שתף קטע נבחר

מדריך: איך להאריך את חיי הסוללה בסמארטפון

למרות היכולות המדהימות של הסמארטפונים החדשים, אנחנו עדיין לא מצליחים לסיים יום פעילות בלי לחפש מטען לסוללה המתרוקנת. איך אפשר לשפר את הביצועים בכמה פעולות פשוטות

הסמארטפונים שלנו רק הולכים ומשתכללים עם השנים: המסכים משתדרגים, המעבדים מתקדמים יותר, וכך גם נפח הזיכרון ומערכות ההפעלה. גם באורך חיי הסוללה חלה התקדמות משמעותית, אך אנחנו עדיין רואים מסביבנו אנשים שמחפשים בדחיפות שקע פנוי לטעינה. משתמשים כבדים לא מצליחים להעביר יום עבודה בלי לפחות הטענה אחת.

 

אם קניתם באחרונה סמארטפון חדש, ודאי הרגשתם כי בחודשים הראשונים הסוללה יעילה ומספקת שעות ארוכות של שימוש בראש שקט, אך ככל שחולף הזמן יורדת היעילות והתחושה היא שהסוללה רצה מהר יותר לכיוון ה-0%. מדוע זה קורה, והאם שימוש נכון בסלולרי יכול לסייע בשמירה על חיי הסוללה? קבלו כמה טיפים פשוטים.

 

1. בלי לחץ 

כל אחד רוצה לקום בבוקר ולצאת ליום העבודה עם סוללה מלאה. לכן, הנטייה הטבעית היא לחבר את המכשיר לטעינה לפני השינה. אלא שזמן הטעינה אורך שעות ספורות בלבד ולאחר מכן הסוללה נשארת מחוברת למטען ללא צורך, צוברת חום - והדבר פוגע באורך החיים ובביצועים שלה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

בניגוד לעבר, לסוללות של היום (ליתיום איון) אין "בעיות זיכרון" - הן לא מושפעות מהטעינות שקדמו לטעינה העכשווית, אך הן כן עלולות לסבול מהתחממות. הסוללות הישנות (ניקל מטאל וניקל קדמיום) סבלו מבעיות כאלה, ואיכות הטעינה שלהן הושפעה מהטעינות הקודמות - עד לאיזו רמה הוטענו ובאיזו רמת פריקה הוכנסו לטעינה חדשה.

 

ההמלצה בסוללות של היום היא לא לטעון אותן במשך שעות הלילה הארוכות. בשעות הללו הפעילות במכשיר ממילא מינימלית: המסך, שהוא הזללן העיקרי של אנרגיה, ישן יחד איתכם, והסוללה צפויה לרדת באחוזים בודדים בלבד. במהלך היום מומלץ לטעון את המכשיר לפרקי זמן קצרים בכל פעם שמזדמן לכם, או כאשר רמת הטעינה ירדה ב-10%-20%, ולנתק את המכשיר עוד לפני שהגיע לטעינה מלאה.

 

רצוי להחזיק את הסוללה עד כמה שאפשר במצב של מעל 50% טעינה ולא מומלץ להמתין עד שתתרוקן לגמרי. אם בזמן הטעינה הסוללה בכל זאת הגיעה לטעינה מלאה של 100%, רצוי לנתק את המכשיר בהקדם מהמטען כדי לא להכניס אותו למצב של "לחץ" וחום מיותר, שנובע מכניסה חוזרת ונשנית לטעינה. הדבר עלול להביא לפגיעה עתידית במבנה הכימי של הסוללה ובעקבות כך גם לפגיעה בביצועים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

אם אתם חשים שהמכשיר מתחמם בזמן הטעינה, רצוי להוריד ממנו את הכיסוי כדי לשפר את האוורור. תוך ימים אחדים אתם עשויים לחוש שביצועי הסוללה משתפרים ושאחוזי הטעינה יורדים לאט יותר מבעבר.

 

2. זללני האנרגיה

בכל חברה או משק בית ידוע, שכדי להגיע לאיזון יש לשפר את ההכנסות מצד אחד ולחסוך בהוצאות מצד שני. הדבר נכון גם בכל מה שקשור למשק האנרגיה של הסמארטפון. בצד ההוצאות, הצרכן העיקרי של הסמארטפון הוא המסך. כדי לחסוך באנרגיה רצוי לכוון את בהירותו למצב "אוטומטי" או למצב המספק את הבהירות האופטימלית לעיניים שלכם. כיוון סקאלת הבהירות למקסימום יביא לצריכה מוגברת של אנרגיה. כמו כן כוונו את הסמארטפון כך שהמסך "יילך לישון" אחרי עד חצי דקה מהשימוש. אין תועלת במסך שפתוח לשווא במשך דקות ארוכות.

 

כל מה שמוצג באור בהיר או לבן על גבי המסך גורם לתאורה לעבוד ומבזבז אנרגיה. לכן, מומלץ לבחור שומרי מסך וטפטים כהים ככל האפשר, אפילו שחורים. אם יש לכם אפשרות לכוון את האפליקציות שלכם לתצורות כהות, עדיף שתעשו זאת ותשפרו בכך את ביצועי הסוללה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

בהמשך רשימת זללניות האנרגיה נמצא את התכונות הזקוקות לקישוריות: בלוטות', WiFi ו-NFC. אם אתם לא חייבים להתחבר באמצעותן לרשת או למכשירים אחרים - רצוי להשבית את פעילותן, וכן את רכיב ה-GPS, הנחשב לצרכן אנרגיה גדול. זללניות נוספות הן כל אופציות הרטט, הן בזמן ההקלדה והן בהתראה. מתברר שרטט צורך יותר אנרגיה מצלצול, ואם הוא לא קריטי לכם - בטלו אותו.

 

אחרי המסך והקישוריות, גם האפליקציות הן שואבות אנרגיה לא קטנות בכלל. מומלץ לבדוק בהגדרות הסמארטפון אלו אפליקציות דורשות יותר משאבים מהמכשיר (באנדרואיד, למשל, ניתן להיכנס להגדרות ואז ל"שימוש בנתונים", ול"חיבור רשת נתונים ניידים"). בצורה זו ניתן לראות כמה צרכה כל אפליקציה במחזור חיוב שהגדרתם מראש - ייתכן שאין לכם צורך בחלקן ואתם יכולים להסיר אותן. את הנותרות רצוי לשמור בגרסה המעודכנת ביותר. דרך נוספת לחסוך באנרגיה היא בסגירה מפעם לפעם של היישומים העובדים ברקע אם הם לא נחוצים לכם.

 

3. וזה סוף הזיכרון

גם הזיכרון במכשיר דורש תחזוקה שוטפת. זיכרון עמוס מכביד על עבודת הסמארטפון ומבזבז סוללה. בגוגל פליי, חנות האפליקציות לאנדרואיד, תמצאו מבחר יישומים, כמו Power clean, Clean master ו־360 security, שתפקידם למחוק קבצי זבל שהצטברו במכשיר ולפנות את זיכרון העבודה. האפליקציות הללו יודעות לספק מידע עדכני על מצב הזיכרון במכשיר וחלקן אף מציעות מספר מצבי הפעלה שיאריכו את זמן הסוללה על חשבון ביטול פונקציות עליהן תוכלו לוותר באופן זמני.

 

משתמשי האייפון ייאלצו להסתפק בהיצע קטן יחסית של אפליקציות (כמו Clean Doctor), שהן גם בעלות השפעה מוגבלת על מערכת ההפעלה של המכשיר.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מערכות ההפעלה המתקדמות כבר מגיעות עם כלים מובנים כאלה. לדוגמה: בגרסת מערכת ההפעלה לאנדרואיד "נוגט" תמצאו בתפריט את "תחזוקת המכשיר". כניסה אליו תעניק ציון עכשווי למצב הפעולה של המכשיר, כולל פירוט הסיבות לכך וכפתור שמאפשר לכם לשפר את המצב. לחיצה על כפתורים בתחתית התפריט תאפשר לכם להיכנס לתת-סעיפים, כאשר הימני עוסק במצב הסוללה ומאפשר לבחור מצבי חיסכון שונים, עם פירוט של זמן הסוללה שתרוויחו בכניסה לכל אחד מהם.

 

מתחת לתפריט זה תקבלו פירוט מלא של צריכת האנרגייה על ידי כל אחת מהאפליקציות המותקנות בסמארטפון. לחיצה על כפתור "תקן עכשיו" תמנע מהיישומים הזללנים לרוקן את הסוללה כשהם אינם בשימוש.

 

4. מנוחה נכונה

כמו שאנחנו זקוקים למנוחה, גם לסמארטפון שלכם היא לא תזיק. לצורך כך תוכלו להיעזר באפליקציות כמו DU Battery, Greenify ו־Battery Doctor, שמסייעות לשמור על חיי הסוללה באמצעות בחירה במצבי שימוש מוגדרים המנטרלים חלק מאפשרויות הסמארטפון כאשר אינכם נזקקים להן. האפליקציות הללו יעזרו לכם לנטרל בקלות עזרים זוללי אנרגיה, להיפטר מיישומים שפועלים ברקע, ויספקו מידע על הצריכה והטעינה של הסוללה. הרווח עשוי להיות כפול: אורך חיים משופר בצד עבודה יעילה וחלקה של המכשיר. מכשירי סוני, למשל, מגיעים מראש עם מצבי חיסכון בסוללה ("סטאמינה") לבחירה.

 

גורמים נוספים שמזיקים לסוללה הם הווידג'טים והעזרים השונים שבאים כעסקת חבילה עם אפליקציות שאתם מתקינים: אם אתם לא חייבים - הימנעו מלהתקין אותם משום שיש להם מנהג לשלוח התראות ועדכונים באופן שוטף. כך גם שירותי ה"פוש" של האפליקציות ומבחר שירותי הסינכרון - אם אין הכרח בהם עדיף שתבטלו אותם מיד לאחר ההתקנה, ואם אתם צריכים לסנכרן מפעם לפעם - כדאי שתעשו זאת באופן ידני.

 

הכתבה התפרסמה במוסף "ממון" ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים