שתף קטע נבחר

עולים וגאים: "ציונים עושים את זה טוב יותר"

לראשונה - דוכן להט"ב ביריד העלייה הרשמי בניו-יורק, תחת המוטו "בואו לתל אביב, העיר הכי ידידותית לגייז בעולם". היוזם והמבצע, סקוט פירו מניו-יורק, מספר על אולפן עברית לגייז, וגם איך משכנעים את החברים מהקהילה לעשות עלייה: "הגברים הישראלים יודעים לעשות כיף ולהיות מחוייבים לקשר"

 (צילום: איתמר אייכנר) (צילום: איתמר אייכנר)
(צילום: איתמר אייכנר)

 

גאווה ציונית: בין עשרות המשפחות והצעירים האידיאליסטים, ושלל גרסאות העיצוב בכחול-לבן, הוצב לראשונה דוכן צבעוני ויוצא דופן של קהילת הלהט"ב, ביריד העלייה הרשמי של "נפש בנפש" שנערך בניו-יורק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

כמה עשרות צעירים הקיפו את הדוכן שעודד הומואים ולסביות שגאים להיות גם ציונים, למצוא את עתידם בישראל, תחת המוטו "בואו לתל אביב, העיר הכי ידידותית לגייז בעולם". 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בין הנוהרים, היו גם חובשי כיפה. אחד מהם, סולן בלהקת האקפלה היהודית-דתית "Y Studs" שהופיעה ביריד, סיפר ל-ynet כי הוא "יהודי גאה והומו גאה", כדבריו – והסביר כי בלי קשר להופעה שנתן במקום, הוא מתעניין ברצינות בעלייה לארץ בעתיד הנראה לעין.

 

"ציונים עושים את זה טוב יותר"

מי שהתנדב להרים את הכפפה, כאמור לראשונה ב"מגה איוונט" - יריד העלייה הגדול ביותר שערך ארגון "נפש בנפש" לפני כשבוע - היה סקוט פירו, יהודי רפורמי יליד ניו-יורק. בשנת 2009 הוא עלה לישראל, והתגורר בתל אביב - עד שהחליט לחזור בשל געגועים להורים. עכשיו הוא מתגעגע לישראל, והחליט לפנות לחבריו, ההומואים הציונים החיים בניו-יורק, כשהוא לובש חולצה עם כיתוב "Zionists do it better" (ציונים עושים את זה טוב יותר).  

 

 

"ישראל בכלל ותל אביב בפרט הן סופר ידידותיות לגייז", אמר. "יש עשרות עולים גאים שכבר עלו ארצה. אני מכיר אישית עשרות עולים גאים בתל-אביב, מכל העולם - ואנחנו מאורגנים. יש לנו פעילויות משלנו".

 

לדברי פירו, יש להם אולפן משלהם, שאותו הוא מכנה "קוויר אולפן, שהמורה שלו הוא משלנו". ואיך משכנעים את האמריקאים הגאים לעלות ארצה? "הגברים הישראלים הם סופר סקסיים", פירו קובע. "הם יודעים לעשות כיף ולהיות מחוייבים לקשר".

 

"השילוב של אשכנזים וספרדים בישראל - עיניים כחולות עם עור כהה - הוא מטריף", הוא אומר. "אני מסביר ליהודים שבישראל אין נישואים אזרחיים, אבל כן מכירים בנישואים כאלה מבחוץ".

 

"אני חושבת שלא בטוח כאן"

פירו הבהיר, עם זאת, כי יש הבדל משמעותי בין החיים הגאים בתל אביב - לאלה שבניו-יורק. "בעוד בארה"ב יש חיי קהילה עשירים לגאים – למשל, באולינג לגאים, בייסבול לגאים וחוגים לקהילה - בישראל הפעילות החברתית שלה מתמקדת סביב הברים, וזאת תרבות מיוחדת שלא תמיד נוחה לכולם. במיוחד לאנשים שלא אוהבים חיים סוערים".

 

"אומרים כל הזמן שלא בטוח בישראל, אבל האמת שאני חשה בטוחה יותר בארץ". סופי ואלי הרשקוביץ עם בנם (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
"אומרים כל הזמן שלא בטוח בישראל, אבל האמת שאני חשה בטוחה יותר בארץ". סופי ואלי הרשקוביץ עם בנם(צילום: שחר עזרן)

 

רוי פרימן, מייסד LGBT Olim אמר: "אני רוצה להודות לסקוט פירו שייצג את LGBT Olim ביריד העלייה הגדול, הנוכחות שלנו חשובה היות ויש עלייה משמעותית בבקשות לעלייה מצד קהילת הלהט״ב בארצות הברית עקב המצב הפוליטי שם".

,

למעלה מ-1,500 יהודים אמריקנים נטלו חלק ביריד העלייה השנתי – הגדול ביותר עד כה, של ארגון "נפש בנפש" בשיתוף משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית וקק"ל, שהתקיים בקולג' "ג'ון ג'יי" בניו-יורק, שהתקיים תחת אבטחה כבדה מצד משטרת ניו-יורק.

 

אף שרוב המתעניינים בעלייה סירבו לקשור בין ההחלטה להעביר את חייהם לישראל, לבין האירועים האנטישמיים האחרונים במדינה – הרי שבין הצעירים היהודים שהגיעו ליריד, היו מי שהודו כי לעלייה באנטישמיות בארה"ב יש חלק בדחף לעלות לארץ.

 

"הגידול באנטישמיות בארה"ב דוחף אותי לעלות לישראל, כי אני חושבת שזה לא בטוח כאן", אמרה סופי הרשקוביץ, צעירה היודייה מלונג-איילנד שבניו-יורק. היא, בעלה ובנם הצעיר יהפכו בקרוב לישראלים. "אומרים כל הזמן שלא בטוח בישראל, אבל האמת שאני חשה בטוחה יותר בארץ", הוסיפה.

 

זאב גרשינסקי, סמנכ"ל "נפש בנפש" סיפר כי קיים גידול עקבי במתעניינים לעלות לארץ מצפון-אמריקה, אך בארגון לא מזהים את האנטישמיות או ממשל טראמפ כסיבה לכך.

 

הכותב היה אורח ארגון "נפש בנפש" בכנס העלייה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר אייכנר
סקוט פירו
צילום: איתמר אייכנר
מומלצים