שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  ההסתדרות תובעת 3 מיליון מסודהסטרים: "מתעללת בעובדים"
  ההסתדרות הגישה תביעה נגד החברה, בטענה שהפעילה מסכת איומים והתנכלויות נגד עובדים שבחרו להתאגד: "צעדים חריגים, פוגעניים ואלימים כלפי 1,100 עובדי המפעל הסמוך לרהט". סודהסטרים בתגובה: להסתדרות אין תמיכה בשטח, נשקול דיבה כנגד ניסנקורן על הכפשות חסרות שחר
  ההסתדרות הגישה תביעה בסך 3 מיליון שקל כנגד חברת סודהסטרים. לפי ההסתדרות, סודהסטרים נקטה בצעדים חריגים, פוגעניים ואלימים במיוחד כלפי 1,100 עובדי המפעל שלה הסמוך לרהט.

   

  כתב התביעה מגולל את מסיכת האיומים וההתנכלות הקשה שמפעילה הנהלת החברה על עובדיה מאז בחרו להתאגד בהסתדרות בחודש נובמבר האחרון. "למרות התרעות ואזהרות רבות מצד ההסתדרות שלוו בהכרזה על סכסוך עבודה, בחרה הנהלת סודהסטרים להמשיך ולהגביר את מעשיה כנגד העובדים המתאגדים, במקביל להתנהלות חסרת תום לב במהלך המו"מ להסכם קיבוצי ראשון", נכתב.

   

  בתביעה, שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, מתואר מסע לחצים שמפעילה סודהסטרים על עובדיה, ונטען כי רובם תושבי האזור הבאים מרקע סוציו-אקונומי קשה, ומשתכרים שכר מינימלי ביותר וללא כל ביטחון תעסוקתי.

   

  "הנהלת החברה מסיתה את העובדים בכנסי הפחדה"

  לפי ההסתדרות, "הנהלת החברה מסיתה את העובדים באופן אסור נגד השביתה הצפויה להתחיל בחברה בימים הקרובים, ב'כנסי הפחדה' שהיא עורכת היא מעבירה להם מסרים שקריים לפיהם ההסתדרות לא תשלם להם שכר על ימי השביתה. אם לא די בכך, הנהלת סודהסטרים שוברת שביתה באופן המנוגד לחוק, ומגייסת עובדי קבלן כדי להחליף את העובדים שצפויים לשבות. 

  סקרלט ג'והנסן בפרסומת לסודה סטרים (צילום: AP)
  סקרלט ג'והנסן בפרסומת לסודה סטרים(צילום: AP)

   

  "בנוסף לכך החברה מאיימת על עובדים כי בשל התנהלות אנשי הוועד לא תיתן להם בונוס עתידי שהתכוונה לחלק להם, ומאיימת עליהם כי התאגדות בהסתדרות עלולה להביא לסגירת המפעל והעתקתו לחו"ל, תוך שהיא מזמינה את העובדים "לחשוב טוב טוב מה הם עושים, אם אכפת להם מהפרנסה שלהם".

   

  עוד נטען בכתב התביעה כי הנהלת סודהסטרים מעודדת אלימות כנגד נציגי ועד העובדים ועובדי ההסתדרות, "לאחר שאתמול (א') התקיפה פיזית קבוצת עובדים המזוהה עם ההנהלה את מזכיר האיגוד המקצועי במרחב הנגב עוזי שדה ואת חברי ועד העובדים, כאשר קב"ט החברה ומנהלת משאבי אנוש צפו במאורע ובחרו שלא להתערב".

   

  בהסתדרות טוענים כי סודהסטרים, שסיימה את שנת 2016 עם הכנסות עתק של כ-480 מיליון דולר, מעסיקה את עובדיה בתנאים קשים לכאורה. "בעוד שעלות שכרו של המנכ"ל דניאל בירנבאום בשנה זו האמירה לכ-10 מיליון שקל. בין היתר, ההנהלה אוסרת על העובדים ללבוש מעיל במשמרות לילה כי 'כשקר עובדים יותר מהר', ומפטרת עובדים בסיטונות ובשרירותיות, תוך שהיא מצדיקה את צעדיה שכן מדובר לפיה באוכלוסיית עובדים ש'קשה לה להתרגל לעבודה קבועה'.

   

  "עד כה ההסתדרות והעובדים בחרו למצות את כלל האפשרויות כדי לתת הזדמנות למו"מ ומתוך אמונה כי סכסוכים בעולם העבודה יש לפתור בדרך ההידברות. אולם לאור התנהלותה הקיצונית והחמורה של ההנהלה, לא נותר בידי נציגות העובדים אלא לפתוח בשביתה ולדרוש באמצעות כתב התביעה שהוגש כי החברה תחדול מיידית מהפגיעה בהתארגנות העובדים ותפצה את ההסתדרות בסכום של 3 מיליון שקל בגין פגיעתה בהתארגנות העובדים, בזכות השביתה ובעובדים המתארגנים".

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן (צילום: יובל חן)
  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן(צילום: יובל חן)

   

  "אין מעסיק הנמצא מעל לחוק"

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר עם הגשת כתב התביעה: "ההסתדרות לא תאפשר ולו פגיעה קטנה בעובדים אשר מבקשים לממש את זכותם להתאגד בהסתדרות. אין מעסיק הנמצא מעל לחוק, ואנו נעמוד כחומה בצורה אל מול הפעולות הציניות והאסורות בהן נוקטת הנהלת סודהסטרים כדי לפגוע בעובדיה המסורים ולנסות ולהניא אותם ממהלך ההתארגנות".

   

  יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, ציין: "ניכר כי הנהלת סודהסטרים עושה הכל תרתי משמע כדי לנסות לשבור את ההתאגדות של העובדים. אמנם פנינו לשלום אך אין לנו שום כוונה להיבהל או להירתע מהתנהלות אלימה, הן מילולית והן פיזית".

   

  הבקשה הוגשה באמצעות הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות בראשות עו"ד איריס ורדי, ועל ידי עורכי הדין יעל שילוני, נטלי שוכוביצקי ובוריס מריאקרי ממשרד עו"ד שילוני.

   

  סודהסטרים: טענות קנטרניות ושקריות

  מהנהלת סודהסטרים נמסר בתגובה: "תביעה מופרכת זו מבטאת איבוד עשתונות מוחלט ומדאיג של ההסתדרות והיא רצופה בטענות קנטרניות ושקריות. ההסתדרות מיהרה להכריז על סכסוך עבודה בחברת סודהסטרים לפני כשבועיים ונערכת לשביתה במפעל, אולם תביעה זו הוגשה היום בחטף, לאחר שאתמול ההסתדרות נוכחה לדעת, כי אין לה בסיס תמיכה בשטח כפי שסברה ונראה כי קיימת קבוצה לא קטנה של עובדים שאינם מעוניינים בנוכחות ההסתדרות במפעל.

   

  "להנהלת החברה, המצוייה בימים אלה בארה"ב לצרכים עסקיים, אין יד ורגל באירועים שמתרחשים בימים האחרונים בחברה. מדובר בקול מחאה אותנטי לחלוטין של חלק משמעותי מעובדי החברה שמתנגדים לנוכחותה של ההסתדרות ולעומד בראש הוועד. ההסתדרות, שמתקשה להתמודד ולהכיל מציאות זו, אינה בוחלת בשום אמצעי על מנת להכתים את הנהלת החברה ובו בזמן מחפשת סולמות על מנת לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסה ככל הנראה על רקע הבחירות המתקרבות לארגון תוך ניסיון לנהל קמפיין על גב העובדים שלנו.

   

  "לנוכח ההתקפות האישיות של ההסתדרות ושל העומד בראשה כנגד ניקיון הכפיים של מנכ"ל החברה, דניאל בירנבאום, מודיע בזאת דניאל בירנבאום על כוונתו לבחון תביעת דיבה כנגד אבי ניסנקורן על הכפשות חסרות שחר וחסרות כל רסן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ההסתדרות תובעת 3 מיליון מסודהסטרים: "מתעללת בעובדים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים