שתף קטע נבחר

מאז השואה: ספר תורה ראשון לבית הכנסת העתיק בפראג

אל בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה, "האלטנוישול" שבפראג, הוכנסו שני ספרי תורה - הראשונים מאז הושמדה הקהילה היהודית המקומית בשואה: "זה הביטוי הטוב ביותר להתפתחותה של הקהילה היהודית בפראג"

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מה הגולם מפראג היה אומר על זה? שני ספרי תורה הוכנסו אתמול (יום א') בשירה וריקודים, ל"אלטנוישול" – בית הכנסת "הישן-חדש" בפראג – הראשונים מאז חוסלה הקהילה היהודית העתיקה במהלך השואה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הספרים שנתרמו לקהילה היהודית המתחדשת בעיר, נכתבו בישראל. הם הוכנסו לבית הכנסת בשירה וריקודים ברחובות הרובע היהודי העתיק בפראג, בטקס שכלל את כתיבת האותיות האחרונות על ידי אורחים מקומיים ומישראל, בהם רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו - וחברי הקהילה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"לאחר שנים שבהם ספרי התורה נשרפו ונהרסו, הקהילה כיום חוגגת עם הרב את הכנסתם של ספרי תורה חדשים", אמר סגן ראש הקהילה, פרנטיסק בנאי. לדבריו, "זה הביטוי הטוב ביותר להתפתחותה של הקהילה היהודית בפראג".

 

הכי עתיק באירופה

בית הכנסת "האלטנוישול" הוא בן למעלה מ-700 שנה, ונחשב לבית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה, וגם המפורסם ביותר. לבד מחשיבותו לקהילה היהודית, הוא נחשב גם ליעד תיירותי אטרקטיבי בעיר.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מקור שמו, האלטנוישול - בית הכנסת "הישן-חדש" - שנוי במחלוקת: האם משום שעמד במקום בית כנסת עתיק יותר, או שמא בשל האגדה שהוא נבנה מאבני בית המקדש – ועומד "על תנאי" (כצליל שמו אלט-נוי) עד שייבנה הביתה שלישי.

 

סביבו פרחה קהילת פראג המפוארת, ובו התפלל ופעל המהר"ל מפראג. האגדה מספרת כי שרידיו של הגולם מפראג, שיצר המהר"ל, קבורים עד היום בעליית הגג של בית הכנסת.

 

הרב שמואל אליהו רוקד עם ספר התורה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הרב שמואל אליהו רוקד עם ספר התורה(צילום: רויטרס)

 

לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, חיו בבאזור הנחשב היום כצ'כיה כ-125 אלף יהודים. כ-80 אלף מתוכם נרצחו בשואה. הפדרציה היהודית הצ'כית מעריכה כי כיום חיים במדינה בין 15-20 אלף יהודים, אף שרק כרבע מתוכם רשומים למעשה כחברים בקהילה.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כותבים את האותיות האחרונות
צילום: רויטרס
מומלצים