שתף קטע נבחר

יותר התקפי לב ותאונות דרכים, פחות תפוקה: השפעות שעון הקיץ

בישראל נזיז את השעונים ב-24 במרס, בארה"ב הם הוזזו אתמול קדימה. מחקרים מטילים ספק ביעילות, וגם בחיסכון המובטח באנרגיה. האמריקנים מתלוננים: "מזימה קומוניסטית לגרום לנו להיות מבולבלים ועייפים"

לרוב האמריקנים, משמעות שעון הקיץ היא אחת - אובדן שעת שינה ביום בודד. אז מה התועלת? זו שאלה טובה, גם לדעת חוקרים רבים. שעון הקיץ נמצא בשימוש במרבית מדינות אירופה וצפון אמריקה, בניגוד לרוב מדינות העולם האחרות. בישראל הוא ייכנס השנה לתוקף בעוד פחות משבועיים, ב-24 במרס, וייארך יותר משבעה חודשים, עד ה-29 באוקטובר.

מה התועלת בשעון הקיץ? (צילום: אהוד קינן) (צילום: אהוד קינן)
מה התועלת בשעון הקיץ?(צילום: אהוד קינן)

בארצות הברית הוזזו השעונים קדימה כבר אתמול. הדבר יגרור כנראה עלייה במקרי שבץ מוחי ובהתקפי לב, זינוק בתאונות דרכים וירידה ביעילות העובד. כך לפחות לפי מחקרים שנעשו בנושא, שהראו בנוסף כי בניגוד לסברה של המומחים בעבר, שעון הקיץ גם לא מקטין את הוצאות האנרגיה של המדינה. 

 

בחודש דצמבר פרסם מגזין לפסיכולוגיה תוצאות מחקר שהראו כי שופטים פדרלים העניקו פסקי דין שבממוצע היו ארוכים ב-5% ביום שלאחר כניסתו של שעון הקיץ לתוקף, ביחס לאורך פסקי הדין בשבוע שלפני כן, או בשבוע שלאחר מכן.

 

החוקרים הסבירו כי לשינויים בדפוסי השינה, ואפילו אם הם מינוריים, יכולים להיות תוצאות משמעותיות. "המחקר שלנו מראה כי לשינויים פתאומיים בשינה, אפילו אם קטנים, יכולים להיות השפעות מזיקות", אמר אמניט סנדהו מאוניברסיטת קולורדו לרויטרס ב-2014 אחרי שמחקרו בבית חולים במישיגן הראה עלייה של 25% בהתקפי לב אחרי כניסתו לתוקף של שעון הקיץ.

 

שעון הקיץ אומץ אחרי מלחמת העולם השנייה כדרך לחיסכון באנרגיה. הרציונל היה ששקיעה מאוחרת תוביל לכך שפחות אנשים ישתמשו באורות בביתם בשעות הערב. אבל מחקרים לא הראו כי השינוי אכן מוביל לחיסכון משמעותי באנרגיה.

 

ברשתות החברתיות רבים הביעו תסכול בסוף השבוע, בגלל הפסד שעת השינה. "שעון הקיץ נראה כי מזימה קומוניסטית לגרום לכולנו להיות מבולבלים ועייפים, ולחשוב שהממשלה רוצה לעזור לנו", ציץ בטוויטר מייקל פאריס ג'וניור.

 

בארצות הברית לפחות כדי לבטל את שעון הקיץ - או על מנת להאריכו לשנה שלמה - יש צורך בחוק שיאושר בקונגרס. המדינות השונות יכולות לבחור לוותר על שעון הקיץ, אבל אסור להן לשנות את השעה הנקבעת בין נובמבר למרס, זמן שעון החורף. בעבר ניסו מחוקקים לבטל את שעון הקיץ, אבל אריזונה והוואי הן המדינות היחידות שבהן השעון לא משתנה פעמיים בשנה. לכל השאר, יום ראשון הגיע מעט מוקדם יותר מהרגיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ב-24 במרס נזיז את השעון
צילום: shutterstock
מומלצים