שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  סופת הברד באילת פגעה באלפי מכוניות חדשות
  ברד כבד פגע בתחילת החודש במכוניות חדשות הממתינות לרוכשים בנמל אילת. בין הנפגעות: קיה, טויוטה, הונדה ומאזדה

  סופת ברד שפגעה בתחילת החודש בחלק משטחי אחסון הרכב החדש הנרחבים בנמל אילת, גרמה נזקים קלים לאלפי מכוניות יפניות וקוריאניות חדשות. מרבית המכוניות של יצרניות מהמזרח, מגיעות כיום לארץ ממפעלים שהוקמו באירופה ומיובאות דרך נמלי אשדוד וחיפה. למרות זאת, נמל אילת ממשיך להיות שער מרכזי לייבוא רכב חדש מיפן, דרום-קוריאה ותאילנד.

   

  ברד כבד - באילת (צילום: רמז דבח) (צילום: רמז דבח)
  ברד כבד - באילת(צילום: רמז דבח)

   

  הסופה שפקדה בתחילת מרץ את העיר הדרומית והביאה להצפות ולסגירת שדה התעופה המקומי, הביאה גם לפגיעות ברד באלפי מכוניות שאוחסנו באותה עת בנמל. למרבה המזל, למחרת הסופה נכנסה לנמל אוניה שעל סיפונה אלפי מכוניות חדשות שלא נפגעו. הסופה גם לא פגעה בכל שטחי הנמל בעוצמה שווה.

   

  בין היצרניות שדגמיהן נפגעו מפגעי מזג האוויר: קיה (פורטה וריו), טויוטה (ראב4 ופריוס, לנד-קרוזר והיילקס) והונדה ג'אז. עוד נפגעו מאות רבות

  מדגמי מאזדה, כמות קטנה יותר של רכבי סובארו ומספר קטן של דגמי X-טרייל מתוצרת ניסאן.

   

  פגיעות ברד עלולות לגרום לנזקי פח שניתנים לתיקון מהיר ונטול סימנים אם הדבר נעשה באופן מקצועי, באמצעות ואקום ואביזרים נוספים, בלי צורך בצביעת הרכב. בנמל מאוחסנות דרך קבע יותר מ-10,000 מכוניות, ורוב המכוניות שנפגעו סבלו מפגיעות בשווי של מאות שקלים בלבד. עם זאת, היו גם מכוניות שלפי הערכות השמאים ניזוקו עד 3% מערכן ותיקונן יהיה משמעותי יותר.

   

  תקנות משרד התחבורה מתירות ליבואנים לתקן ולמסור כלי רכב ללקוחות מבלי להודיע להם על הפגיעה, כל עוד הנזק לא עולה על אחוז וחצי משווי הרכב, וכל עוד אין פגיעה בגג ובמכסה המנוע או אם נקבעה ירידת ערך כתוצאה מהבדיקה. חלק מהמכוניות שנפגעו טרם הוזמנו, אולם לגבי אלה שכן, הקפידו חלק מהיבואנים ליצור קשר עם המזמינים, לעדכנם לגבי הפגיעה ולהציע להם פיצוי, או המתנה לרכב מהמשלוחים הבאים. מכוניות עם נזקים קלים נמכרות בדרך כלל בידי היבואנים לחברות ליסינג והשכרה, או לסוחרי רכב.

   

  בגלל מספרן הגדול של המכוניות שנפגעו, הגיעו לארץ נציגי חברה אירופית שמתמחה בתיקון מכוניות שנפגעו מברד כדי להציע את שירותיהם. עו"ד עמית עכו, שותף במשרד קן-תור עכו, מסביר כי "יש חברות שמתמחות בתיקוני נזקי מזג אוויר, וניתן היום בהליך קצר מאוד להסדיר אשרת עבודה עבור עובדיהן כדי שיעבדו בארץ כחוק".

   

  מי שצפויות לשלם חלק מהנזק הן חברות הביטוח שמבטחות את הרכבים בזמן הובלתם ואחסנתם. החברה הגדולה בתחום היא כלל ביטוח, ממנה נמסר אתמול: "תביעות המבוטחים התקבלו בחברה ואנו מטפלים בהן במסירות וכמקובל באירועים אלו". על פי הערכות של גורמים בענף, הנזק לכלל חברות הביטוח מהאירוע המדובר יעמוד על מיליוני שקלים בודדים.

   

  הכתבה התפרסמה ב"ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים