שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חיי המין של אמריקה בירידה. טראמפ אשם?

  סקרים מעידים על ירידה תלולה בתדירות חיי המין של האמריקאים, ויש מי שכבר מאשים את בחירתו של טראמפ. שוחחנו עם ד"ר רונית אלוני על האופן שבו פוליטיקה משפיעה על איכות ותדירות חיי המין של כולנו, וגם קצת על טראמפ ואמריקה השמרנית

  האמריקאים עושים היום פחות סקס מאי פעם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  האמריקאים עושים היום פחות סקס מאי פעם(צילום: shutterstock)

  עם בחירתו של טראמפ לנשיאות ארצות הברית, האמריקאים איבדו המון דברים שעד עכשיו נראו להם מובנים מאליהם – הם איבדו את האמונה בחלום האמריקאי, את אמונתם בשיטת הבחירות האמריקאית, והם בעיקר איבדו את תחושת הביטחון האישית שלהם, בעקבות העלייה המתמדת בפשעי השנאה המגונים. אבל כנראה שהאובדן הטראגי ביותר שחווה העם האמריקאי בעקבות תוצאות הבחירות, בכלל קשור בחשק המיני שלו.

   

  כן כן, שמעתם נכון, פסיכולוגים בדקו את העניין בעזרת מחקרים וסקרים, וגילו שהעם האמריקאי עושה פחות סקס מאז שטראמפ הודיע שהוא רץ לנשיאות, ועוד פחות מזה מאז שהוא נבחר לנשיאות באופן רשמי. האמת? אפשר להבין אותם. טראמפ הואשם כמה וכמה פעמים בהטרדות מיניות, העיר מגוון הערות סקסיסטיות, ועדיין ממשיך להתנהג בחוסר נימוס כלפי כל מי ששונה ממנו. אמריקאים שלא בחרו או תמכו בו, נאלצים לצפות מהצד במי שאמור להיות מנהיג העולם החופשי, בזמן שהוא משליך לפח הזבל של ההיסטוריה זכויות להט"בית ורפורמות שנועדו לקדם ולעזור לנשים באמריקה. אין ספק שכל אלו משפיעים לרעה על מצב הרוח הכללי, ועמו גם על הליבידו המיני של האזרחים והאזרחיות.

   

  אגב, הירידה בחשק המיני החלה עוד במהלך הקמפיין הראוותני של טראמפ. טורים כמו "לא עשיתי סקס שלושה שבועות ואני מאשים את טראמפ", ו-"דונלד טראמפ הורס לאמריקאים את חיי המין" כיכבו ברשת ובתקשורת האמריקאית, והיה ברור להרבה אנשים שאם טראמפ ייבחר, המצב רק ילך ויידרדר. אפליקציית הפוריות kindara למשל, ערכה סקר בקרב משתמשיה, כדי לבדוק בדיוק איך טראמפ השפיע וממשיך להשפיע על חיי המין של האמריקאים. הסקר גילה שמי שבעיקר הושפע ממערכת הבחירות הזו לרעה הם הדמוקרטים בכלל והנשים הדמוקרטיות בפרט. 19% מהדמוקרטים שהשתתפו בסקר העידו שלבחירות הייתה השפעה שלילית על חיי המין שלהם, לעומת רק 9% מהרפובליקנים.

   ( )
   

  ד"ר רונית אלוני אשר מתמחה בשיקום מיני ובטיפול זוגי ומשפחתי, סבורה שפוליטיקה בהחלט יכולה להשפיע על תחושת איכות החיים והחופש של נשים וגברים, ובכך גם על המיניות שלהם. "פוליטיקה מושפעת מאוד ממגמות דתיות ואלה בוודאי משפיעות על המיניות שלנו", היא אומרת. "למשל בתקופת בוש השמרן, החינוך המיני בארה"ב התמקד בהימנעות מיחסי מין כאמצעי למניעת מחלות מין, כי קונדום הרי אסור על ידי הכנסייה, וזה גם מה שלימדו בבתי הספר. אבל זה עוד כלום - בתקופת כהונתו של רייגן שמו פצצות בכניסה למרפאות שעשו הפלות בניו יורק סיטי".

   

  מה קורה עכשיו בעידן טראמפ?

  "אני חושבת שלבחירה של טראמפ בהחלט יש השפעה על החיים של האמריקאים בכל הרמות, ובעיקר ברמת התפישה שלהם את עצמם כאמריקאים. אלו שבחרו בו מלאים בתחושת גאווה וניצחון, ואלו שלא בחרו בו יכולים להרגיש תבוסה, כישלון ואפילו בושה. התחושות האלה יכולות להשפיע באופן ישיר או עקיף על מצב הרוח הכללי של אותם אנשים, ומאידך גם על החשק המיני שלהם. מי שמנצח מרגיש תחושת כוח, ביטחון עצמי וחשק, ומי שמפסיד יכול להרגיש תחושה של חרדה ודיכאון שתפגע בחשק המיני שלו".

   

   

  זכורים לך מקרים דומים שקרו בישראל?

  "כן, כמובן. בצד הישראלי זה אותו הדבר – לאור העובדה שבקואליציה שלנו חברות מפלגות דתיות בעלות אג'נדות שעלולות להשפיע לרעה על נשים, כמו ההצעה להכניס רב לוועדות לאישור הפלות, ואפילו בהתייחסות לפוגעים מינית. יש ממש התעלמות מנפגעי תקיפה מינית שהם גברים - כאילו שזה לא קיים. כל הנפגעים האלה, גם הגברים וגם הנשים, הם אנשים שלא מטופלים ושהמיניות שלהם משובשת לחלוטין. אני רואה נשים שחוששות מגברים, גם אם הן מעולם לא הותקפו אישית, ומצד שני אני רואה גם גברים שחוששים מאינטימיות. האם יש לזה קשר לעובדה שיותר ויותר אנשים מעדיפים שלא להיות בזוגיות? לדעתי כן".

  לא בטוח שזה בגללו. דונלד טראמפ (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  לא בטוח שזה בגללו. דונלד טראמפ(צילום: MCT)
   

  אפשר להגיד שהצד החיובי בתקופות לחוצות הן תופעות כמו "בייבי בום" למשל, שמתרחשת מיד אחרי מלחמות או אירועים ביטחוניים. אילו עוד אירועים חדשותיים ואקטואליים משפיעים על הרצון או אי-הרצון שלנו לעשות סקס?

  "תראי, תופעות כמו 'בייבי בום' הן תופעות שאני לא בטוחה שמתקיימות היום, זה יותר אופייני למאה הקודמת. כיום תשמעי יותר ויותר אנשים שמצהירים שאינם רוצים ילדים או זוגיות, וגם אם כן – אז שהם יסתפקו בילד אחד בלבד. אנשים היום יותר אינדיבידואליסטים ואגואיסטים, ולאו דווקא במובן השלילי של המילה. הם כן מרוכזים בקריירות שלהם ובהגשמה האישית שלהם, והם מוצפים בגירויים שונים שהם לאו דווקא מיניים".

  ד"ר רונית אלוני. חיי המין של כולנו בירידה (צילום: גדי דגון) (צילום: גדי דגון)
  ד"ר רונית אלוני. חיי המין של כולנו בירידה(צילום: גדי דגון)

   

  "אנשים היום מחוברים לכל מיני מעגלים כל הזמן, ואין להם זמן להיות עם עצמם או עם בני זוגם, כי תמיד יש תחושה שבמקום אחר קורה משהו מרתק ואני מפסידה. כל הריגושים האלה מתחרים בריגושים המיניים. בעבר לא היה תחליף לריגוש המיני ולאינטימיות שהיתה מושגת במעשה המיני, והיום כמו בכל דבר אחר מתקיימת תחרות על בני הזוג, על הז'אנר המועדף, על האנרגיה הפנויה ועל הזמן החופשי".

   

  אז את חושבת שבאופן כללי אנשים היום עושים פחות סקס?

  "כן. אנשים עושים פחות סקס, למעט אולי צעירים מאוד שמגלים לראשונה את המיניות של עצמם ועדיין מאוד מתרגשים ממנה, ומנצלים כל הזדמנות שנקרית בדרכם כדי להתנסות - וגם זה באוכלוסיות בעלות חופש מיני. בהתבגרם, אנשים פחות ופחות מקיימים יחסי-מין, ומבססים את הקשר על אינטימיות יותר מאשר על סקס. בעבר, סקס לא היה זמין, ולכן זמינותו בקשר היתה משמעותית. כיום יותר ויותר אוכלוסיות נגישות לסקס ולכן האטרקטיביות והבלעדיות שלו פוחתת. סקס הוא חלק מאינטימיות זוגית, והוא מקבל את הפרופורציות שלו בתוך המסגרת הזו, גם מההשפעה שיש למעמד האישה בחברה בכלל ובתוך מסגרת הקשר בפרט".  

   ( )

  סקרים שהשוו בין חיי המין של האמריקאים בין השנים 1990-2000 לבין חיי המין שלהם אחרי 2002, מצאו שהאמריקאים אכן עושים פחות סקס. בזמן שהירידה נצפתה בקרב כל קבוצות הקהלים, הקבוצה שבה נצפתה הירידה הגדולה ביותר אכן הייתה הזוגות הנשואים. ב-2014 למשל, זוגות נשואים בארצות הברית עשו סקס 56 פעמים בשנה בממוצע, לעומת 67 פעמים ב-1989. אנשים גם פחות מתחתנים היום מפעם, כשלטענת החוקרים, הסיבה לכך היא שלאמריקאים היום יש הרבה יותר אופציות לבילוי ומקורות הנאה מבעבר, כמו פייסבוק, רשתות חברתיות, משחקי וידאו, netflix וכן הלאה. כל אלה מספקים עבורם תחושה של אושר מבלי לצאת מהבית או להזדקק ליצירת אינטראקציות אמיתיות עם בני אדם אחרים.

   

  אותם סקרים הוכיחו שאנשים שנולדו וגדלו את תוך עידן הטכנולוגיה המתקדמת של היום, עושים פחות סקס מהדורות הקודמים, כך שמאוד יכול להיות שטראמפ אינו האשם היחיד בירידת החשק המיני של האמריקאים. מה שכן, קבוצה אחת שלא הראתה סימני דעיכה בכלל היא דווקא קבוצת הפנסיונרים מעל גיל 70. הסקר הראה שב-2014 הם עשו סקס 11 פעמים בשנה לעומת סקרים דומים שנעשו ב-1989, ודיברו על 9.6 פעמים בשנה. מכאן שדווקא חיי המין של זקני השבט שלנו נמצאים בעלייה מתמדת. כל הכבוד להם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חבל שהילרי לא זכתה
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים