שתף קטע נבחר

הפרוטוקולים של אופ"א / ד"ר לכדורגל

כדורים חמים? כספים מתחת לשולחן? הדוקטור לוקח את הקונספירציה צעד אחד קדימה עם תמלולים חסרי שחר מתוך שיחות במשרדי התאחדות הכדורגל האירופית

השבוע, בדרך לא דרך, הגיעה לידיו של הדוקטור עדות מפגישה חשאית, שהתקיימה במטה התאחדות הכדורגל האירופית, בה נכחו מלבד סגן נשיא אופ"א אַנחל מריה ויאָר והמזכיר הכללי תיאוֹדוֹריס, גם חברי "הקוורטט": סר ג'יימס האפְטי-סאטוֹן (אנגליה), הֵר דיטֵר ביסמארק (גרמניה), סניור חואן אנטוניו ראבָּניוס (ספרד) וסיניורה גָ'קוֹמוֹ פּוֹצי (איטליה).

 

כדי לסבר את האוזן, נציין כי ארבע המדינות הללו אוחזות יחד ב-80% מכלל הזכיות בגביע האלופות היוקרתי מאז היווסדו, לפני 61 שנה. על הפרק עמד דיון דחוף בתלונה שהעבירו הצרפתים לאחר הדחתה של פריז סן ז'רמן בשמינית הגמר של ליגת האלופות מרגלי ברצלונה.

 

"המקרה האחרון היה קשה לעיכול". ויאר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"המקרה האחרון היה קשה לעיכול". ויאר(צילום: EPA)

תיאודוריס המזכ"ל, חמוש בסבר פנים רציניות, פתח את הדיון בסקירה כללית: "רבותיי, המצב כפי שנראה כרגע הוא חמור. אחרי שבעיתונות וברשתות החברתיות שחטו אותם, הצרפתים חטפו את הקריז והם כבר מאיימים לשפוך את התינוק עם המים".

 

הדברים הללו הרתיחו את ביסמארק הגרמני, שפניו האדימו. "זה ממש מתאים להם, למטונפים האלה... קופצים כאילו שהם חדשים במשחק. כל הדברים הרי הוסדרו ונחתמו. אז על זה שקצת השפילו אותם הם רוצים לקבל עוד משהו בתמורה? זה לא עובד ככה. סדר צריך להיות ולא משנה מה או מי".

 

ותיק הנוכחים, הנציג האנגלי, שנמצא בתפקידו כבר למעלה מארבעים שנה, ניסה להרגיע מעט את הרוחות. "חברים, תעודדו, לא הכל שחור. חלקכם אולי צעיר מדי בשביל לזכור, אבל עברנו מצבים קשים מאלה. כמו למשל ב-78, כשהיינו צריכים לסדר לארגנטינה זכייה בגביע העולמי, או לאחרונה, עם המקרה המצער של מישל ובלאטר (פלאטיני וספ, נשיאי אופ"א ופיפ"א לשעבר. ח"ח), כשהופעלו עלינו לחצים גדולים לנקות את האורוות".

 

ויאר עם נשיא אופ"א אלכסנדר צ'פרין (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ויאר עם נשיא אופ"א אלכסנדר צ'פרין(צילום: EPA)

 

הספרדי ראבניוס התערב כדי להבהיר את הדברים: "חברימוס טרנקילו. נכון שהדברים סוכמו מראש. אבל ממה שהבנתי, זה לא שהם כועסים על הדרמה של הרֵמוֹנְטַדה, אלא שזה... נו אנחל תעזור לי פה".

 

ויאָר: "בשורה התחתונה אתם צודקים. וזה נכון שהם ידעו מה עומד לקרות. אבל התלונה שלהם היא לא דווקא על המקרה האחרון, שבואו ונודה - היה קשה לעיכול. מה שנמאס להם הוא שתמיד מלהקים אותם בתפקיד המפסידנים, והם דורשים..."

 

ביסמארק (מתפרץ לדבריו): "דורשים... הבכיינים האלה. תגיד להם שככה זה ואין מה לעשות. מאז שהימים של נפוליאון עברו, זה הפך להיות התפקיד שלהם. מה, סתם הם הפסידו פעמיים במלחמות העולם?"

 

האפטי-סאטון: "אם כבר, גם אתם הפסדתם פעמיים. אבל אנחנו סלחנו לכם וגם להם".

 

פוצי: "זה לא תמיד שדופקים אותם. הרי ב-93, למרות כל הסקנדלים של ברנאר טאפי, נתנו למרסיי את גביע האלופות בתור מתנת פרידה לפני שהוא הלך לכלא".

 

הצרפתים תמיד בתפקיד המפסידנים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הצרפתים תמיד בתפקיד המפסידנים(צילום: AFP)

 

האפטי-סאטון: "בטוח שאתה לא מתכוון לברלוסקוני. ואל תשכחו שהצרפתים קיבלו פיצוי נאה כשאפשרנו להם לארח ולזכות בגביע העולם, עם כל הסיפור ההוא של רונאלדו בחוץ-בפנים. אפילו לנו, שהמצאנו את המשחק, יש בסך הכל רק גביע אחד".

 

ויאר: "טוב חברים, בואו לא נתלהם. מסתבר שזה הבעלים הקטארי של פ.ס.ז', אל-חלייפי, שכועס מאוד. הרי הוא זה שמערבב אצלם את כל העניינים והם, שפוחדים ממנו, רצים להתלונן".

 

ראבניוס: "הוא זועם? מה יש לו לכעוס? זו לא הלוגו של החברה שלו (קטאר איירווייז, ח"ח) שמופיע על המדים של ברצלונה? ככה שבכל מקרה יוצא שהוא מרוויח..."

 

פוצי: "אה-כן. אולי הוא עצבני כי הקבוצות שלו שובצו אחת נגד השנייה כבר בשמינית... יכול להיות שהוא רצה להרוויח יותר".

 

"הקטארי עצבני ששתי הקבוצות שלו שובצו זו מול זו כבר בשמינית" (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
"הקטארי עצבני ששתי הקבוצות שלו שובצו זו מול זו כבר בשמינית"(צילום: גטי אימג'ס)
 

 

ביסמארק: "תשמעו לי. הוא עדיף לו שיחריש כמו דג בחבית של נפט. זה שהם בכלל קיבלו את המונדיאל במדבר הזה, זה נס..."

 

ראבניוס: "וזה שעם כל הפועלים שמתים להם שמה כמו זבובים עוד לא לקחו מהם את האירוח? זה נס שני".

 

המזכ"ל תיאודוריס: "טוב חברים, נדמה לי ששמענו את כולם בעניין הזה. תנו לנו להמשיך ולטפל בזה. עכשיו עוד צריך לסגור על הפיינליסטיות של השנה".

 

ביסמארק בכעס: "הפעם אנחנו לא נסכים לוותר... הגביע צריך להגיע אלינו... לא מקובל שמאז שהפעם האחרונה שזכינו בו ב-2013 רק הספרדים זוכים".

 

ניימאר חוגג. "הפעם לא נסכים לוותר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ניימאר חוגג. "הפעם לא נסכים לוותר"(צילום: EPA)

 

האפטי-סאטון: "אליכם? מה אתה קופץ. אנחנו בפעם האחרונה זכינו ב-2012. חוץ מזה, לכם יש שתי נציגות עכשיו (באיירן מינכן ובורוסיה דורטמונד. ח"ח), זה לא יסבך לכם את העניינים?"

 

ביסמארק: "לא. ממתי זו בעיה אצלנו? אנחנו, בניגוד לאחרים, יודעים איך לטפל בענייני פנים".

 

ראבניוס: "האנגלים לא באים השנה בחשבון. זו בעיה שלכם שסידרתם לקבוצה כמו לסטר אליפות. ועכשיו שלחתם אותם לפה... הסיפור הזה של הסינדרלה נגמר. זו חוצפה לחשוב שמישהו יסכים לתת להם גביע. אצלנו לדוגמה אם אנחנו נותנים אליפות למישהו נוסף, מלבד ריאל וברסה, זה לפחות לקבוצה טובה כמו אתלטיקו".

 

מלמולי הסכמה סביב השולחן. המזכ"ל תיאודוריס: "אז אני רושם את אתלטיקו בחצי".

 

ביסמארק: "הנה תרשום גם שמונאקו יעברו לחצי. אנחנו מוכנים לוותר על הריביירה הצרפתית".

 

"תרשום שמונאקו יעברו לחצי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"תרשום שמונאקו יעברו לחצי"(צילום: רויטרס)

 

האפטי-סאטון: "וואו ביסמארק, איזו נדיבות... בפעם שעברה זה הלך יותר קשה עד שגרמו לכם להרפות". (כולם: "האַיי").

 

פוצי: "אנחנו ביחד עם הגרמנים בעניין הזה..."

 

האפטי-סאטון: "כרגיל. רכיכות חסרות עמוד שדרה שכמותכם".

 

פוצי: "אנחנו מחכים בשקט ובסבלנות מאז זכיית האוטובוס של מוריניו ב-2010. זו באמת הייתה מחווה יפה מצד כולכם. לכן ההצעה שניסחנו יחד עם הגרמנים היא יובה ובאיירן בגמר".

 

ביסמארק: "אכטונג".

 

יסדרו לבאיירן מקום בשלב הבא? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יסדרו לבאיירן מקום בשלב הבא?(צילום: רויטרס)

 

ראבניוס: אדיו איודה (השם ישמור, ח"ח), אתם רציניים? בלי ריאל או ברצלונה בחצי? אנחל, תגיד משהו..."

 

ויאר (מזמר): "אספרה און פוקו, און פוקיטו מאס..." (חכו רק רגע, עוד שנייה. ח"ח).

 

כולם: "סי. נו כריסטיאנו, נו מסי. תיקו. ואמוס אתלטיקו".

 

המזכ"ל תיאודוריס: "אז אני רושם באיירן, יובנטוס, אתלטיקו מדריד ומונאקו בחצי. והגרמנים מול האיטלקים בגמר. אני גם מציע שאת ההחלטה לגבי הזוכה נקבל רק בפגישה הבאה".

 

כולם: "האַיי".

 

יובנטוס. מאז 2010 האיטלקים מחכים לזכייה בליגת האלופות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יובנטוס. מאז 2010 האיטלקים מחכים לזכייה בליגת האלופות(צילום: AFP)

 

ויאר: "וכרגיל לא נסיים בלי הקריאה..."

 

כולם: "למען המשחק, למען העולם".

 

***

למרות שהדוקטור מאמין לעדות ומקבלה כאמת לאמיתה, ייתכן ששיחה זו התנהלה במציאות וייתכן כי לא הייתה ולא נבראה. אך האם היא כה מופרכת?

 

"למען המשחק, למען העולם" הוא המוטו של פיפ"א. ובסדר העדיפות הזה. המשחק קודם לכל (לעולם). ההיסטוריה מלאה בסיפורים על שחיתויות, שערוריות של חשד להטיית משחקים ועוד אירועים שאמנם מעולם לא התבררו בדיון או במשפט רשמי - אך חלקם, ממש כמו המשחק בין ברצלונה לפ.ס.ז', התקיימו אל מול עיניהם הרואות של מאות מיליוני צופים. למרות זאת, הראש מסרב לקלוט ולדון באפשרות הקלושה, הבלתי מתקבלת על הדעת, המחללת קודש, שייתכן וכולנו בכלל צופים במופע בידור לכל המשפחה.

 

"למען המשחק, למען העולם". נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו (צילום: getty images) (צילום: getty images)
"למען המשחק, למען העולם". נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו(צילום: getty images)

 

* הטור הינו סאטירי ואינו מתיימר לשקף את המתרחש במציאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אנחל מריה ויאר אלכסנדר צ'פרין נשיא אופ"א
צילום: EPA
מומלצים