שתף קטע נבחר

העסקה הגדולה בתולדות ההייטק בישראל: אינטל רוכשת את מובילאיי ב-15 מיליארד דולר

החברה מהר חוצבים המפתחת מערכות נהיגה אוטונומיות נמכרת לענקת השבבים העולמית. לאחרונה הכריזו החברות על שיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי ביחד עם חברת ב.מ.וו

הושלמה העסקה הגדולה בתולדות ההייטק הישראלי: ענקית השבבים האמריקאית אינטל הודיעה (ב') על רכישת חברת מובילאיי הישראלית בתמורה לכ-15 מיליארד דולר. "רכישה זו היא צעד גדול הן בעבור בעלי המניות שלנו, והן עבור תעשיית הרכב והצרכנים", אמר מנכ"ל אינטל בריאן קרזניץ, בהודעה הרשמית שפורסמה.

 

ראשי מובילאיי זיו אבירם ואמנון שעשוע כינסו הבוקר את עובדי החברה כדי להודיע להם על עסקת הענק. מניית מובילאיי זינקה בטרום המסחר בניו יורק ביותר מ-20%. לפי ההודעה הרשמית, אינטל מעריכה את פוטנציאל השוק של מערכות הרכב, המידע והשירותים בכ-70 מיליארד דולר עד לשנת 2030. "מובילאיי מביאה את יכולת הראייה הממוחשבת הטובה ביותר בתעשיית הרכב בנוסף למומנטום החזק שלה בשוק יצרניות הרכב וספקיהן", מסר מנכ"ל אינטל. "יחד, נוכל להאיץ את עתיד הנהיגה האוטונומית בביצועים משופרים של פתרונות ענן-לרכב (cloud-to-car), בעלות פחותה ליצרניות הרכב".

 

לאחרונה הכריזו החברות על שיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי ביחד עם חברת ב.מ.וו.

 

מנכ"ל מובילאיי, זיו אבירם ()
מנכ"ל מובילאיי, זיו אבירם

 

מובילאיי רשמה לפני כחודש ציון דרך נוסף לקראת ביסוסה בענף הרכב האוטונומי, כאשר הודיעה כי חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם פולקסווגן להטמעת מערכת REM - המשמשות לניטור מיקום ומסלולי נתיבים על מנת להפיק מפות לנהיגה אוטונומית - במכוניות יצרנית הרכב הגרמנית.

 

בנוסף, הודיעה החברה גם על שילוב מערכות התרעה מתוצרתה בכלי רכב לנסיעה שיתופית בניו יורק.

 

מובילאיי: זינוק בהכנסות בשנת 2016

החברה דיווחה על הכנסות של 104.6 מיליון דולר ברבעון הרביעי של שנת 2016, כאשר האנליסטים צפו לחברה הכנסות של 96.4 מיליון דולר והרווח למניה עמד על 22 סנט, לעומת צפי של 20 סנט בלבד.

 

ההכנסות הרבעוניות מהוות צמיחה של 45.6% לעומת הרבעון המקביל. מובילאיי דיווחה על הכנסות של 358.2 מיליון דולר לשנת 2016 כולה - צמיחה של 48.7% לעומת שנת 2015. החברה דיווחה על עלייה במכירות הכמותיות של מערכת החברה לסיוע לנהג EyeQ, וכן על עלייה במחיר הממוצע לכל מערכת.

יו"ר חברת מוביליאיי, אמנון שעשוע (צילום: קמא טק) (צילום: קמא טק)
יו"ר חברת מוביליאיי, אמנון שעשוע(צילום: קמא טק)
 

ברבעון הרביעי, רשמה החברה צמיחה של 28% בכמות המערכות שנמכרו, להיקף של 1.7 מיליון מערכות. המחיר הממוצע למערכת עמד על 45.5 דולר - עלייה של 1.8% לעומת התקופה המקבילה.

הרווח הנקי של מובילאיי ברבעון הרביעי (GAAP) עמד על 32.6 מיליון דולר, לעומת 18.8 מיליון דולר ברבעון המקביל. הרווח הנקי היווה 31.2% מההכנסות. נכון לסוף השנה בקופת החברה 633 מיליון דולר.

 

מניית מובילאיי עלתה ב-21% מתחילת השנה - והיא נסחרת כעת בשווי של 10.3 מיליארד דולר. מאז ההנפקה ב-2014 ידעה מניית החברה, בניהולו של זיו אבירם, לא מעט עליות ומורדות, אך בסיכומו של דבר היא חותמת תשואה של 24% מאז ההנפקה.

 

פרופ' אמנון שעשוע, יו"ר החברה, מחזיק ב-7.57%, המנכ"ל זיו אבירם מחזיק ב-6.92% ושמואל חרל"פ 7.1%. מלבד המייסדים, לפי דו"חות 2016, בעלת המניות הגדולה ביותר במובילאיי היא קרן Wellington המחזיקה ב-5.9% ממניות החברה.

 

בחודש שעבר פורסם ב-ynet כי צה"ל עומד לצייד את כל כלי הרכב הצבאיים במערכות התרעה מתוצרת מובילאיי. במובילאיי אמרו כי "במסגרת המאבק בתאונות הדרכים ובמטרה לשמור על חיילי ומפקדי צה״ל בכביש, הוחלט במחלקת בטיחות ובקרת איכות בזרוע היבשה להתקין מערכות בטיחות מצילות חיים מסוג מובילאיי בכלי הרכב הצבאיים".

 

צפו במערכת מובילאיי בפעולה:  

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובילאיי דלפי מכונית אוטונומית
מומלצים