שתף קטע נבחר

בגדי הכהן הגדול: סמל לחשיבה כלכלית נכונה

פרשת השבוע מתארת את הבגדים שהכהן הגדול נדרש ללבוש בהתאם לצרכי תפקידו. גם אנו צריכים להסתכל על הבגדים שלנו, או ההוצאות שלנו, ולבדוק האם הם משרתים אותנו בדרך למצוינות

וְעָשִׂיתָ בִגְדֵי קדֶשׁ (שמות, פרק כ"ח, פסוק ב'). פרשת תצווה עוסקת בעיקר בהכנת בגדי הכהונה, גם של הכהן ההדיוט, אך בעיקר של הכהן הגדול.

 

כתבות נוספות במדור פרשת שבוע כלכלית

 

בגדיו של הכהן הגדול מורכבים ממספר מרכיבים, כפי שמתואר בספר שמות, פרק כ"ח: "וְעָשִׂיתָ בִגְדֵי קדֶשׁ לְאַהֲרן אָחִיךָ לְכָבוֹד וּלְתִפְאָרֶת...וְאֵלֶּה הַבְּגָדִים אֲשֶׁר יַעֲשׂוּ חשֶׁן וְאֵפוֹד וּמְעִיל וּכְתנֶת תַּשְׁבֵּץ מִצְנֶפֶת וְאַבְנֵט...וְעָשׂוּ אֶת הָאֵפוד זָהָב תְּכֵלֶת וְאַרְגָּמָן תּוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ מָשְׁזָר מַעֲשֵׂה חשֵׁב...אֶת מְעִיל הָאֵפוֹד כְּלִיל תְּכֵלֶת...פַּעֲמון זָהָב וְרִמּוֹן פַּעֲמון זָהָב וְרִמּוֹן עַל שׁוּלֵי הַמְּעִיל סָבִיב".

 

מהפרק אנו לומדים שהכהן הגדול לובש ביום-יום בגדים מפוארים מאוד כיאה למעמדו. יחד עם זאת, אנו רואים שביום הכי קדוש בשנה, יום הכיפורים, בעת שהכהן הגדול נכנס לקודש הקודשים, הוא אינו לובש את בגדי הפאר אלא בגדים לבנים פשוטים ונטולי הוד.

 

עולה השאלה: מהו תפקידו של הבגד? את מה הוא משרת וממה צריך להיזהר? תפקיד הבגד הוא לכסות, להסתיר את הגוף ולשדר כלפי חוץ משהו שונה, לעיתים שונה מאד ולעיתים שונה במעט.

 

הבגד משרת את התפקיד

הבגד מהווה את תעודת הזהות שהאדם מייצר, הן כלפי עצמו – מה היה רוצה להיות והן כלפי חוץ – מה אחרים חושבים שאני. יחד עם זאת, יש צד נוסף לבגד. הבגד משרת את תפקידו של האדם ומאפשר לאדם לפעול לטובת המשימה שלו.

 

יש כאן מסר נוסף עבור האדם: בספר של ג'ים קולינס, "גלגל התנופה - מטוב למצוין", מביא הסופר מספר נקודות אשר בזכותן חברות עסקיות הפכו מחברות טובות לחברות מצוינות. אחת הנקודות היא להתמודד עם העובדות המרות. כלומר, לא לכסות על הקושי הקיים אלא להסתכל לו ישר בעיניים, ומתוך אותו הקושי לצאת לדרך חדשה.

 

בחברה הישראלית יש נורמה של "בגדים" וכיסויים רבים. כלפי חוץ אנשים מבלים, קונים, צורכים מותגים, מכשירים ניידים חדישים ורכבים, אך מצבם הכלכלי רע. הם חיים בחובות תמידיים, לוקחים הלוואות כדי לכסות הלוואות, יש להם מינוס קבוע שהולך וגדל ומשברים פנים משפחתיים סביב נושא הכספים ותעדוף ההוצאות, לדוגמא, האם לתת לילד לצאת למסיבה או לרכוש מסך פלאזמה חדש.

 

האם הבגד משרת אותנו באמת

המסר המרכזי של הפרשה הוא שהבגד צריך לשמש את התפקיד. הכהן הגדול צריך להיות ער שעות רבות ולכן על בגדו תלויים פעמונים המעוררים אותו בכל עת ובעבודתו בקודש הקודשים הוא לובש בגדי לבן, היכן שאף אחד לא רואה אותו והוא ניצב מול האל.

 

עלינו לחשוב על המציאות שלנו: האם אנחנו באמת צריכים את מה שאנחנו קונים או שמדובר במותרות, ומה היחס בין צורך לרצון?

 

התמודדות עם העובדות המרות אין בה כדי להיכנס למרה שחורה, אלא להבין מהיכן עלינו לצמוח. צריך להסתכל על הבגד אותו אנו לובשים, הכסות שלנו מול החברה ומול עצמנו, ולראות האם הבגד משרת אותנו או בוגד בנו.

 

כאשר נתמודד עם המציאות הכלכלית האמיתית שלנו, נדע לנתח היכן אפשר לצמצם, להגדיל הכנסות או לבצע את שניהם יחד. נבין שההלוואה רק מגבילה אותנו יותר ובכוחנו להפוך מטובים למצויינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים