שתף קטע נבחר

מטה ברק במאמץ אחרון לסגור את הפער

ראש הממשלה משתתף בכנסים ברחבי הארץ, בני הנוער נשלחו לצמתים, ואפילו חסיד ברסלב תומך ברק גויס לקמפיין. אבל הפעילים כבר לא מתעניינים בבחירות, אלא בשאלה "מי עדיף, רמון או בורג"?

כיומיים לפני פתיחת הקלפיות, כשמצבו של ראש הממשלה אהוד ברק בסקרים בכי רע, הוא פתח במירוץ נגד השעון: פעילי השמאל, בעיקר בני נוער, נשלחו לצמתים, וברק עצמו עורך כנסים ברחבי הארץ.
בשעת ערב נפגש אמש (שבת) ברק בקריית שמונה עם כ-600 מתומכיו. רובם, אגב, הגיעו ממרכז הארץ בשיירת כלי רכב, לכנס התמיכה שהיה ססגוני וצעקני במיוחד. המטרה הייתה ברורה: לנסות להזכיר לכולם את הנסיגה מלבנון.
אבל התקלות התחילו כבר בדרך. אחת השיירות שעשתה את דרכה לקריית שמונה עברה דרך הכפר הגלילי מג'ד אל-כרום, שם הותקפה במטר אבנים כבד. אחד מתומכי ברק, ערבי ישראלי, תושב הכפר עראמשה, נפגע קל בידו ונזקק לטיפול.
באולם העצרת התקהלו כ-600 איש, רק כ-50 מתוכם תושבי העיר, ועוד כמה עשרות מהקיבוצים באיזור. באולם שררה אווירת קרנבל, אבל מתחת לפני השטח נשמעו קולות אחרים. גלית, תומכת ברק מאחד מיישובי הגליל המערבי, אמרה: "באנו כדי להפסיד בכבוד, וגם כדי להרגיש שעשינו משהו".
ירון ארמוזה, שהגיע לעיר הצפונית בשיירת המכוניות, אמר: "הייתי עם בתי ענבל בעצרת השלום בה נרצח רבין ז"ל, ומאז נשבעתי - לא מפקירים את ראש הממשלה".
ברק, מלווה ברעייתו נאוה, נשא נאום קצר, שעיקרו עסק בנסיגה מלבנון. בני הנוער של מפלגת העבודה ליוו את נאומו בשאגות והתנפלו עליו בחיבוקים ובנשיקות, עד שראש הממשלה התקשה לצאת מן האולם, אבל לא הייתה לו ברירה, שכן בקיבוץ גליל ים כבר חיכו לו בכנס הבא.
בכנס בגליל ים הריעו המשתתפים לברק, אבל השיחות עסקו בעיקר בסכינים שצפויות להישלף במפלגת העבודה ביום שאחרי הבחירות. השאלה הפופולרית ששאלו המשתתפים איש את רעהו היתה "אז את מי אתה מעדיף, את רמון או את בורג?".
מטה ברק ניסה לשלוף קלף מפתיע בכנס: הקלף החרדי. חסיד ברסלב בשם נפתלי הסביר ארוכות לקהל מדוע לפי הגימטריה עדיפה הבחירה בברק על שרון: "לא סתם שם הקדוש ברוך הוא את הבחירות בפרשת בא, בא אלה ראשי התיבות של אהוד ברק. אריאל שרון זה ראשי תיבות אש, ומאש בורחים. עשינו בגימטריה אהוד בן אסתר, וזה שווה 'שליח השלום'. אריק שרון בגימטריה יוצא 'שלום ספק ספקה'. כחרדים נמאס לנו שמדביקים אותנו לימין הקיצוני. אהוד והשמאל לא שונאים דת, הם שונאים שחיתות", אמר נפתלי, והקהל הקיבוצניקי יצא מגדרו מרוב אושר, ומחא כפיים בהתלהבות.

פגישה עם פרס

בכנס נפגש ברק עם שמעון פרס, שזועם בימים אלה על ראש הממשלה, לאור דבריו האחרונים בהם הזכיר את ספרו של יצחק רבין, "פנקס שירות", שם הוטבעה רשמית תדמיתו של פרס כ"חתרן בלתי נלאה".
פרס לא התייחס לדברים והקפיד, כהרגלו, לדבר בפומבי רק "על הדרך". הוא פצח בנאום ארוך על חשיבות תהליך השלום, ולא אמר אף מילה על ברק. רק בסוף הנאום הצהיר "אני קורא לכל החברים כאיש אחד להתייצב לימינו של אהוד, כי הוא ראש החץ לשלום". אחד מזקני מפלגת העבודה פלט: "עד הרגע האחרון הוא לא יכול לומר מילה טובה על ברק בלב שלם".
ברק עצמו נשא נאום נרגש, אולי מהאחרונים שלו כראש ממשלה, ובו פרס את משנתו המדינית. ברק שב והבטיח "תוך שנתיים-שלוש לכל המאוחר אנו נפרדים מהפלסטינים ומחזירים את הבנים הביתה מהשטחים". הוא ביקש מהפעילים לעשות מאמץ אחרון כפי שהגדיר זאת בעצמו "ולשנות את המגמה הזאת, כפי שהיא נראית".
במסגרת המאמצים הללו מתוכננת היום שיירה גדולה שתכלול כ-100 משאיות, מקושטות בסיסמא "כל הדרך עם אהוד ברק". בנוסף, שלפו במטה ברק שוב את מצבו הבריאותי של שרון. "מצבו הבריאותי של שרון מעורר תהיות בנוגע לכשירותו לשמש כראש ממשלה", אמרו במטה, וניסו לנקות את עצמם מהכפשת היריב, באמצעות האמירה "זה לא אנחנו אמרנו, זה אתם פרסמתם", תוך שהם מביאים ציטוטים ממאמרים שונים בעיתונות שעסקו בנושא.
היום ייערך בבאר שבע כנס גדול וברק יישא בו דברים בפני עולים ובפני המגזר הבדואי, אחר כך, על פי החוק, נאסר על ברק להתראיין והתעמולה צריכה להסתיים. עוד לפני כן הבוקר תתכנס ישיבת ממשלה, אולי האחרונה שינהל ברק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
אהוד ברק. התקשה לצאת מן האולם
ארכיון ידיעות אחרונות
משה שי
שמעון פרס. מדבר רק "על הדרך"
משה שי
מומלצים