שתף קטע נבחר

200 קצינים בעד הרב לוינשטיין: "טובת צה"ל לנגד עיניו"

קצינים שלמדו במכינה הקדם צבאית של הרב לוינשטיין בעלי חתמו על עצומה בעקבות הביקורת נגדו אחרי התבטאותו נגד לוחמות בצה"ל: "מבינים היטב את הסכנות והבעיות שעליהן מצביע הרב". הפרקליטות: לא לפתוח בחקירה על הסערה הקודמת שחולל - "נאום הסוטים" על הלהט"בים

 

הרב לוינשטיין. "אהבתו לצה"ל גדולה"  ()
הרב לוינשטיין. "אהבתו לצה"ל גדולה"
 

תומכים ברב: יותר מ-200 קצינים, בוגרי המכינה "בני דוד" בעלי, חתמו על עצומה שבה הם מגבים את רבם, יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית, בעקבות דבריו אמש נגד הנשים הלוחמות בצה"ל. לטענתם, שילוב בנות ביחידות הקרביות עלול לפגוע בצבא "בצורה קשה וכואבת", והעובדה כי דברי הרב "נשמעים חריפים" היא רק "מפאת חומרת העניין". ההחתמה על העצומה החלה היום בשעות הצהריים ותוך שעות ספורות חתמו עליה כאמור יותר מ-200 קצינים.

 

"באנו במכתב זה להביע תמיכה וחיזוק בדבריו של הרב לוינשטיין", הבהירו הקצינים, אנשי מילואים בדרגות סגן עד סגן-אלוף. "כל מי שמכיר את הרב לוינשטיין יודע עד כמה אהבתו לצה"ל גדולה ועד כמה דאגתו לתפקודו כנה, עמוקה ובלתי ניתנת לערעור. ממנו למדנו עד כמה חשוב להתמסר למען ביטחון ישראל בצבא ובשירותי הביטחון.

 

"לאחרונה מתריע הרב על שינויים ותמורות שעובר הצבא, בעיקר ביחס לשילוב בנות ביחידות הלוחמות", כתבו הקצינים, "שינויים אלה עשויים לפגוע בצבא בצורה קשה וכואבת. כמי שמכירים את המערכת הצבאית אנו מבינים היטב את הבעיות עליהן מצביע הרב ואת הסכנות הגלומות בהן".

 

תלמידיו של לוינשטיין הדגישו כי הוא לא לבד, שכן העמדה שביטא משקפת את דעת "גדולי רבני ישראל" ואת הפסיקה ההלכתית של הרבנות הראשית לדורותיה ביחס לשילוב בנות בצבא בכלל, ולהדרכה לדתיות בפרט. הם הוסיפו כי דברי הביקורת החריפים של ראש המכינה "יוצאים מלב אוהב ודואב" וכי "רק טובת צה"ל ומדינת ישראל לנגד עיניו".

 

עצומת הקצינים היא יוזמה שצמחה מלמטה, מקרב הבוגרים, בשעה שבהנהלת "בני דוד" עדיין מתלבטים כיצד להגיב באופן רשמי לסערה סביב הנאום. ההערכה היא כי הערב יפרסם שותפו של לוינשטיין בהנהגת המוסד היוקרתי, הרב אלי סדן, הודעה שבה יתייחס לראשונה לדברים ויבהיר את עמדת המכינה.

 

מחלוקת בציונות הדתית

נאומו של הרב לוינשטיין הצית מחדש את המחלוקת העקרונית סביב שילובן של נשים בתפקידי לחימה. הרב דב ליאור, ממנהיגי האגף השמרני בציונות הדתית, קבע כי אסור לחייל לשרת ביחידה מעורבת או בכזו שבה הוטמעה פקודת השירות המשותף. לדבריו, "אם הציבור יעמוד איתן מול הגזירה - יש סיכוי שהיא תתבטל".

 

העצומה בעד הרב לוינשטיין ()
העצומה בעד הרב לוינשטיין
 

הרב הסביר כי "על אף שהשירות בצבא הוא מצווה, אין שום היתר להיכנס למצב שבו אין אפשרות לחיות כמו יהודי שומר תורה ומצוות המקפיד על גדרי הצניעות וחיי קדושה". לפיכך פסק הרב כי "אסור לקבל פיקוד על יחידה מעורבת - על כל המשתמע מכך". הוא הביע תקווה ש"הדברים לא יבואו לכלל יישום בשטח".

 

רב היישוב בית-אל, זלמן מלמד, גם הוא ממנהיגי המחנה השמרני, שלח איגרת לחברי הכנסת הדתיים וקרא להם לשלב כוחות ולפעול יחד לביטול הפקודה, על מנת "לאפשר לכל חייל לשרת ביחידה מגדרית על פי השקפתו". הוא טען כי מגמת הרמטכ"ל היא לבטל את היחידות הנפרדות וקבע כי "רוח צה"ל החדשה מנוגדת לרוח התורה בישראל".

 

"רוב חיילי צה"ל הם מסורתיים", טען הרב מלמד, "מי נתן לרמטכ"ל את הסמכות לפגוע בערכי היסוד של רוב החיילים? אין לו סמכות לכפות השקפת עולם". הוא הזהיר כי אם המהלך לא ייבלם, רוב החיילים יחויבו לשרת ביחידות מעורבות של בנים ובנות, ואילו הדתיים "ייכנסו לגטו בתוך הצבא". המשמעות לשיטתו היא "הריסת הצניעות בצבא, שהיא אחת המעלות המייחדות את עם ישראל".

 

היום הודיעה הפרקליטות כי היא דחתה את בקשתה של תנועת "ישראל חופשית" לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב לוינשטיין, בעקבות שיעור שהעביר בשנה שעברה שבו יצא נגד הקהילה הלהט"בית וכינה את חבריה "סוטים". במכתב ששלחה הפרקליטות נכתב כי אין מקום לפתוח בחקירה, משום שמדבריו עולה כי "לא קרא, אף לא במשתמע, לפעול באלימות כלפי חברי קהילת הלהט"ב, או כלפי כל אדם אחר. על כן, לא מתקיים היסוד התוכני הקבוע בעבירת ההסתה לאלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים