שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המקרה המוזר של פייסבוק, BBC ופורנוגרפיית ילדים

  בתגובה לתחקיר של גוף התקשורת הבריטי, שעסק ביכולות המוגבלות של פייסבוק לניטור תוכן שמוגדר כפורנוגרפיית ילדים ולהסרתו מהרשת החברתית, ביקשו בפייסבוק לראות הוכחות על קיומן של התמונות ואז דיווחו על העיתונאים למשטרה. הטענה: הם הפיצו בעצמם תוכן מיני מפורש

  הסיפור הבא הוא כל כך מופרך, שהכותרות נכתבות מעצמן: תחקיר של ה-BBC ביקש להעמיד למבחן את מערכות הניטור והצנזורה של פייסבוק. האמינות והתפקוד של כלים אלה כבר הוארו פעמים רבות תחת זרקור, בין השאר גם בכל הנוגע להפצת חומרי הסתה סביב הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואפילו בכל הקשור לסינון חדשות מזויפות. הפעם, החליטו ב-BBC לעסוק בתוכן שלכאורה אין כל מחלוקת לגבי שאלת הלגיטימיות שלו ברשת החברתית - פורנוגרפיית ילדים.

  מערכת הריפורטינג לא אפקטיבית. פייסבוק (אילוסטרציה: Shutterstock) (אילוסטרציה: Shutterstock)
  מערכת הריפורטינג לא אפקטיבית. פייסבוק(אילוסטרציה: Shutterstock)

   

  התחקיר בוצע כך שעיתונאי ה-BBC דיווחו על 100 תמונות ותכנים שלטענתם עונים על ההגדרה הזו, בהם גם תוכן שהועבר בקבוצות פייסבוק, שתכליתה שיתוף והחלפת תמונות המתעדות התעללות בילדים. התחקיר העלה כי למעלה מ-80 אחוזים מהתכנים שדווחו על ידי ה-BBC, לא הוסרו מהרשת החברתית.

   

  רשימת התכנים כללה עמודים שפונים בצורה מפורשת לגברים עם עניין מיני בילדים, תמונות של ילדים מתחת לגיל 16 בתנוחות מיניות כשלצדן תגובות גסות, או קבוצות המכילות תמונות גנובות של נערות אמיתיות. בסופו של דבר הוסרו רק 18 מהתכנים שעליהם דווח.

   

  מה-BBC פנו לפייסבוק בבקשה לריאיון בנוגע למערכת הריפורטינג של הרשת החברתית, וסיימון מילנר, מנהל המדיניות של החברה הסכים בשבוע שעבר לקיום הריאיון, בתנאי שהעיתונאים יציגו דוגמאות לתכנים שדיווחו עליהם. כשההוכחות הוצגו בפניו, מיהרו בפייסבוק לבטל את הריאיון ולדווח על העיתונאים ל-NCA, סוכנות הפשע הלאומית של בריטניה (UK National Crime Agency). בפייסבוק טענו כי הפצת פורנוגרפיית ילדים היא עברה על החוק, ולכן דיווחו על העיתונאים.

   

  התחקיר גרר בקורת ציבורית, בין היתר מפיו של יו"ר ועדת תרבות, מדיה וספורט בפרלמנט הבריטי דמיאן קולינס. "אני מוצא שמדובר בתוכן מטריד מאוד", אמר קולינס, "זה מעלה תהיות - איך משתמשים יכולים לדווח בצורה אפקטיבית על תוכן מטריד ולהיות בטוחים שהתלונות שלהם מטופלות באופן ראוי?"

   

  באשר לתגובה המוזרה של פייסבוק לתחקיר, אמר: "ההחלטה לדווח על ה-BBC לרשויות היא פשוט יוצאת מגדר הרגיל, כי הם בסך הכל ניסו לעזור לפיסבוק לנקות את הרשת מתכנים מטרידים שלא אמורים להיות שם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים