שתף קטע נבחר

אף פעם לא מאוחר: 5 שיטות ליישור שיניים למבוגרים

יותר ויותר מבוגרים לא מוכנים לוותר על חיוך מושלם ועוברים יישור שיניים. אחד החסרונות הבולטים של הטיפול הוא היעדר אסתטיקה לתקופה של לפחות מספר חודשים. הבשורה הטובה היא שקיימות היום שיטות משוכללות יותר ובראשן יישור שיניים שקוף ובלתי נראה

רבים לא מודעים לכך, אבל מעבר לפן האסתטי של שיניים לא ישרות בכל גיל ישנו גם פן בריאותי. שיניים לא ישרות, בולטות מדי או צפופות מדי עלולות לגרום למחלות חניכיים ואף לנשימה לא נכונה שעלולה להשפיע על יעילות הגוף. זו אחת הסיבות שמבוגרים רבים בוחרים לעבור יישור שיניים.

 

איזה שיטות מתאימות להם, איזה שיטות פחות ומהם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהשיטות הקיימות.

 

קיראו עוד בערוץ בריאות השן

 

קיימות  5 שיטות עיקריות באמצעותן ניתן ליישר את השיניים:

  

1. השיטה הקלאסית

הוותיקה והמוכרת ביותר ומאופיינת בגשר הבנוי כולו מרכיבים מתכתיים. היא אמנם אחת מהזולות בשוק אך הופכת פחות ופחות נפוצה בשל שני חסרונות בולטים - אורך הטיפול והמראה האסתטי הלא מושך.

 

השיטה הקלאסית. פוגמת במראה במהלך הטיפול (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
השיטה הקלאסית. פוגמת במראה במהלך הטיפול(צילום: shutterstock)

  

2. אינויזליין - באמצעות קשתיות שקופות

אינויזליין היא דרך מהפכנית ליישור שיניים שקוף ללא "גשר" אלא בעזרת קשתות שקופות. הקשתות עשויות מפולימר רפואי קל דק ושקוף, והוא בלתי נראה כלל כשמרכיבים אותו. עקב כך שיטה זו מתאימה במיוחד למבוגרים שאינם רוצים להסתובב עם "גשר" לא אסתטי.

 

השיטה פותחה בשנת 1997 בארה"ב ומשתמשת בטכנולוגיה דיגיטלית חדשנית בעזרתה יוצרים הדמיה תלת ממדית ממוחשבת של מערכת השיניים של המטופל ושל תנועות השיניים בכל שלבי הטיפול. הטיפול הוירטואלי מועבר דרךהאינטרנט לרופא המטפל שיכול לשנות אותו לפי רצונו. את התוצאה הוירטואלית הסופית ניתן להציג גם למטופל.

 

אופן הטיפול - בטכנולוגית הדמיה תלת מימדית, מייצרים סדרה של קשתיות שקופות המותאמות אישית לכל מתרפא. על ידי הרכבת כל קשתית במשך שבועיים והחלפתה בקשתית הבאה אחריה, מתיישרות השיניים עד לסיום הטיפול.

 

הקשתיות צריכות להיות מורכבת כל שעות היממה וכשאוכלים ומצחצחים שיניים שולפים אותן ומחזירים חזרה לאחר שטיפה קלה.

 

משך זמן הטיפול - זמן הטיפול של דומה לזמן של טיפול יישור שיניים בשיטה הקונבנציונאלית ונע בין מספר חודשים ועד לשנה וחצי- שנתיים.

 

בשונה מגשר ליישור שיניים המפעיל כוחות על כל קשת השיניים ללא אבחנה בין שן לשן, הרי הגשר השקוף מתוכנן על ידי מחשב, מאפשר להזיז כל שן או קבוצת שיניים בנפרד. יתרון זה מאפשר טיפול ממוקד יותר, עובדה החוסכת במקרים רבות זמן טיפול מיותר.

 

היתרונות:

1. כמעט בלתי נראה – אפשר ליישר את השיניים בלי שאף אחד ידע – בניגוד ל"קוביות" הישנות

2. נשלף – אפשר לאכול ולשתות מה שרוצים.

3. היגיינה טובה יותר – אפשר לצחצח ולנקות את השיניים כרגיל.

4. נוחות – אין חוטים, מתכות וקוביות ברזל על השיניים המגרות ופוצעות את רקמות הפה.

5. ניתן לשפר עמדת שיניים בולטות, שיניים עקומות ומסובבות, לסגור רווח בין השיניים או לפתוח צפיפות.

 

החיסרון - הטיפול לא מתאים לכל המקרים.

 

קשת שקופה בלתי נראית. לא מתאים לכולם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קשת שקופה בלתי נראית. לא מתאים לכולם(צילום: shutterstock)

 

3. יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים/סמכים מחרסינה

טיפול קצר יחסית שבו נשמרים החיוך והמראה האסתטי.

 

סמכים מחרסינה הם למעשה סמכים חיצוניים שנחשבים לאסתטיים ביותר. ייחודיותם באה לידי ביטוי בכך שהם אינם משנים את צבעם במהלך הטיפול, ומשתלבים באופן מושלם עם הצבע הטבעי של השיניים. בין הסמכים עובר חוט מתכתי אשר מצופה בסיליקון או בחומרים אחרים, שמסווים את הצבע שלו.

 

הסמכים השקופים מורכבים על החלק החיצוני של השיניים, אך הם כמעט ואינם בולטים לעין בזמן חיוך, דיבור או אכילה. כיום, משתמשים בסמכים המתקדמים ביותר הננעלים על החוט כמעט ללא חיכוך, מה שמפחית לחץ וכאבים ומביא לטיפול קל ומהיר יותר.

 

אופן הטיפול בסמכים לצורך יישור שיניים (סמכים שקופים/ חרסינה וסמכים מתכתיים):

1. מנקים את השיניים ומייבשים אותן.

2. מורחים את השיניים בחומר המכין את פני השטח הנקרא אצ'ינג.

3. על גב הסמכים מורחים חומר הדבקה מיוחד המופעל על ידי אור.

4. מניחים את הסמכים על גבי השן ומקשים את החומר באור.

5. בסיום הדבקת כל הסמכים מעבירים ביניהם פס מתכתי ומקבעים אותו באמצעות גומיות.

 

מאחר שמדובר בשיטת יישור שיניים חיצונית, חשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי משיננית כיצד לצחצח את השיניים במהלך הטיפול, וכיצד לשמור על השיניים מפני הכתמה ועששת באזור שאליו מודבקים הסמכים.

 

4. יישור שיניים פנימי (לינגואלי)

יישור שיניים פנימי ("גשר פנימי") מאפשר לעבור טיפול יישור שיניים מבלי שיראו משום שה'קוביות' מודבקות על החלק הפנימי של השיניים ואינן נראות. כך שמאפשר לדבר ולחייך בחופשיות מבלי שיבחינו במכשור.

 

אופן הטיפול - בשיטה זו המכשיר האורתודנטי מודבק על המשטח הפנימי של השיניים. זהו המכשיר האורתודנטי הבלתי נראה היחיד שבעזרתו ניתן לבצע את כל סוגי הטיפולים האורתודנטיים.

 

הוא הוכנס לשימוש בשנות ה-80, אבל רק בשנים האחרונות חל שיפור ניכר בטכניקת הטיפול וכעת ניתן להשיג תוצאות מושלמות, הדומות לשימוש במכשור הקונבנציונאלי. מבחינתו של המטופל, היתרון הגדול של הטיפול הלינגואלי הוא שהמכשור מוסתר ואינו נראה במבט מקדימה.

 

בהתחלת הטיפול הלשון מגורה על ידי הסמכים ויש הפרעה קלה בדיבור, אולם בדרך כלל לומדים להסתדר עם כך במהירות. האורתודנט המטפל לוקח מטבעים (מידות) של שיני המטופל, אשר נשלחים לגרמניה. שם הם עוברים סריקה, יצירת מודל תלת מימד של השיניים והדמיה של הסגר הסופי.

 

על גבי שיני המודל, מתוכננים הסמכים (הקוביות) כאשר בסיסם מותאם אישית לצורת שיני המטופל. צורת החוטים, המיוצרת ע״י רובוט, גם היא מתוכננת בהתאם לשלבי תוכנית הטיפול.

 

מבחינתו של הרופא המטפל, הטיפול הלינגואלי מהווה אתגר לא קטן. נדרשים דיוק ומיומנות גבוהים יותר ועבודת מעבדה מעולה מכיוון שהגישה למכשור קשה יותר. אלה גם הסיבות לכך שהטיפול הלינגואלי יקר יותר מהטיפול הקונבנציונלי.

 

למי מתאים? שיטת הטיפול מתאימה בעיקר לבוגרים וגם לבני נוער בעלי משנן קבוע.

 

היתרונות:

1. אסתטי

2. הפרופיל הדק של הסמכים מסייעים לנוחות המטופל

3. בסיס הסמכים מותאם אישית לצורת שיני המטופל – דבר שמקל על הדבקת הסמך מחדש במקרה הצורך.

4. המשטח החיצוני של השיניים (אותו רואים בחיוך ובדיבור) לא נפגע מכתמים שעלולים להופיע במהלך יישור שיניים מכיוון שהסמכים מודבקים במשטח הפנימי של השיניים.

5. אפשר לראות בבירור את התקדמות הטיפול בלי הפרעות של הסמכים

6. הסמכים מיוצרים מסגסוגת המכילה אחוז גבוה של זהב ולכן יוצרים גירוי נמוך יותר של רקמת החניכיים.

7. ניתן לביצוע גם במקרים מורכבים כגון הבקעת שיניים כלואות, חסר שיניים וכדומה.

 

חסרונות - עקב גישה בעייתית, קשה יותר לשמור על היגיינת פה ולנקות את המכשור כאשר הוא מודבק בחלק הפנימי של השיניים ולכן השיטה מתאימה למי שמסוגל לשמור על היגיינת פה טובה מאוד.

 

משך זמן הטיפול - אורך יישור שיניים פנימי דומה לטיפול בשיטה הסטנדרטית בהתאם למורכבות הטיפול.

 

5. יישור שיניים דמון - Damon

מדובר בסמכים ננעלים מעצמם ללא גומיות כלל, כך שהחיכוך נמוך יותר והשיניים זזות בצורה חלקה ועדינה יותר. בשיטה זו משתמשים בחוטים רחבים ועל ידי כך השיניים מוזזות באיטיות למקום רחב יותר בקשת ובכך מגיעים להרחבה הרצויה.

 

בשיניים הטוחנות משתמשים במתקן קטן שמוצמד לחלק החיצוני של השן אשר מגביר את הנוחיות וההיגיינה ומונע חללים בין השיניים הטוחנות.

 

קיימים שני סוגים של מערכת דמון - המתכתי ומפורצלן. בעזרת שתי המערכות מגיעים לתוצאות זהות כאשר ההבדלים הם מבחינת אסתטיקה ועמידות בלבד– הגשרים מפורצלן משקפים את צבע השיניים בזמן הטיפול, ולמרות שהם עדיין מורגשים, הטיפול אינו בולט לעין. בנוסף, נדרשת הקפדה יתרה במיוחד בזמן האוכל היות וגשר פורצלן שביר יותר מגשרים מתכתיים.

 

יתרונות הטיפול:

1. טיפול מהיר יותר מאשר טיפול עם סמכים רגילים בעקבות הורדת החיכוך.

2. קל יותר לשמור על היגיינת הפה ולכן הסיכון לעששת ולפגיעה בחניכיים פוחת.

3. קשת השיניים מורחבת בעזרת כוח עדין.

4. טיפול נוח ונעים יותר עקב לחץ קל יותר על השיניים.

 

ד"ר רונן בורדובסקי הוא רופא שיניים ומנהל מרפאת 'מאלו קליניק' ישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
חיוך מושלם ושיניים ישרות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים