שתף קטע נבחר

עודה קרע, טיבי דרך: "חוק המואזין" שוב עורר סערה בכנסת. צפו

שתי גרסאות להצעת החוק שמבקשת להתמודד עם "מפגע מערכות הכריזה במסגדים" עברו בקריאה טרומית בכנסת. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, קרע את הצעת החוק והוצא מהאולם. ח"כ טיבי קרע את ההצעה בנאומו - ודרך עליה: "החוק הוא מפגע גזעני"

 

"חוק המואזין" חזר לכנסת ושוב עורר בלגן במליאה: הצעות החוק למניעת מפגעים בנוגע לשימוש בכריזה בבתי תפילה עברו היום (ד') בקריאה טרומית. במהלך הדיון קרע יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, את הצעת החוק - והוצא מהאולם. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) לא הצביע עם הקואליציה.

 

הצעת החוק המרוככת קובעת כי לא יהיו קריאות מבתי תפילה בשעות הלילה ובשעות היום לא תופעל מערכת כריזה אם תחרוג מהרעש המותר. הצעת החוק המחמירה יותר של חברי הכנסת רוברט אילטוב ועודד פורר מישראל ביתנו קובעת כי תאסור על כריזה לגמרי אם יראו אותה כרעש חזק ובלתי סביר.

 

אחד מיוזמי החוק המרוכך, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), אמר בדברי ההסבר להצעת החוק: "אני מדבר בשמם של אזרחים ערבים רבים שלאחר הצעת החוק פנו אלינו". ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) זעמה על דבריו ואמרה: "שקרן. אתה משקר".

ח"כ עודה קורע את הצעת החוק (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
ח"כ עודה קורע את הצעת החוק(צילום: ערוץ הכנסת)
 

גם טיבי קרע את הצעת החוק (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
גם טיבי קרע את הצעת החוק(צילום: ערוץ הכנסת)

יוגב המשיך ואמר: "זה חוק חברתי שבא להגן על שנתם של האזרחים, בלי לפגוע חס וחלילה באמונתם של אדם זה או אדם אחר, לא מדת האיסלאם לא מהיהדות, ולא מדת אחרת באלוהים. האמונה הזאת משותפת לכולנו, אללה אכבר, אלוהים גדול". במקביל לדבריו של יוגב, השמיעה ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) קריאות ביניים ויוגב השיב לה: "אני מאוד מעריך אותך, אבל את גרה בהרצליה ושם לא סובלים מהרעש הנגרם מהמואזין".

 

השר זאב אלקין השיב להצעת החוק מטעם הממשלה ותקף את מתנגדי החוק. "הם אומרים דבר והיפוכו. כבר נאמו כאן חברי כנסת שאמרו מצד אחד לא יעלה על הדעת ואף אחד לא יאסור לנו ולא נסכים בחיים לזה, מצד שני אומרים מתנגדי החוק , למה בכלל לחוקק אותו אם הוא גם ככה קיים?".

 

לאחר מכן עלה לדוכן הנואמים ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) שתקף את הצעת החוק: "מעולם לא היה קול המואזין מפגע או רעש סביבתי. מדובר בטקס דתי איסלאמי חשוב ומעולם כאן בבית הזה לא התערבנו בשום טקס דתי הנוגע לכם ליהדות. המעשה שלכם הוא מפגע גזעני. אתם מתערבים בציפור הנפש של המוסלמים ופוגעים בדת האיסלאם. לא בכדי, שני המציעים הם שני הגזעניים ההזויים שיש בבית הזה". בסוף דבריו קרע טיבי את הצעת החוק ודרך על הנייר.

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) הגיב: "זו הכרזת מלחמה על האיסלאם. זהו חוק גזעני שמטרתו היחידה היא לפגוע בציבור שלנו. לא במקרה המציעים הם מהימין הקיצוני וזה לכשעצמו מעיד שאין מדובר בעניין של אוקטבות ורעש. מה שמפריע למציעי החוק זה לא הרעש, אלא קול המואזין שמזכיר להם את הזהות האמיתית של הארץ הזאת. אם מפריע להם קול המואזין שיתרחקו ממנו ויגורו במקומות שלא שומעים אותו".

 

בהצעת החוק המרוככת נכתב כי "מאות אלפי אזרחים בישראל, באזורי הגליל, הנגב, ירושלים ומקומות אחרים במרכז הארץ, סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם ממערכות כריזה בבתי תפילה, המטרידות את מנוחתם מספר פעמים ביום, לרבות בשעות הבוקר המוקדמות והלילה. החוק המוצע מביא תפיסת עולם ולפיה חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה בשנתם של אזרחים".

 

עוד מציע החוק כי בבתי תפילה יוגבל השימוש במערכות כריזה בשעות הלילה. מוצע גם כי ביתר שעות היום לא תופעל מערכת כריזה בבית תפילה אם היא חורגת מהוראות סעיף 2 לחוק הנוגעות לרעש בלתי סביר וכן מהוראות שנקבעו לפי סעיפים 5, 6 ו-7 לחוק. העובר על הוראות כאמור, דינו קנס בסך 10 אלפים שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
עודה קורע את הצעת החוק
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים