שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התפטרה יו"ר ועדת האו"ם שהאשימה את ישראל באפרטהייד
  ועדה של מדינות ערב בראשות הירדנית האנטי-ישראלית רימה חלף קבעה השבוע בדו"ח חסר תקדים שישראל מקיימת אפרטהייד. הערב הודיעה חלף: "אני מתפטרת, מזכ"ל האו"ם לחץ עליי בהשפעת ישראל שנחזור בנו מהדו"ח". המזכ"ל: "היא עקפה סמכות ופרסמה דו"ח על דעת עצמה". המסמך הוסר. השגריר דנון: "צעד חשוב בהפסקת האפליה נגדנו"

  יושבת ראש הוועדה החברתית-כלכלית של האו"ם לענייני מערב אסיה, הגוף שנשלט על-ידי מדינות ערב ושהשבוע פרסם דו"ח המאשים את ישראל בהנהגת משטר אפרטהייד, הודיעה הערב (יום ו') כי היא מתפטרת מתפקידה. יושבת הראש, הירדנית רימה חלף, אמרה כי הסיבה להתפטרותה היא לחץ שהפעיל עליה מזכ"ל האו"ם לדאוג שהוועדה תחזור בה מהדו"ח השנוי במחלוקת.

   

  הודעתה של חלף נמסרה שעה קלה אחרי שסוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ביקש מהוועדה שבראשה עומדת חלף להסיר את הדו"ח מאתר האינטרנט שלה. הערב אכן נעלם הדו"ח מהאתר.

  יושבת הראש המתפטרת, רימה חלף. "היה ברור שישראל תפעיל לחץ אדיר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  יושבת הראש המתפטרת, רימה חלף. "היה ברור שישראל תפעיל לחץ אדיר"(צילום: רויטרס)

  דובר האו"ם אמר כבר שלשום כי הדו"ח פורסם מבלי שהועבר קודם לכן לבחינת לשכתו של מזכ"ל האו"ם. הערב, זמן קצר אחרי הודעתה של חלף, מסר דוברו של מזכ"ל האו"ם כי גוטרש קיבל את התפטרותה. "העניין כאן אינו התוכן של הדו"ח אלא התהליך שבו הוא פורסם", הסביר הדובר. "המזכ"ל אינו יכול להרשות מצב שבו תת-מזכ"ל או כל גורם רשמי אחר באו"ם שצריך לתת למזכ"ל דין וחשבון, מאשר פרסום דו"ח בשם האו"ם, עם סמל של האו"ם, מבלי להתייעץ עם המחלקה הנוגעת בדבר ואפילו איתו עצמו".

   

  במסיבת עיתונאים מאולתרת הערב בביירות אמרה חלף: "היה צפוי שישראל ובעלות בריתה יפעילו לחץ אדיר על מזכ"ל האו"ם להתנער מהדו"ח". חלף הדגישה כי היא עומדת מאחורי הדו"ח וכי מדובר בדו"ח או"ם ראשון מסוגו, "ששופך אור על הפשעים שישראל ממשיכה לבצע נגד העם הפלסטיני, פשעים שהם פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות לכל דבר".

  עצרת האו"ם בניו-יורק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עצרת האו"ם בניו-יורק(צילום: AFP)

  בדו"ח הוועדה, הכוללת 18 מדינות ערביות, נקבע כי ישראל יסדה משטר אפרטהייד נגד הפלסטינים, האשמה ששום גוף של האו"ם לא השמיע מעולם. הדו"ח גרר ביקורת קשה ממשרד החוץ בירושלים, וממשלת ישראל השוותה אותו לפרסומי התעמולה של הנאצים. גם ארצות הברית הביעה זעם על הדו"ח.

   

  שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר הערב כי החלטת מזכ"ל האו"ם להתערב בעניין הדו"ח היא "צעד חשוב בהפסקת האפליה נגד ישראל". דנון הוסיף: "מקומם של פעילים אנטי-ישראליים הוא מחוץ לאו"ם. הגיע הזמן לשים סוף לתופעה שבה גורמי או"ם מנצלים את מעמדם לפעילות אנטי-ישראלית. חלף פעלה במשך שנים בכדי לפגוע במדינת ישראל, קידמה את תנועת ה-BDS באופן שוטף, והייתה צריכה לעזוב את תפקידה לפני זמן רב".

  גוטרש. "לא ייתכן שגורמים הנתונים למרותו יפרסמו דו"חות על דעת עצמם" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  גוטרש. "לא ייתכן שגורמים הנתונים למרותו יפרסמו דו"חות על דעת עצמם"(צילום: EPA)

  מחברי הדו"ח כתבו בו בין היתר כי חוק השבות מפלה את הפליטים הפלסטינים, וכי החוק צבאי חל על 6.6 מיליון פלסטינים החיים בגדה ובעזה, בעוד החוק הישראלי חל על הישראלים החיים בגדה.

   

  רימה חלף ידועה בדעותיה האנטי-ישראליות ויש האומרים גם אנטישמיות. כותרת הדו"ח שפרסמה הועדה בראשותה היא "המדיניות הישראלית כלפי הפלסטינים ושאלת האפרטהייד", והוא כולל פירוט של החוקים והמדיניות הישראלית המוכיחים לכאורה כי ישראל מקיימת משטר אפרטהייד.


  פורסם לראשונה 17/03/2017 17:01

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים