שתף קטע נבחר

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הוכרזה "פורשת": תוכל להתמודד רק במפלגה חדשה

ועדת הכנסת אישרה את בקשת ישראל ביתנו שמשמעותה שלוי-אבקסיס לא תוכל להתמודד במפלגה קיימת. היועץ המשפטי של הכנסת תמך: "פעילותה מראה שהיא לא רואה עצמה כחלק מהסיעה". לוי-אבקסיס: "יש כאן אקט של נקמנות, רק הציבור ישפוט אותי"

 

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (צילום: אוהד צויגנברג)

 

ועדת הכנסת אישרה הבוקר (יום ד') את בקשת סיעת ישראל ביתנו להכריז על ח"כ אורלי לוי-אבקסיס כ"פורשת". המשמעות היא שלוי-אבקסיס לא תוכל להתמודד לכנסת הבאה במסגרת סיעה קיימת אלא רק באמצעות מפלגה חדשה.

 

עשרה חברי כנסת תמכו בבקשה ושניים התנגדו. יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש אמר כי הדיון אינו קורה הרבה בכנסת. "מצד אחד, ח"כ לוי-אבקסיס היא חברה, ומאידך ישראל ביתנו היא סיעה בקואליציה. נשמע את שני הצדדים ונצטרך להחליט. לכל החלטה יש משמעות כבדה. אי אפשר להתעלם מזכויות של סיעה בכנסת ומהרצון שלה להוביל אג'נדה".

 

חיזוק לעמדת ישראל ביתנו התקבל מהיועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון. "המבחן הכמותי והאיכותי של פעילותה והתבטאויותיה של ח"כ לוי-אבקסיס מצביע על כך שהיא אכן לא רואה עצמה כחלק מסיעת ישראל ביתנו ופועלת בכל המישורים כמי שאינה חלק מהסיעה. על כן אני מצדד בבקשת ישראל ביתנו להכריז עליה כפורשת".

 

השר ליברמן וח"כ לוי-אבקסיס. "זנח את הנושאים החברתיים" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
השר ליברמן וח"כ לוי-אבקסיס. "זנח את הנושאים החברתיים"(צילום: עידו ארז)

 

מטעם ישראל ביתנו נימק את הבקשה ח"כ רוברט אילטוב שהסביר: "פעלנו עם אורלי רבות כדי להילחם על הנושאים שהיא נלחמת עליהם. היא הודיעה שהיא פורשת ומתנהגת כפורשת אך נמנעה מלבקש להכריז על עצמה כפורשת. התנהלותה פוגעת במצביעי "ישראל ביתנו". ספרנו 177 הצבעות שבהן היא הצביעה בניגוד לעמדת הסיעה. גם כשהיא מתקזזת בהצבעות, היא עושה את זה עם ח"כ מהקואליציה. לא נשארה לנו ברירה אלא ללכת על המהלך שאורלי לא השלימה אותו".

 

ח"כ לוי-אבקסיס טענה כי נאלצה לבצע את הצעד אחרי שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נטש את האג'נדה החברתית. "לפני הבחירות לכנסת ה-18 הסכמתי להצטרף לישראל ביתנו כשנאמר לי שזה מתוך מטרה לגוון את המפלגה. קיבלתי הבטחה שכל הנושאים החברתיים יהיו לשיקול דעתי, ואכן במשך זה מסוים ההבטחה קוימה", סיפרה. "לפני הבחירות האחרונות קיבלתי הצעות מפתות גם מהליכוד, כולל להיות שרה, אבל אני בכלל רציתי לצאת לפסק זמן פוליטי. בישראל ביתנו התחננו שלא אעשה זאת כדי שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה. ליברמן הכחיש באוזניי שהוא מנהל מו"מ על כניסה לקואליציה, בשעה שניהל אותו ולא כלל בו נושאים חברתיים. לא אני נהגתי בקלנטריזם אלא יו"ר המפלגה שזנח את הנושאים החברתיים. יש כאן נקמנות".

 

עוד הוסיפה לוי-אבקסיס: "אני לא מתחננת שלא תחליטו על פרישה שלי ואם צריך אשא במחיר. חשוב לי להבהיר שבניגוד לדבריו של ח"כ אילטוב, אני הודעתי על פרישה כשליברמן הודיע לי שההסכם כבר גמור. ההישג היחיד היה קבלת משרד הביטחון ולא תקציבים לילדים בסיכון או לחד הוריות. ניפגש בבחירות. ירצה הציבור - הוא זה שיפטר אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים