שתף קטע נבחר

סדרה אנטישמית בטורקיה: יהודים ניסו לחסל את הסולטן

בסדרה שמשודרת ברשת TRT נטען כי הרצל ניסה להקים מדינה בין הנילוס לפרת, ומוצגות תמונות של מתנקש עם מגן דוד יורה בסולטן. בשגרירות ישראל יעלו את הנושא בפני הממשל באנקרה

 

סדרת טלוויזיה אנטישמית בטורקיה גורמת לדאגה רבה בקהילה היהודית, בעיקר על רקע המצאות היסטוריות כמו תכנון של חוזה המדינה הרצל להקים מדינה בין הפרת לנילוס ויהודי שניסה להתנקש בסולטן עבדול חמיד. שגרירות ישראל בטורקיה מתכוונת להעלות את העניין במגעים על הממשל באנקרה.

 

הסדרה על הסולטן עבדול חמיד עלתה ברשת הטלוויזיה הטורקית TRT. עד כה שודרו שלושה פרקים אולם הרוח האנטישמית המנשבת מהם ברורה. באחד הפרקים יש דיאלוג בין חוזה המדינה בנימין זאב הרצל לבין אביו, שבו נוזף האב על הרעיונות הציוניים שלהם ואומר לו כי אלוהים לא הבטיח את הארץ ליהודים. בסצנה אחרת יש ניסיון כושל להתנקש בחייו של הסולטן עבדול חמיד ובה המתנקש מחזיק בסמל מגן דוד בידו כאשר יהודי רצה להתנקש בו – דבר שבינו לבין המציאות ההיסטורית אין כל קשר. יש לציין שבמציאות הסולטן הטורקי מת בארמון ביילרביי, לשם הוחזר אחרי הדחתו על ידי השלטון החדש, ובו מת מדלקת ריאות ב-10 בפברואר 1918.

הרצל מציג את "המדינה היהודית" בין הפרת לנילוס ()
הרצל מציג את "המדינה היהודית" בין הפרת לנילוס

 

בסצנה אחרת נשמע הרצל מכריז על כוונותיו להקים מדינה יהודית בקונגרס הציוני ומניף את דגל המדינה העתידית, שעל פי הסדרה מורכב מייצג את נהרות הנילוס והפרת, ברמז לישראל הגדולה שממוקמת בין שני הנהרות הללו.

 

בסדרה נראה הרצל מנסה לעבוד על השלטונות הטורקיים, כשהוא מתכנן להעביר יהודים ברכבת שנועדה להוביל מוסלמים למכה אבל בעצם היהודים יתיישבו בין הפרת לנילוס. לפי אסכולות אנטישמיות בטורקיה, ליהודים יש מזימה להשתלט על ארצם והסדרה מגבירה רגשות כאלה. יהודים שצפו בפרקים הראשונים אומרים כי הסדרה מלאה בפברוקים שרק מלבים את השנאה כלפי היהודים וחבל שהממשל נתן להעלות סדרה אנטישמית כזאת דווקא בתקופה שבה מנסים לפתוח דף חדש ביחסים אחרי הפיוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים