שתף קטע נבחר

חקירות נתניהו: נדחו עתירות נגד היועץ המשפטי לממשלה

העתירות ביקשו בין היתר שהיועמ"ש מנדלבליט יימנע מניהול החקירות. בג"ץ: "אין לתת יד לדה-לגיטימציה של מערך האכיפה"

מנדלבליט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מנדלבליט(צילום: גיל יוחנן)

בג"ץ דחה היום (ה') כמה עתירות בעניין חקירות ראש הממשלה ובעניין עיסוקו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בחקירות אלה, לאחר שכיהן קודם לתפקידו כיועמ"ש כמזכיר ממשלת נתניהו.

 

בעתירות נטען בין היתר כי הייתה גרירת רגליים בהחלטות הנוגעות לחקירות, וכי ישנם נושאים שעל סגירת התיקים לגביהם הוחלט ללא הנמקה. בין השאר נטען כך לגבי חקירות מסוימות שעל סגירתן נמסר בהודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה מחודש ינואר השנה, וכן לגבי ההודעה כי נפתחה חקירה בפרשת רכש כלי השיט מגרמניה (שבה צוין כי ראש הממשלה אינו בין החשודים). עוד נטען כי לוחות הזמנים של ההודעות על החקירות מעידים על פגמים בדרך קבלת ההחלטות.

 

אשר למכלול השני נטען, כי היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בתפקידו הקודם כמזכיר הממשלה, היה מעורב בטיפול בנושאים נחקרים, ועל כן עליו להימנע מניהול החקירות.

 

המדינה טענה כי אין ממש בעתירות וכי מדובר "במאמץ לדה-לגיטימציה של היועץ המשפטי והפרקליטות, כי כל המידע יימסר לציבור בתום החקירות וינומקו ההחלטות הטעונות הנמקה".

 

העתירות, שהוגשו בין היתר ע"י ח"כ אראל מרגלית ועו"ד אלדד יניב, נדחו. השופטים כתבו בהחלטתם: "אנו ערים לכך שחלק מן העתירות באות מכיוונם של אישים פוליטיים שבאופוזיציה לראש הממשלה. הדבר אינו בלתי מותר על פי המקובל, אך כמובן הדברים נמדדים באותם קני מידה שבהן נבחנות עתירות ציבוריות אחרות, ובזהירות המתבקשת. ועוד, אנו סבורים כי אין לתת יד לדה-לגיטימציה של מערך האכיפה, שהוא מקצועי ובעל היסטוריה רבת-שנים של פעילות נטולת פניות. הוא אינו חסין מביקורת, כמו איש מאתנו, אך לא מצאנו כי נוהגים כאן איפה ואיפה.

 

"מדובר במנגנונים רבי משתתפים, החל ביועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה ובכירי משרדיהם ועד לפרקליטים ולאנשי המשטרה העוסקים בחקירה ובליוויה", כתבו עוד שופטי העליון. "איננו סבורים כי בקלות יכולות להינתן החלטות שאינן ראויות ושקולות ו'לחמוק תחת הרדאר', המקצועי מזה והציבורי מזה. שגיאות הן אנושיות, אך מכאן ועד הטלת דופי נמשך – הדרך ארוכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
מנדלבליט
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים