שתף קטע נבחר

נתניהו לא באמת יכול ללכת לבחירות

ראש הממשלה מאיים על כחלון באקדח ריק מכדורים: הוא יודע היטב שניסיון לגרור את ישראל לבחירות עלול לעלות לו באובדן השלטון, ולכן - בסופו של דבר - הוא לא יעשה את זה

אין לו "יד". נתניהו וכחלון בפוקר (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אין לו "יד". נתניהו וכחלון בפוקר(צילום: אלכס קולומויסקי)

ראש הממשלה משחק פוקר. כשיתעשת ויניח את הרגשות בצד, גם הוא יבין שאין לו "יד". נתניהו אולי רוצה ללכת לבחירות, מסיבות השמורות עמו, אבל לבחירות הולכים בהסכמה עם אלה שאיתם אתה אמור להרכיב את הממשלה הבאה.

 

נתניהו מסתובב מאז בחירות 2015 עם תחושת ביטחון מופרזת, אולם במציאות אי אפשר ללכת לבחירות כשכחלון, בנט, ליברמן, דרעי וליצמן (שאין להם ממשלה טובה יותר) ו-3/4 מחבריך בליכוד לא רוצים בכך. אין חיה כזו, לא תהיה, ואם תהיה – נתניהו עלול לאבד את שלטונו כמעט בהתנדבות.

 

אם יילך נתניהו לבחירות במצב שנוצר הוא עלול למצוא את עצמו בלי קואליציה ביום שאחרי. נס 30 המנדטים כנראה לא יחזור - וחמור מכך: כחלון לא יסלח לו ולפי הרמיזות של דרעי - גם הוא לא. סביר להניח שגם אחרים. על האספרציות הפוליטיות של בנט אין צורך להכביר מילים.

ליצמן ודרעי. אין להם ממשלה טובה יותר (צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם) (צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם)
ליצמן ודרעי. אין להם ממשלה טובה יותר(צילום: אלכס קולומויסקי, מארק ישראל סלם)

 

כשציפי לבני ניסתה להרכיב ממשלה לפני בחירות 2009, נתניהו הרכיב ממשלה משלו מאחורי הקלעים. ב-2013 לא נשקף איום ממשי שלטונו וב-2015 הוא פירק את הממשלה והלך לבחירות רק אחרי שידע שיש לו ביד קואליציה עם החרדים ליום שאחרי.

 

ככה נתניהו עובד, על בטוח. זו גם אחת הסיבות שהוא הפוליטיקאי הכי טוב שצמח פה ב-20 שנה האחרונות. נתניהו עובד כך כי הוא יודע שהחיבורים הם הדבר הכי חשוב בפוליטיקה. האופן שבו פיטר את לפיד ב-2014 גרם לכך שלפיד לא יישב יותר בממשלתו. אם יפוצץ עכשיו את העסק בצורה דומה על ראשו של כחלון, הוא יודע שכחלון לא יסלח. את זה הוא לא יכול להרשות לעצמו.

 

וזאת לא הצרה היחידה. למרות ההכחשות ואף על פי שהתסריט הזה נראה מופרך וקלוש ואפילו בידיוני, אין להוציא מכלל אפשרות הקמת ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית ללא נתניהו. האנרגיה של רוב מכריע מחברי הכנסת ה-20 לא תאפשר הליכה בקלות לבחירות. למהלך כזה יכולים להיות שותפים גם חברי כנסת בליכוד שחוששים שלא ישובו לכהונה נוספת.

 

השורה התחתונה היא שנתניהו אולי רוצה בחירות, אבל הוא לא באמת יכול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
נתניהו וכחלון
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים