שתף קטע נבחר

צה"ל תקף בסוריה נשק אסטרטגי לחיזבאללה, חץ נורה לטיל נ"מ ששוגר לעבר המטוסים

דרמה לילית: אזעקה חריגה הופעלה ב-2:43 בבקעת הירדן, והדי פיצוצים נשמעו באזור ירושלים. כעבור שעות הסבירו בצה"ל: טילי נ"מ שוגרו לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה נשק מתקדם לחיזבאללה. חץ שוגר לעבר אחד מהם

 

 

 

דרמה לילית בשמי האזור: אזעקה חריגה הופעלה הלילה (יום ו') בשעה 2:43 בבקעת הירדן ואחריה הדי פיצוצים שנשמעו גם באזור ירושלים - וכעבור כמה שעות הסבירו בצה"ל את הסיבה לכך. מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה כמה מטרות בסוריה, ולפי דיווחים ערביים היעד היה נשק אסטרטגי לחיזבאללה. במהלך הפעילות שוגרו טילי נ"מ לעבר המטוסים. טיל חץ של מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר שוגר לעבר אחד מטילי הנ"מ. מדובר צה"ל נמסר כי לא נשקפה סכנה לכוחותינו ולאזרחי מדינת ישראל.

 

כתוצאה מפעילות זו, נשמעו הלילה האזעקות באזור הבקעה. במקביל תושבים דיווחו על פיצוצים חזקים שנשמעו באזור מודיעין, ירושלים והשומרון. האזעקה נשמעה ביישובים ארגמן, בקעות, חמדת, חמרה, מחולה, מכורה, משכיות, רועי, רותם, שדמות מחולה, גתית, יפית ומשואה. כשעה לאחר הישמע האזעקות קיבלו תושבי הבקעה הודעה שבה נכתב כי "ניתן לחזור לשגרה ולצאת לעבודה". 

השרידים בירדן ()
השרידים בירדן

לפי דיווחים ערביים, המטרות שתקפו מטוסי חיל האוויר היו מערכות נשק מתקדמות שיועדו לחיזבאללה, ככל הנראה נשק אסטרטגי. לאחר התקיפה, כשמטוסי חיל האוויר כבר היו בדרכם בחזרה לבסיסם, זיהו המכ"מים של חיל האוויר שיגור טילי נ"מ סורים, ככל הנראה טילי SA-5, לכיוון מטוסי הקרב. מבדיקות ראשוניות בצה"ל, בשום שלב מטוסי הקרב לא היו בסכנה והמרחק בין טילי הנ"מ למטוסים היו רב.

 

בצה"ל זיהו שטילי הנ"מ בדרכם ליפול בשטח ישראל, ולכן הוחלט לשגר לעברם את טיל החץ, מחשש שייפלו בתחומי יישוב ישראלי. זו הפעם הראשונה שמערכת הביטחון מאשרת לפרסם ניסיון יירוט מבצעי של מערכת החץ. האזעקה שהופעלה בבקעה נבעה מנפילת שאריות היירוט באזור. כך או כך, יירוט טילי הנ"מ גרם לחשיפת הפעולה ההתקפית של צה"ל הלילה בסוריה, באופן חריג, פעולה שבדרך כלל נותרת במרחב העמימות וההכחשה הישראלית.

ירדן, הלילה ()
ירדן, הלילה

כפר ענבה, הבוקר ()
כפר ענבה, הבוקר
 

צבא ירדן במקום נפילת השרידים, באירביד ()
צבא ירדן במקום נפילת השרידים, באירביד

בירדן דיווחו, עוד לפני הודעת דובר צה"ל על התקיפה בסוריה, כי "עצם בלתי מזוהה" נפל הלילה בכפר עינבה שבמחוז אירביד בצפון המדינה. לפי הדיווח, מנגנוני הביטחון כיתרו את האזור. בנוסף הועלו סרטונים שמתעדים כביכול את אותו גוף שכביכול נפל בעת שנשמעו הפיצוצים.

 

העיתון הירדני "א-רד" דיווח לאחר מכן כי מנגנוני הביטחון טיפלו לפנות בוקר בטיל שנפל באזור הכפר. עדי ראייה סיפרו לעיתון כי הטיל גרם לבהלה בקרב התושבים שהתעוררו מהרעש של נפילתו. בעיתון צוין כי על פי החשד הטיל הוא טיל נ"מ ששיגר צבא סוריה לעבר מטוסי חיל האוויר הישראליים שתקפו יעדים בסוריה לפנות בוקר. לאחר מכן דווח כי חיל ההנדסה הירדני טיפל בעוד "עצם בלתי מזוהה", בשכונה המזרחית של העיר אירביד, ופינה אותו מהמקום.

מוקד הביטחון של בקעת הירדן, הלילה ()
מוקד הביטחון של בקעת הירדן, הלילה
   

לפי דיווחים ערביים לא מאומתים, התקיפה בוצעה באזור הרי אל-קלמון המערביים, קרוב לגבול לבנון, אזור שכבר הותקף בעבר. אין זו הפעם הראשונה שסוריה מנסה לירות טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר. בספטמבר 2016 הסורים אף טענו כי הפילו כלי טיס של חיל האוויר, ובצה"ל הכחישו זאת.

 

ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני, שנמצא במוקד הביטחון, אמר הלילה: "לפני כשעה שמענו בכל בקעת הירדן הדי פיצוצים. היו שניים כאלה. לאחר בדיקות ארוכות בקרב התושבים הבנו שאין נפגעים וכרגע אנחנו לא מכירים נפילות או פגיעות בשטח המועצה. הרגענו את התושבים והכרזנו על חזרה לשגרה. כרגע הצבא ממשך בסריקות כדי להבין מה שאירע. במוקד ממשיכים לבדוק, אך מבחינת התושבים ישנה חזרה לשגרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים