שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  50 מיליון השקלים האבודים של נגב

  הלוואות במיליוני שקלים שלא צריך להחזיר וחשבוניות בסכומי עתק על שירותים שלא סופקו מעולם: תלונה חדשה במשטרה שהגיעה לידי ממון חושפת חשד לעבירות בעשרות מיליוני שקלים בתקופת המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה. מוטולה: "הטענות חסרות שחר"

  ב־25.8.2013 נכנס לתוקף הסכם שעליו חתם מנכ"ל נגב קרמיקה לשעבר, אבי מוטולה, על הלוואה בסך 2.6 מיליון דולר שהוענקה לאחד מספקיו. באופן תמוה, באותו יום שבו ניתנה ההלוואה, חתם מוטולה גם על הסכם המבטל את הדרישה להחזיר את ההלוואה. על ההסכמים חתום בנוסף עם מוטולה בכיר נוסף בנגב קרמיקה.

   

  סיפור מטריד זה, כמו גם פרשות אחרות, מופיעים בתלונה שהגישה חברת נגב קרמיקה למשטרה, כנגד המנכ"ל לשעבר אבי מוטולה וכנגד נושאי משרה נוספים, בגין חשד לעבירות ששוויין עומד על כ־50 מיליון שקל. העבירות שבגינן הוגשה התלונה הן גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומרמה והפרת אמונים בתאגיד.

   

  התלונה נגד מוטולה מצטרפת לחקירה קודמת של רשות ניירות ערך, שכבר התנהלה בעניינו ושהסתיימה בהמלצה של הרשות להעמידו לדין. בימים אלה בוחנת הפרקליטות את ההמלצות.

  אבי מוטולה, מנכ"ל נגב קרמיקה לשעבר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אבי מוטולה, מנכ"ל נגב קרמיקה לשעבר(צילום: מוטי קמחי)
   

  לתלונה צורפו גם חשבוניות בסך 700 אלף יורו שהוציא ספק של החברה. אולם בדיקה שנעשתה חשפה, כי הספק מעולם לא סיפק לחברה את השירות שרשום באותן חשבוניות. על אחת מהחשבוניות, בסך 300 אלף אירו, חתומים מוטולה ובכיר נוסף בחברה. עוד נודע כי מתביעה שהוגשה בטורקיה ושפרטיה הגיעו לידי המשטרה עולה כי מוטולה חתום ביחד עם נושא משרה נוסף על העברות כספים לטובת רכישת מכונות בסך של למעלה ממיליון דולר - אולם החברה לא מצליחה לאתר את המכונות, וחושדת כי הן למעשה לא קיימות.

   

  מוטולה עם בכירים בנגב חתמו על רבים מהמסמכים הקשורים בפרשיות אלה, אולם החברה לא העבירה למשטרה כל ראיה כי הכסף מעסקאות אלה זרם בסופו של דבר לכיסו של מוטולה או לכיסם של בכירים אחרים בחברה. .

   

  "חשדות לאי-סדרים"

  במארס 2015 פוטר מוטולה בעקבות הפסדים שנגרמו לחברה. לאחר פיטוריו פתחה החברה בבדיקה בעקבות מה שהיא כינתה "חשדות לאי־סדרים" בהתנהלותו. בתביעה שהגישה החברה כנגד מוטולה בנובמבר בשנה שעברה היא טענה כי אי־הסדרים של מוטולה התבטאו הן בעניינים חשבונאיים והן בשימוש בכספי החברה לצרכיו הפרטיים. החברה הגישה גם תלונה בנושא לרשות לניירות ערך, שהעבירה את החומרים בתחילת החודש לבחינת הפרקליטות עם המלצה להעמיד את מוטולה לדין. במארס 2016 מונה לתפקיד מנכ"ל אפריקה תעשיות יקי ודמני. מספר חודשים לאחר כניסתו לתפקיד הוא שלח לעובדים איגרת שבה הצהיר: "נחזיר לנגב קרמיקה כל אגורה שנלקחה ממנה שלא כדין". כחלק מתוכנית הפעולה שלו, השתמש ודמני בכישוריו כאיש שב"כ והפעיל מערך בדיקות וחקירות שמטרתו הייתה לגלות אם נלקחו עוד כספים מהקבוצה בתקופתו של מוטולה. התלונה במשטרה היא תוצאה של פעילות זו.

   

  מוטולה מסר בתגובה: "הטענות האמורות ופרסומן בעיתוי הנוכחי ובכלל הינם חלק מהמאמץ המתמשך של קבוצת אפריקה להטיל רפש עליי ולנסות להצדיק כך את מחדליה וכישלונותיה העסקיים. למרבה הצער אני מנוע מלהתייחס לגוף הדברים שכן הנושאים בחקירה. עם זאת, אציין כי הטענות ביחס אליי חסרות שחר. ככלל, ההסכמים של החברה הוכנו ולוו על ידי הגורמים המקצועיים והיועצים המשפטיים המלווים את החברה ואני לא עסקתי בכך, כפי שלא נהגתי לעסוק באופן הרישום של הוצאה כזו או אחרת. את כל השאלות בנושאי הסכמים, רישום וסיווג יש להפנות לגורמים האמונים על כך בחברה".

   

  הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים