שתף קטע נבחר

ליברמן נגד נאום ה"לא חמות" של הרב: "נשקול מעמדו"

זעם בעקבות דברי הרב יגאל לוינשטיין נגד לוחמות צה"ל: "מי יתחתן איתן? מפקדת פלוגה? זה לבית משוגעים". שר הביטחון תקף את ראש מכינת "בני דוד", שבעבר עורר סערה עם "נאום הסוטים" נגד קהילת הלהט"ב: "ההשתלחות - פגיעה בצה"ל"

 

 

שוב התבטאויות מעוררות מחלוקת של הרב יגאל לוינשטיין  - והפעם נגד נשים לוחמות בצה"ל: בהרצאה לתלמידים לקראת גיוס לעג ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" לחיילות הקרביות, הגדיר נשים כאלה כ"לא חמות" ותהה מי יסכים להתחתן איתן. לוינשטיין, רב ומחנך בולט ומשפיע הציונות הדתית, עורר סערה גם בקיץ האחרון אחרי חשיפת "נאום הסוטים" שבו תקף את הקהילה הלה"טבית. הוא מרבה לעסוק ביחסים שבין דת לצבא ועומד בראש אחד המוסדות היוקרתיים הפועלים בנושא זה.

 

בעקבות דבריו על הלוחמות החלה סערה חדשה, וגם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס להם, בעת ביקורו בארצות הברית. "מאז הקמת המדינה נשים שירתו בצה"ל ותרמו תרומה עצומה לביטחון ישראל", הגיב ליברמן. "ההשתלחות של הרב לוינשטיין היא לא רק פגיעה בנשים בישראל, אלא פגיעה בצה"ל, במורשת של צה"ל ובערכים הבסיסיים של מדינת ישראל. כשאחזור לארץ מהביקור בוושינגטון נשקול מחדש את מעמדו של הרב לוינשטיין והכשירות שלו להכין צעירים לשירות בצה״ל".

 

לוינשטיין התמקד בהרצאתו בגיוסן של בוגרות החינוך הדתי – תופעה מתחזקת שמדאיגה רבנים בחוגים השמרניים במגזר. "הנשים שלנו קדושות וצנועות", אמר לתלמידים. "זה אומר שאישה לא יכולה לעבוד? שתעבוד מה שהיא רוצה. אבל מה המשימה (שלה, ק"נ)? אומרת הגמרא: לבנות את הדור הבא. זה מוטל עליהן. רק הנשים הקדושות שלנו יודעות לעשות את זה. מה היא תהיה, מפקדת פלוגה? זו שאלה של שיגעון, זה שייך לבית משוגעים".

 

בהמשך הוסיף: "עזבו את החילונים - זה ילדה דתית. שיגעו לנו את הילדות, מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות - הן לא יהודיות בקצה, לא במובן הגנטי. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות, בית-קריירה, ישגעו את כולם. אנחנו לא מוכנים, אסור להסכים לזה".

הרב יגאל לוינשטיין ()
הרב יגאל לוינשטיין

 

 

הוא קרא למתגייסים להתחתן בגיל צעיר עם אישה "חמה", ומיד הדגיש – "חמה בדוסיות". הוא הוסיף לעקוץ: "ודאי שהיא חמה, כי היא אישה.

היא לא שירתה בקרקל - אחרת איך תהיה חמה?".

 

לוינשטיין לא חסך ביקורת גם מצה"ל בנושא זה: "ב'במחנה', זה העיתון של הצבא , 10 שנים היו רק תמונות של בנות. שאלתי: יש גם חיילים בנים בצה"ל? לא ראיתי אף תמונה של בן, ואם יש זה עם בנות. כולן עם צבעי הסוואה, וואלה איזה רבאקיסטיות, חבל על הזמן. מישהו אמר לי: אל תדאג, הן מתאמנות לקראת החתונה, (אבל) אני לא יודע מי יתחתן איתן".

 

חודשים ספורים אחרי שנאלץ להתנצל על "נאום הסוטים", לא התאפק הרב לוינשטיין וניצל גם הפעם את הבמה כדי ללעוג שוב להומואים. לדבריו, משפחה חדשה עם "שני אבאים וכל מיני כאלה" היא "פשוט בית משוגעים".

 

יפעת סלע, מנכ"לית ארגון "אלומה" שמלווה ומסייע לחיילות וצעירות דתיות לפני ובמהלך שירותן הצבאי, מסרה: "חייבים להסתכל ולבחון את הדברים של הרב לוינשטיין בהקשר רחב יותר ולא כעוד אמירה נגד גיוס בנות לצה"ל. לא מספיק לגנות או לדבר על הסגנון שבחר הרב בדבריו. בחודשים האחרונים זיהו גורמים חרד"לים כי מגמת הגיוס של בנות דתיות לצה"ל גוברת ומתחזקת. הם ראו שמדובר בצעירות המובחרות והאיכותיות יותר שבוחרות, למרות ההתנגדות הרבנית ומערכת החינוך, להעדיף את השירות הצבאי על פני השירות הלאומי. הם ראו - והם מפחדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים