שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תיעוד מזעזע: צרחות, השפלות ואלימות במעונות היום
  ההורים חשדו ותיעדו בסתר, וההקלטות שהגיעו לידי "ידיעות אחרונות" חשפו תמונה מחרידה: אלימות שיטתית וקללות של מטפלות כלפי פעוטות, בעיות בטיחות, הזנחה וקבלה של עובדים ללא כל בדיקה. זה מה שעוברים הילדים שלנו במעונות היום. התחקיר המלא יפורסם ביום שישי

   

   

  תחקיר: מה קורה בגני הילדים ובמעונות

  תחקיר: מה קורה בגני הילדים ובמעונות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ההקלטות באדיבות "אינסק ציוד ריגול ואבטחה"  

   

  כשאמא של הדס (שם בדוי) אספה את בתה מהמעון באזור ירושלים ושאלה אותה איך עבר עליה היום, היא ציפתה להכל מלבד התשובה שקיבלה. באוצר המילים הלא מאוד גדול שלה, זעזעה אותה הפעוטה בת השנתיים כשסיפרה לה שהגננת היכתה אותה, והוסיפה הדגמה של סטירת לחי מצלצלת. המומה, החליטה האם להאזין לנעשה במעון, של רשת ויצ"ו. היא הצמידה מכשיר הקלטה לבתה, ובסוף היום כשאספה אותה שוב היא נדהמה. מה שאמור להיות המקום המוגן ביותר עבור הילדים, נראה כמו סרט אימה. צרחות, השפלות ומכות - כולל להדס הקטנה.

   

  בחודשים האחרונים קיבלנו פניות כאלה מעשרות אמהות ברחבי הארץ. כל אחת מהן חשדה שמשהו במעון שאליו הן שולחות את ילדיהן - ברשתות המוכרות או במעונות פרטיים - לא מתנהל כשורה. במקרים רבים התברר שהן צודקות. מהתחקיר המלא, שיתפרסם ב"ידיעות אחרונות" ביום שישי, עולה תמונה מחרידה: קללות, צעקות, השפלות, אלימות שיטתית, בעיות בטיחות, תנאי קבלה שמאפשרים לכל מטורף להשגיח על ילדינו, והכל מתאפשר בשל היעדר פיקוח של הגורמים האחראיים.


  מכות בצהריים

  בישראל ישנם כיום כ-400 אלף תינוקות בגילאי 0-3. לרבע מהם ניתן מענה דווקא על ידי משרד העבודה והרווחה (שאליו עברה האחריות בשנה האחרונה) - וגם שם התמונה לא ורודה. השאר שוהים במעונות פרטיים או פיראטיים. במקרים שהגיעו לידינו, מן הסתם, מדובר במעונות שבהם כבר הייתה להורים סיבה לחשוד, ולכן התיעוד קשה. ברוב התיעוד שהגיע לידינו נשמעו צעקות וצרחות אימים לאורך כל היום, וזה עוד החלק הפחות גרוע.

   

  באחד הגנים באזור המרכז, הפעם של נעמ"ת, נשמעה אחת המטפלות צורחת: "היא ממש זונה, שתדעי לך". בגן אחר, של "אמונה", נשמעות שתי עובדות מתווכחות ביניהן, איזה ילד בן שלוש הן שכחו פעם בגן, "אבל בסוף אבא שלו מצא אותו". 

  בכמה מהמקרים, עולה תמונה של הזנחת הילדים. כך, למשל, בגן באזור הצפון, המטפלות מתעלמות מהבקשות של הילדים לשתות או לאכול. בגן נוסף בירושלים, מאבדת אחת העובדות בגן את העשתונות, צורחת על הילדים ומכה אותם. אפילו בשעות הצהריים שבהן אמורים הילדים לישון, נשמעות ללא הרף צרחות של עובדות בגנים על ילדים, שקשה לדמיין ילד שמסוגל להירדם כך.

   

  "לא יכולנו לשתוק"

  במהלך העבודה על התחקיר שוחחנו עם גננות ומטפלות רבות, שתיארו לנו את עבודתן ואת הדברים שראו במעונות שבהן עבדו. "הייתי המטפלת הכי מבוגרת במעון", מספרת חני, כיום בת 21. "היו שם בנות שאפילו לעבודה בסופר לא היו מקבלים אותן, מרוב שהן עברייניות. מה שהיה מזעזע בעיניי במיוחד זה חוסר האחריות של המטפלות. הן היו מכות את התינוקות, צורחות עליהם, יוצאות לעשן ומשאירות אותם לבד".

   

  העובדה שכל אחד יכול לפתוח בבית מעון פרטי ידועה, ותחקיר בנושא פורסם ב"ידיעות אחרונות" לפני כשנה. אבל גם בגנים של הרשתות המוכרות - כמו נעמ"ת, ויצ"ו ואמונה - התברר שאין צורך בניסיון או בהכשרה כדי להתחיל לעבוד. מספיק לרצות. "בחצי השנה האחרונה הביאו בחורה שהשתחררה ממחלקה פסיכיאטרית לעבוד כסייעת", מספרת עובדת לשעבר בגן, "היא הייתה באה מתי שבא לה ופתאום נעלמת".

   

  . ()
  חבלות על פניו של פעוט בן 3 מירושלים

  ניסיון של כתבתנו להתקבל לעבודה הסתיים בתוך דקות ספורות בראיון טלפוני ובהזמנה פתוחה לבוא כבר מחר. "אני צריכה מיידי, בואי תיכנסי עוד שעה?", ביקשה מנהלת המעון, בלי לתהות מי זאת הבחורה מעברו השני של הגן. "אין סיכוי שאת יכולה להתחיל לעבוד מחר אפילו בצהריים?".

   

  תגובות

  דובר אמונה מסר בתגובה: "הטענה כוללנית ומכלילה, וגם אם נכונה - ואני מניח שאינה דמיונית - היוצא מן הכלל בוודאי מעיד על הכלל. והכלל מלמד שכל מקרה נקודתי שנחשף והוכח, טופל באופן מיידי ובמלוא החומרה וזכה למענה משמעותי חסר פשרות. התיאור הכללי פוגע באלפי גננות ומטפלות, שעבודתן היא עבודת קודש יום-יומית, מקצועית ומסורה, ואף אינו עולה בקנה אחד עם העובדה שמאות משפחות וילדיהן נמצאות ברשימות המתנה ומתדפקות על דלתות המעונות".

   

  "בדיוק על הנתונים ועל ההישגים המוכחים בתחום הזה, זכתה אמונה בפרס ישראל. מוכרת וידועה מצוקת כוח האדם במעונות, ולא מן הנמנע שפה ושם קרו מקרים שעובדת לא השכילה להתמודד באופן הראוי עם המשימה והכללים. מקרים בודדים אלו, כאמור - באף אחד מהם לא עברה הנהלת הארגון לסדר היום".

   

  "באתי לאסוף אותו וגיליתי שטפי דם בפנים"    (צילום: דניאל אליאור)

  "באתי לאסוף אותו וגיליתי שטפי דם בפנים"    (צילום: דניאל אליאור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מנעמת נמסר בתגובה: "קשה להתייחס לטענות כה כלליות. נשמח להתייחס לכל תלונה וטענה ספציפית. באופן כללי ניתן לומר שנעמת מתייחסת בכל הרצינות הראויה לכל תלונה על יחס בלתי ראוי לפעוטות וכל מקרה שבו נמצא כי מי מהצוות פעלה בניגוד להנחיות ולכללי הטיפול הראויים, נעמת פועלת במהירות ובנחישות. נציין כי בכל המעונות של נעמת פועל פיקוח פדגוגי קפדני, אך מאחר שמדובר במערכת גדולה עם אלפי עובדות, הסובלת ממחסור גדול בכוח אדם, תקלות ואירועים חריגים יכולים לקרות. איכותה של המערכת נמדדת על פי אופן טיפולה באותם מקרים חריגים".

   

   

  "בקיץ האחרון הובילה נעמת מאבק מול הממשלה לשיפור השכר ותקני כח האדם מתוך ההבנה שכל עוד לא תתקבל החלטה אסטרטגית לשים את החינוך לגיל הרך במקום גבוה בסדר העדיפות הלאומי, לא נוכל להתגבר על הקשיים בגיוס עובדות איכותיות שעליהן בנויה המערכת כולה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי למרות התנאים הקשים והשחיקה הרבה, רובן המוחלט של העובדות עושות עבודה מעולה ומתייחסות לפעוטות בחום ובאהבה. מעונות היום הציבוריים בפיקוח עדיין מהווים הפתרון המיטבי לילדי הגיל הרך ועל כך יעידו עשרות אלפי ההורים המצביעים ברגליהם ומחכים ברשימות המתנה להתקבל למעון".

   

  מארגון ויצו נמסר בתגובה: "ביקשנו מ'ידיעות אחרונות' להעביר לידינו את התוכן המלא של התחקיר, לרבות הקלטות, מסמכים וכל מידע רלוונטי. לאחר קבלת החומרים, נלמד, נבדוק את הממצאים ונגיב בהתאם".

   

  התחקיר המלא יפורסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים