שתף קטע נבחר

25 שנים לפיגוע התופת: צפירת דומייה בבואנוס איירס

ניצולים מישראל, דיפלומטים ששכלו בני משפחה ואפילו מי שנחלץ לסייע לפצועים והגיע מארה"ב - בטקס במלאות חצי יובל לפיגוע שגבה את חייהם של 29 בני אדם. המחבלים לא נתפסו עד היום

הטקס בבואנוס איירס (צילום: דני אדינו אבבה) (צילום: דני אדינו אבבה)
הטקס בבואנוס איירס(צילום: דני אדינו אבבה)

ניצולי הפיגוע ומי שסייעו להם הגיעו לטקס לציון 25 שנה לפיגוע הרצחני בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, שהתקיים שם אתמול (יום ו'). ברחוב ארויו 910 עמד בניין שגרירות ישראל משנת 1950 ועד ל-17 במרס 1992, עת מכונית תופת החריבה אותו בשעה 14:50. הבניין נהרס עד היסוד וגבה מחיר דמים של 29 הרוגים ומאות פצועים מבין עובדי השגרירות, שכנים ועוברי אורח. היום באותה שעה נשמעה צפירה במקום. מבצעי הפיגוע טרם נתפסו. 

 

דני כרמון, שגריר ישראל בהודו כיום, כיהן באותם ימים כקונסול ישראל בארגנטינה, ושכל בפיגוע את אשתו, אליאורה, שהותירה אחריה בעל כאוב וחמישה יתומים. כרמון סיפר: "לפני 25 שנה, במקום הזה עמד בניין, עבדו פה עשרות אנשים שייצגו את מדינת ישראל בכבוד. ברגע אחת אבדו לנו חברים, משפחה ונפצעו אנשים. הטרור הכה בארגנטינה ולי באופן אישי אבדה רעייתי, אם חמשת ילדינו. אנחנו כאן היום, לזכור, להיזכר ולהעביר מסר מאוד ברור: אנחנו פה עם המשכיות, והטרור לא ינצח".

 

עוד לפני הטקס נפגש נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי, עם הניצולים ועם בני משפחותיהם והבטיח כי יעשה הכול כדי ללכוד את מבצעי הפיגוע מלפני חצי יובל ."הוא לא כוון רק נגד יהודים, אלא נגד ארגנטינה", אמר להם במשכנו.

 

חקירות שניהלו מפעם לפעם שופטים חוקרים בארגנטינה כדי לענות על השאלה שמטרידה לא רק את ממשלת ישראל, אלא גם את הרשויות בבואנוס איירס, נתקלו בקשיים ובהתנהלות בעייתית והעלו חרס.

יושי ביתן. "זוכר כל פרט" (צילום: דני אדינו אבבה) (צילום: דני אדינו אבבה)
יושי ביתן. "זוכר כל פרט"(צילום: דני אדינו אבבה)

 

ממשלת ארגנטינה ועיריית בואנוס איירס יצאו מגדרן כדי לסייע לבני משפחות היצולים ועושים מאמצים גם על מנת לשמר את זכרון הפיגוע. בין היתר הכריזה מועצת עיריית בואנוס איירס על 17 במרס כיום הסולידריות עם נפגעי האירוע. מערכת החינוך המקומית תערוך שיעורים מיוחדים על הפיגוע ותוצאותיו הקשות.

 

נפצע אנושות לפני 25 שנה - והגיע לטקס הזיכרון

יושי ביתן, 50, הגיע מתל אביב במיוחד לבואנוס איירס. הוא עומד בין המון שמע את הצפירה וסיפר על יום הפיגוע: "ביום הפיגוע הגעתי מבוליביה למסור דואר דיפלומטי בשגרירות. כחצי שעה לאחר שנכנסתי לבניין אירע פיצוץ עצום שפצע אותי פצעים אנושים", שחזר. "אני זוכר כל פרט, גם את הרחוב לפני ואחרי הפיגוע", אמר בעודו עומד מטרים ספורים מהמקום ששינה את חייו. לאחר שני עשורים וחצי, פניו המצולקות, עינו העיוורת ו-20 הניתוחים הקשים שעבר הפכו עדות חיה. הוא מרבה להגיע לארגנטינה מאז וסיפר כי אין בו כעס על המקומיים שלא פיענחו מי עומד מאחורי הפיגוע הרצחני. 

תיעוד מ-1992 ()
תיעוד מ-1992

בי.ג'יי ווילסון - הציל את לאה קובנסקי (צילום: דני אדינו אבבה) (צילום: דני אדינו אבבה)
בי.ג'יי ווילסון - הציל את לאה קובנסקי(צילום: דני אדינו אבבה)
 

בין הרבים שבאו לטקס לציון 25 שנה הגיע במיוחד מאמריקה בי.ג'יי ווילסון (49), שהוצב באותם ימים כחייל מארינס על אדמת ארגנטינה. הוא עבר במקרה ברחוב בסמוך לשגרירות ישראל כששמע את עוצמת הפיצוץ ורץ לסייע לפצועים. בזירה הוא פגש את לאה קובנסקי, עובדת שגרירות ישראל שנפצעה פצעים קשים, שרועה על הרצפה ומדממת. ווילסון הרים את קובנסקי בידיו והחל לרץ איתה, ובמקרה צולם בתמונה שהתפרסמה מאוחר יותר והפכה לסמל הפיגוע.

 

היום הוא הגיע במיוחד כדי לפגוש את קובנסקי. "הוא הציל לי את החיים", אמרה. ואילו הוא סיפר: "עשיתי מה שהייתי צריך לעשות - שמעתי פיצוצים, ראיתי שכולם רצים לכיוון מסויים ורצתי גם. כשהגעתי ראיתי אישה צעירה עומדת בפינה, כולה מדממת. הרמתי אותה והתחלתי לרוץ אתה לכיוון אזור שבו תוכל לקבל עזרה".

 

הוא סיפר כי לפני עשור פגש בה אך השניים לא הספיקו לשוחח. "אני זוכר את האירוע, היה חשוב לי לבוא ולפגוש את לאה. באתי במיוחד מאמריקה כי זה חשוב לי, זה רגע מכונן בחיי", אמר. לאה אמרה כי על פי זכרונה היא עמדה מחוץ לבניין יחפה, "עם כמות של זכוכית. אמרתי, 'איך אני עוברת את זה?', ואז הוא הגיע. הוא לקח אותי על הידיים ושם אותי בצד השני".

 

את ממשלת ישראל ייצגו בטקס נציגי משרד החוץ בראשות מנכ"ל המשרד, יובל רותם. לדבריו, "הדיפלומטיה הישראלית היא דיפלומטיה נושמת, שלומדת בכל יום נתון איך לייצר דיפלומטים וגם איך לייצר לוחמים במאבק מתמשך בטרור ובאלימות, כי בסופו של דבר הם נמצאים בחזית. יש לנו רק מדים שונים ורק כלי נשק שונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני אדינו אבבה
טקס בבואנוס איירס
צילום: דני אדינו אבבה
מומלצים