שתף קטע נבחר

רופא הגיע בתוכנית עידוד עלייה - ויגורש: "סבתא שלך נוצריה"

ד"ר סילצקי, יהודי בן 24 מאוקראינה, הגיע עם רעייתו לארץ במסגרת פרויקט לעידוד רופאים לעבוד בישראל. רגע לפני סיום ההתמחות עלתה הטענה, השקרית לדבריו, כי סבתו המירה את דתה לנצרות - ולכן אינו זכאי לאזרחות ונדרש לעזוב לאלתר. רשות האוכלוסין וההגירה: "הזוג יוכל להמשיך בהוכחות לזכאות במדינת מוצאם"

 

 

חודשיים לפני שהם צפויים לסיים את ההתמחות בבית החולים רמב"ם בחיפה ולהשתלב במערכת הבריאות כחלק מפרויקט ייחודי של "מסע", קיבלו ד"ר יגור סילצקי ורעייתו ד"ר ולריה סילצקה הודעה דרמטית ממשרד הפנים: עליכם לעזוב את ישראל לאלתר. זאת, לנוכח דיווח ישן על טענה שסבתו של סילצקי הטבילה בעבר את דודתו ואמו לנצרות.

 

ד"ר סילצקי, בן 24, התחנך כיהודי חילוני, עבר ברית מילה, והגיע לארץ לראשונה בנעוריו במסגרת פרויקט תגלית. מאז הוא חזר לאוקראינה, נישא, ולפני כשנתיים נתקל בהזמנה ליריד שמטרתו לעודד רופאים ממדינות ברית המועצות לשעבר לעלות לישראל, להשלים התמחות נוספת ולהשתלב במערכת הבריאות המשוועת לרופאים.

 

סילצקי ורעייתו, שניהם רופאים, החליטו להצטרף לפרויקט ולעלות לארץ. הם קיבלו אישור מהקונסוליה הישראלית באוקראינה והגיעו לישראל לפני כחצי שנה. אלא שלאחרונה הם זומנו ללשכת משרד הפנים בחיפה, ושם נאמר להם כי בקשתם למעמד עולה נדחתה - והם נדרשים לעזוב לאלתר.

 

גם אם יערערו על ההחלטה, הוסבר להם, לא יוכלו להישאר בארץ אלא יצטרכו לעזוב ולהתחיל את התהליך מחדש במדינת מוצאם. למה? ככה.

 

"כשהגענו לארץ אמרו לנו שהייתה איזו בעיה עם הסבתא והדודה, שבעצם ביקשו לעשות עלייה", אומר יגור. "הבנו שזה לא קשור אלינו בשום צורה, והגענו לאוניברסיטת חיפה ולבית החולים רמב"ם. לאחרונה, חודשיים לפני שהקורס מסתיים, הודיעו לנו שאנחנו מגורשים, בטענה שסבתא שלי המירה את דתה ואת הדת של בנותיה לנצרות. זה שקר מוחלט".

ולריה ויגור סילצקי (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
ולריה ויגור סילצקי(צילום: אלעד גרשגורן)
  

מתברר שבזמנו, כשהוזמנו למלא טפסים לפני העלייה לישראל, כתבה סבתו של יגור באחד הסעיפים שהיא חסרת דת, ודודתו הגדירה את עצמה – בצעד של כנות טיפשית לטענתם – נוצריה אורתודוכסית (פרבוסלאבית). כשנשאלה הסבתא לפשר הדבר, היא סיפרה שבילדותה הוטבלה הדודה לנצרות. אבל מתישהו בדרך השתנו הפרטים ובמשרד הפנים החליטו שגם הסבתא, גם הדודה וגם אמו של סילצקי - נוצריות. "אפילו אם היו מטבילים את אמא שלו, מה שבעליל לא נכון, זה לא מספיק כדי לשלול ממנו את האפשרות לעלות לארץ", אומר עו"ד ידין עילם, שמייצג אותם מטעם ארגון "גלובל עלייה". "על פי הפסיקות, כדי לשלול ממישהו את הזכות לשבות צריך שהוא או אמא שלו יהיו נוצרים פעילים. אבל אמו המנוחה לא נוצריה, היא יהודיה לכל דבר".

 

"המדינה עודדה וסיפקה להם כרטיסי טיסה"

כעת מוטל על סילצקי להוכיח שאמו המנוחה לא המירה את דתה, אך גם זה לא יאפשר לו ולאישתו להישאר כאן בחודשיים שנותרו לסיום הקורס. "זה מטופש", הוא אומר. "הם יודעים שאני יהודי, ובשום מקום אף אחד לא טען מעולם שאני לא יהודי, או שאמא שלי הוטבלה. עכשיו אני פתאום צריך להוכיח שאני לא נוצרי, בגלל טעות שלהם".

 

השבוע פנה עו"ד עילם בדחיפות לרשות האוכלוסין ודרש כי יתאפשר לבני הזוג להישאר בישראל עד לבירור עניינם. "על פי ההחלטה, גם אם מרשינו יגישו ערר פנימי על ההחלטה, ובכוונתם לעשות כן, הם לא יוכלו להישאר בישראל ולהשלים את תוכנית 'מסע' לרופאים, בזמן בו הערר יהיה בדיון. למרשינו ייגרם נזק כבד ובלתי הפיך, היות והם לא יוכלו להשלים את התוכנית ויאלצו לחזור לאוקראינה עד לקבלת החלטה".

 

"שוב ושוב מוכיחה רשות האוכלוסין שיקול דעת לקוי, או שמא היעדר שיקול דעת", אומר עו"ד עילם. "מדובר ביהודים, רופאים, שמדינת ישראל עודדה אותם לבוא לכאן וסיפקה להם כרטיסי טיסה. ההחלטה התקבלה בלי שמישהו ברשות טרח לערוך לבני הזוג שימוע כנדרש. זה, ככל הנראה, מה שהביא לכך שבהחלטה צוינו נתונים שאין להם קשר למציאות".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "בני הזוג סלצקי שוהים בישראל זה כחצי שנה ועד כה לא הצליחו להוכיח זכאות לשבות, בהתאם לחוק. בקשתם נבחנה מול הגורמים המקצועיים והרשמיים של מדינת ישראל, כשבסוף הבדיקה נקבע כי מר סלצקי אינו עומד בדרישות חוק השבות. נבהיר כי אין כל התייחסות ליהדות כי אם לזכאותו על פי חוק השבות. לאור העובדה שהמכתב שנשלח אליהם בעניין, לפני ימים אחדים, מנומק היטב הרי שאין לנו מה להוסיף על הכתוב בו. כפי שהובהר במכתב התשובה, רשאי בא כוחם להגיש ערעור בתוך 21 ימים. פניה לאמצעי התקשורת בוודאי אינו מהווה ערעור. בני הזוג נדרשים לצאת מישראל ויוכלו להמשיך בבדיקות ובהוכחות לזכאותם במדינת מוצאם".

 

אחרי הפרסום ב-ynet פנה ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) לשרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, בבקשה שתנחה את "נתיב" להפעיל שיקול דעת במקרה, וכן פנה לשר הפנים אריה דרעי, בדרישה לעכב את צו הגירוש מהארץ עד לקבלת החלטה סופית לגביהם.

 

"מדובר במצב אבסורדי. את הטענה לפיה קרובת משפחתו של ד"ר סילצקי, הוטבלה לנצרות, מתכוונים בני הזוג להפריך, ויהיה זה הפסד גדול למדינה ולמערכת הבריאות, שבקלות דעת ימצאו עצמם בני הזוג מחוץ לגבולות המדינה", אמר ח"כ רזבוזוב. "מדובר בבחור יהודי על פי דין והלכה. ולמרות שמישהו ממשפחתו ביצע אקט של התנצרות – דבר שהיה מאוד מקובל בזמנו בברית המועצות לשעבר עקב אילוצים חברתיים שם - איש ממשפחתו לא שמר על אורך חיים נוצרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מגורשים לאלתר. ד"ר סילצקי ורעייתו
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים