שתף קטע נבחר

תיעוד: שיגור טיל ראשון מכלי שיט לא-מאויש המיועד לחיל הים

אחרי שנתיים של ניסוי מבצעי מקים חיל הים את יחידת "אביר הים", כלי שיט בלתי מאוישים שישתתפו במבצעים מיוחדים מבלי לסכן לוחמים. ההערכה היא שחמאס שדרג דרמטית את יכולותיו הימיות. ברפאל השלימו סדרת ניסויים במודל נוסף של כלי השיט שבמהלכם שיגרו טילים ופגעו במטרות

 

 

בפלגה 916 של חיל הים מסכמים בהצלחה את תקופת ההתנסות המבצעית בדגם הראשון של "אביר הים" - כלי שיט בלתי מאויש (כשב"ם) שנכנס לפעולה מוצלחת לפני שנתיים. ברוב המקרים ניתן לשלוט בו מקרון הפעלה נייד מבסיס החיל באשדוד. במידת הצורך ניתן להפעיל אותו גם מספינות בלב ים במבצעים מיוחדים. ל-ynet הגיע סרטון שמראה פיתוח של מודל משימה נוסף לכשב"ם, שהושלם בסדרת ניסויים מוצלחים ברפאל שבמהלכם שוגרו טילים שפגעו במטרות שדימו מטרות אויב.

 

אביר הים הוא גרסה משודרגת של ה"פרוטקטור" הוותיק, שניהם תוצרת רפאל. זו הפעם הראשונה שכלי שיט לא מאויש ומבצעי שנשלט מרחוק יורה טילים. המודל עדיין בפיתוח ובעתיד יתווסף לחיל הים אם ירצה בכך. במקביל ל"אביר הים" החיל מפתח בחודשים האחרונים מערכת ייחודית וראשונה מסוגה שתיירט טילי נ"ט שישוגרו מהחוף לעבר ספינות הבט"ש, דוגמת שלדגים ודבורות.

שיגור ראשון של טיל מכלי שיט לא-מאויש (צילום: רפאל) (צילום: רפאל)
שיגור ראשון של טיל מכלי שיט לא-מאויש(צילום: רפאל)

 (צילום: רפאל) (צילום: רפאל)
(צילום: רפאל)

מטרה בלב ים  (צילום: רפאל) (צילום: רפאל)
מטרה בלב ים (צילום: רפאל)

תיעוד מתוך כלי השיט  (צילום: רפאל) (צילום: רפאל)
תיעוד מתוך כלי השיט (צילום: רפאל)

מופעל מרחוק  (צילום: רפאל) (צילום: רפאל)
מופעל מרחוק (צילום: רפאל)
 

"אביר הים" בפעולה (צילום: רפאל) (צילום: רפאל)
"אביר הים" בפעולה(צילום: רפאל)
 

בניגוד לפרוטקטור, כלי השיט הבלתי מאויש הוותיק והקטן יותר של חיל הים, "אביר הים" ארוך וגדול יותר, עם מיכל דלק וטווח תקשורת גדולים יותר שמאפשרים גמישות בפעילות המבצעית באזורים רחוקים. בקרוב יקבלו בחיל שלושה "אבירי ים" נוספים, ומתחילת השנה הבאה היחידה שאחראית על הגזרה הימית מול רצועת עזה תבסס את כוחה. כיום הכלי הבודד מסוגל לבצע סיור ימי של 12 שעות.

 

הפיכת "אביר הים" ליחידה של ממש תאפשר שימוש בכלי שיט בלתי מאוישים מול חופי הרצועה 24/7. הכלים החדשים יחליפו את הפרוקטורים הישנים. הם מגיעים למהירות של עד 40 קשר (כ-74 קמ"ש). הקרונות הניידים מהם מופעל "אביר הים" יאפשרו להעביר את הפעילות מול חופי לבנון במידת הצורך. ל"אביר הים" מקלעים נשלטים מרחוק, ותותח מים נגד מפרי סדר על סירות. בחיל הים כבר שוקלים לשלב את הכשב"ם גם בפעילות אופרטיבית במידה ותפרוץ שוב מלחמה בדרום.

 

"נקים יחידה עוצמתית מאוד של 'אביר הים' שישרתו בה כ-30 לוחמים", אמר ל-ynet קצין בחיל הים. לפי הקצין, בעתיד יהיה ניתן לשדרג את הכלי ולהשתמש בו בצורה בטוחה יותר להטלת מטעני ורימוני עומק נגד צוללני אויב, להתקין עליו מערכות לחימה אלקטרונית ולגרור באמצעותו כלי שיט אחרים: "ניתן להגיע איתו לטווחים של כ-500 מטרים מהחוף מבלי לסכן לוחמים".

 (צילום: דובר צה''ל) (צילום: דובר צה''ל)
(צילום: דובר צה''ל)
  

 

בשבועות האחרונים העלו בפלגה 916 את הדריכות מול חופי הרצועה בשל ימי ההסלמה בדרום. בחיל הים מעריכים שחמאס שדרג דרמטית את יכולותיו הימיות, בדגש על יחידת קומנדו של חמאס. אימוני חיל הים בחודשים האחרונים כוללים התמודדות עם תרחישים גם של "התקפת נחיל" בסגנון איראני, כלומר הסתערות פתאומית ומשולבת של כלי שיט רבים של חמאס.

 

"פעולה זו יכולה להתבצע גם כהסחה לפעולה משמעותית יותר כמו חדירת צוללנים מהחוף ומטחים כבדים של רקטות לעבר מתקנים אסטרטגיים בתחנות הכוח שמדרום לאשקלון או לעבר אסדות קידוח הגז הסמוכות", הסביר הקצין. לוחמי הפלגה מתרגלים, לפעמים באופן מבצעי מלא, גם התמודדות עם ירי תלול מסלול שמבצע חמאס מדי יום לעבר הים, במסגרת ניסוי שיפור הדיוק במערך הרקטי שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה''ל
שיגור טיל מכלי שיט בלתי מאויש
צילום: דובר צה''ל
מומלצים