במכתבה לשר החקלאות. "מעיון בהוראות החוק ברור כי תכליתן למנוע התעללות בבעלי חיים תחת חסות ישראלית, ולכן אין זה משנה האם התכנית מצולמת בחו"ל או בארץ".

 

ח"כ תמר זנדברג. פנתה לשר החקלאות אורי אריאל שהורה לשנות את התקנות (צילום: ינאי יחיאל, מארק ישראל סלם) (צילום: ינאי יחיאל, מארק ישראל סלם)
ח"כ תמר זנדברג. פנתה לשר החקלאות אורי אריאל שהורה לשנות את התקנות(צילום: ינאי יחיאל, מארק ישראל סלם)

 

תקנות צער בעלי חיים שהותקנו לפני כ-16 שנה, מחייבות כל גורם שמעוניין להשתמש בבעל חיים למטרות תערוכה, הופעה, תחרות וגם לצילום בעלי חיים לתוכנית טלוויזיה, סרט או פרסומת, לקבל היתר שימוש בבעל חיים מהממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות.

 

בעוד שבישראל, למשרד החקלאות יש אפשרות לפקח ולאשר את התכנים בהם מככבים בעלי חיים, בתוכניות המצולמות מחוץ לישראל, אין למשרד סמכות לטפל בנושא.

 

פיל באולפן ונשר בפרסומת לחומרי ניקוי

בשירותים הווטרינרים דוחים לא מעט בקשות, אך גם מאשרים בקשות בהן נשמרת רווחת בעלי החיים. עשרות בקשות מגיעות מדי שנה אל משרד החקלאות כדי לקבל היתר לצילום בעלי חיים בתוכניות טלוויזיה, סרטי קולנוע, מופעים ופרסומות, ביניהן שקילת ג'ירפה ופיל באולפן, נשר בפרסומת לחומרי ניקוי, מיון נחשים וילדים שינסו למצוא מפתח בגיגית מלאה בתנינים.

 

אשתקד הגיעו למשרד החקלאות למעלה מ-50 בקשות לשימוש מיוחד בבעלי חיים וחלקן נדחו לאחר חשש כי ייגרם סבל לבעלי החיים. הנתונים הללו אינם כוללים בקשות נוספות שאושרו לקיום תערוכות כלבים וחתולים, תחרויות סוסים, צילומים של כלבים לפרסומות או לסדרות טלוויזיה, בהם בעלי החיים לא נדרשים לבצע פעולות מיוחדות.

 

שקילת הפרה יולנדה עם מאות שקיות חלב בתוכנית "הטוב מכולם" (צילום מסך) (צילום מסך)
שקילת הפרה יולנדה עם מאות שקיות חלב בתוכנית "הטוב מכולם"(צילום מסך)

 

"שימוש לא ראוי בבעלי חיים ע"י תכניות טלוויזיה ישראליות שצולמו בחו"ל ניתן למצוא בעיקר בתכניות הריאליטי, בהן לא מהססים לנצל בעלי חיים לצורך רייטינג בצורה בוטה והמופעים כולם אינם עולים בקנה אחד עם אורחותיהם הטבעיים של בעלי החיים", הוסיפה ח"כ זנדברג במכתבה לשר החקלאות.

 

"שיתוף של חיות בר שביניהן נחשים נהפך למחזה נפוץ בתוכניות ריאליטי, שמשתמשות בחיות בניגוד לטבע שלהן ועל מנת ליצור פרובוקציה ועניין. אין שום הצדקה להראות בטלוויזיה התעללות כלשהי בבעלי חיים, בלי קשר למקום שבו צולמה התוכנית. מופע כזה לא היה מאושר להופעה בישראל, ואין הצדקה שיאושר לשידור טלוויזיוני. בחלק מהמקרים ברור כי נגרם סבל לחיות וזאת לצרכים בידוריים בלבד, ואסור לנו לקבל זאת". 

 

שימוש בנחשים בתוכנית "המשימה: אמזונס" (צילום מסך) (צילום מסך)
שימוש בנחשים בתוכנית "המשימה: אמזונס"(צילום מסך)

 

בקרוב ישונו התקנות לתוכניות שהופקו בחו"ל

שר החקלאות אורי אריאל, ציין בתגובתו לחברת הכנסת, כי "חוק צער בעלי חיים והתקנות אשר הותקנו מכוחו, חלים על בעלי חיים בישראל ועל מעשי עבירה אשר נעשו לפי החוק כלפי בעלי חיים בישראל. כך אוסרות התקנות על קיום מופע בישראל אלא אם ניתן לו היתר מאת הממונה עפ"י החוק ובהתאם לתנאיו".

 

לדבריו, "על אף שתכניות הטלוויזיה וההפקות הן ישראליות, לצערי, הן מצולמות בחו"ל במדינות שבהן הפרקטיקה של ניצול ו/או התעללות בבעלי חיים אינה אסורה ונעשית לרוב, בבעלי חיים מקומיים - חיות בר. ועל כן, הוריתי ללשכה המשפטית לפעול לתיקון התקנות כך שיאסר להציג תכניות כאמור, שהופקו בחו"ל ושלחתי מכתב לכלי התקשורת על מנת לרענן את התקנות". 

 

"אני מודה לשר על תשובתו והחלטתו לשנות את התקנה הרלבנטית", אמרה ח"כ זנדברג ל-ynet.  

 

מהזכיינית "רשת" נמסר בתגובה כי "בכל תכניות רשת, הן בארץ והן בעולם, זאת כחלק מהחשיפה לתרבויות השונות ולמנהגים השונים משולבות לעיתים משימות מקומיות בהן כלולים גם בעלי חיים. כל המשימות נעשות תמיד תחת פיקוח והשגחה הדוקים ומוקפדים של צוותים מקצועיים מקומיים אשר מפקחים על הנעשה זאת בהתאם לחוקי המקום, המדינה והתרבות הנהוגה בה."  

לא נמסרה תגובה מהזכיינית "קשת" וערוץ 10.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
משימת תפיסת חזירים במכלאה שצולמה בחו"ל
צילום מסך
מומלצים