שתף קטע נבחר

"אני דתייה חמה": מחאת התחפושות נגד הרב לוינשטיין

בתי כנסת רבים בציונות הדתית נצבעו בפורים הזה בצבעי זית, כאשר בני ובנות המגזר התחפשו לחיילים וחיילות - מחאה אקטואלית על דברי ראש המכינה הקדם צבאית בעלי: "מי יתחתן איתן? השאלה שהוא פחד ממנה זה מי יתחתן איתם, עם התלמידים שלו"

"מבחינתי זו פארודיה על דברי הרב לוינשטיין". חגית מוריה-גיבור   ()
"מבחינתי זו פארודיה על דברי הרב לוינשטיין". חגית מוריה-גיבור

 

לפעמים תזמון זה הכל בחיים: נאום ה"לא חמות" של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם-צבאית "בני דוד" בעלי, שחלקים ממנו פורסמו בשבוע שלפני פורים – ממשיך להכות גלים במגזר הדתי, וברוח ימי הפורים – באה התשובה.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >>

 

ביממה האחרונה עלו ברשת תמונות רבות של נשים (וגם כמה גברים) בני הציונות הדתית, שבחרו דווקא בפורים לעטות בגאווה את מדי צה"ל, בתוספת שלט מחאה. למשל, "מי ירצה להחתן איתי?", "דתייה חמה" ו"שומרת נגיעה" - כקונטרה לדברי הרב, שכינה את החיילות הדתיות "לא חמות" בדת, תהה מי יתחתן איתן והביע ספק בערכים היהודיים שעל פיהן הן חיות.

 

עוד פורים בערוץ היהדות :

ואתם חייבים להיכנס לעמוד פורים המיוחד שלנו

 

ד"ר זהר ברבש מקהילת "נחת רוח" בשהם לא יכלה להישאר אדישה: "דברי הרב לוינשטיין קוממו אותי", היא אומרת ל-ynet. "כאישה דתייה ששרתה בצבא, נעלבתי. את המסר שלי לבנות שלי, לאלו שאולי מקשיבות לו ולאחרים, העברתי בתחפושת".

 

"הוא הפך ללא רלוונטי בעיניי כמנהיג". גלית קאהן ()
"הוא הפך ללא רלוונטי בעיניי כמנהיג". גלית קאהן

 

ד"ר ברבש שאף קראה את המגילה במדי צה"ל, מוסיפה: "הוא יכול להגיד מה שהוא רוצה, אותי זה מצחיק. אבל אני לא רוצה שאנשים כאלו ישפיעו על בנותיי". בבית הספר הממלכתי-דתי במודיעין, אגב, פשוט הצעידו את התלמידות במדי חיילות במסגרת העדלידע. 

 

 

"זה פשוט מקומם"

ד"ר אווה פינקלשטיין, רופאה דתייה, תושבת בית שמש וחברת קהילת "נופי אביב" בעיר, הסתובבה בפורים הזה עם שלט על החזה: "חיילת דתייה נשואה חמה", קונטרה ברורה לדברי הרב לוינשטיין על החיילות הקרביות, שאותן הגדיר כ"לא חמות", ותהה מי יסכים להתחתן איתן.

 


"הם צודקים שבנות האלו למדניות ובעלות ערך עצמי גבוה, ולא ירצו להתחתן עם גברים שמנסים להגביל אותן". ד"ר אווה פינקלשטיין (מימין) עם שרה אייזן ()
"הם צודקים שבנות האלו למדניות ובעלות ערך עצמי גבוה, ולא ירצו להתחתן עם גברים שמנסים להגביל אותן". ד"ר אווה פינקלשטיין (מימין) עם שרה אייזן

 

"מי יתחתן איתן? השאלה שהוא פחד ממנה זה מי יתחתן איתם, עם התלמידים שלו", אמרה היום (א'). "מצד שני, זה ישפיע עליהם כמו שמשפיעים הרבנים שאומרים לבנות לא להתגייס לצבא. לחנך בנים בגיל הזה זה מאוחר מדי. לא יעבוד".

 

"זה פשוט מקומם", ד"ר פינקלשטיין הוסיפה. "הרבנים האלה פשוט איבדו כל קשר למציאות. הם לא רואים שהבנות לומדות ברמה יותר גבוה מדורות קודמים, לא מוכנות שגברים יגבילו אותן בתירוצים של 'כבוד הציבור'. הם צודקים שהבנות האלו למדניות ובעלות ערך עצמי גבוה, ולא ירצו להתחתן עם גברים שמנסים להגביל אותן".

 

"הרגע שבו 'סתם' תחפושת פורים הופכת למחווה". מארק ונעמי גרנט ()
"הרגע שבו 'סתם' תחפושת פורים הופכת למחווה". מארק ונעמי גרנט

 

"הכי טוב זה לצחוק על זה"

גלית קהאן, אם לארבעה, תלתה על מדי החיילת שלה את המילים "בלאי" – והוסיפה: "בלאי גאה!" "הייתי מש"קית הוראה יחד עם הרבה בנות דתיות אחרות", היא מספרת ל-ynet. "אחי הגדול למד בעלי, ואני וכל המשפחה שלי מרגישים בעיקר צער על ההסתכלות המתנשאת הזאת, שאין בינה ובין אהבת ישראל כלום".

 

"את המסר שלי לבנות שלי, לאלו שאולי מקשיבות לו ולאחרים, העברתי בתחפושת". ד"ר זהר ברבש (צילום: נורית יעקבס ינון) (צילום: נורית יעקבס ינון)
"את המסר שלי לבנות שלי, לאלו שאולי מקשיבות לו ולאחרים, העברתי בתחפושת". ד"ר זהר ברבש(צילום: נורית יעקבס ינון)

 

קהאן מוסיפה כי "מבחינתי, כאשר מישהו חסר כבוד בסיסי למי ששונה ממנו, ומי שאינו כמוהו הופך ללא יהודי בעיניו - אין לי עניין לנסות ולהיות בשיח איתו יותר. הוא הפך ללא רלוונטי בעיניי כמנהיג".

 

"אני אתחתן איתך": דניאל גולדמן, יו"ר ארגון "גשר", פגש בעזרת הגברים של בית הכנסת בבית שמש "חברה" ()
"אני אתחתן איתך": דניאל גולדמן, יו"ר ארגון "גשר", פגש בעזרת הגברים של בית הכנסת בבית שמש "חברה"

 

חגית מוריה-גיבור, קראה בגאווה את המגילה בקהילתה, אף היא בתחפושת של חיילת, עם טוויסט: הינומה של כלה – ועליה הכיתוב: "מי ירצה להתחתן איתי?" "הדברים של הרב פגעו מאוד", היא מסבירה, "אבל הכי טוב לצחוק על זה. זה היה די מגוחך. מבחינתי זו פארודיה על דברי הרב לוינשטיין".

 

מארק ונעמי גרנט מבית שמש התחפשו לחייל וחיילת, ובפוסט שהעלו בפייסבוק, כתבו: "הרגע שבו 'סתם' תחפושת פורים הופכת למחווה לסיפור מדהים של חיילות המשרתות בצבא עוד מלפני קום המדינה".

 

גם "בעלת קוראת" במגילה. חגית מוריה-גיבור ()
גם "בעלת קוראת" במגילה. חגית מוריה-גיבור

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים