שתף קטע נבחר

המשטרה לא מאשרת את תהלוכת הנכבה: "שנו את המועד"

הצעדה הייתה אמורה להתקיים ליד נהריה ביום העצמאות הקרוב. חבר הכנסת אחמד טיבי: "הצעדה תמיד התקיימה ביום הזה". המשטרה: "יש מאות אירועים באותו יום, ההחלטה התקבלה משיקול מקצועי וענייני בלבד"

 

 

 

אירועי יום הנכבה בשנה שעברה. "המשטרה מחפשת מתיחות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אירועי יום הנכבה בשנה שעברה. "המשטרה מחפשת מתיחות"(צילום: מוטי קמחי)

משטרת ישראל לא הסכימה לאשר למגזר הערבי לקיים תהלוכה לציון "הנכבה" ביום העצמאות של ישראל, בעוד כחודש. התהלוכה, שבה היו אמורים לציין את "אסון" הקמת מדינת ישראל, הייתה אמורה להתקיים ליד צומת כברי בצפון, סמוך לנהריה.

 

אנשי ציבור במגזר הערבי עובדים על ארגון התהלוכה זה זמן רב. "הופתענו מהחלטת המשטרה שסירבה לתת אישור לתהלוכה.הטענה שלהם היא שלפי המידע שקיבלו מספר המשתתפים בתהלוכה יגיע ל-25 אלף בני אדם ואין להם מספיק כוח אדם לשמור ולאבטח את התהלוכה. אנחנו לא יודעים מאיפה המספר הזה. החלטת המשטרה היא פוליטית ולא מקצועית. המשטרה בדרך כלל לא עוזרת לנו בתהלוכות. התפקיד שלה רק לכוון את התנועה ולא מעבר לכך".

 

החלטת המשטרה גרמה לזעם במגזר הערבי. רבים קראו להגיע לכברי גם אם המשטרה לא תאשר את התהלוכה. עלי מחאמיד, תושב אום אל פחם: "לא נכבד את החלטת המשטרה. בכל השנים שחלפו תהלוכת יום הנכבה מתקיימת במועד שלה, ללא כל שינויים. הפעם יש החלטה אחרת. אנו נגיע למקום והמשטרה לא תכתיב לנו מה לעשות. הם פשוט מחפשים מתיחות".

 

חבר הכנסת טיבי. "יש לשקול מחדש את ההחלטה" (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
חבר הכנסת טיבי. "יש לשקול מחדש את ההחלטה"(צילום: ערוץ הכנסת)

איברהים מסארווה, תושב ואדי ערה: "המשטרה לא תחליט לנו איך לקיים את התהלוכה. אנו לא צריכים אותם ואין צורך באישור שלהם. נקיים את התהלוכה בלי להסס ולא משנה מה יהיו התוצאות. מעצרים וכתבי אישום לא ירתיעו אותנו".

 

חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי: "זו החלטה פוליטית כי הצעדה תמיד התקיימה ביום הזה. מטרת ההחלטה היא לא לאפשר לקיים צעדה גדולה המדגישה את הנרטיב שלנו . יש לשקול מחדש את ההחלטה כדי לאפשר את קיומה".

 

המשטרה: "ההיערכות אינה אפשרית"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "החלטה זו התקבלה משיקול מקצועי וענייני בלבד, וכל ניסיון ליחס לה מניעים זרים - מעוות וחוטא לאמת. צר לנו על ההחלטה של מארגני הצעדה על קיומה בדיוק ביום שבו חל יום העצמאות, בזמן שבו מתקיימים מאות אירועים שאושרו ברחבי הארץ ומשטרת ישראל משקיעה את כלל משאביה באבטחתם ושמירת ביטחונם של מיליוני אזרחים ברחבי המדינה.

 

"חשוב לציין כי המשאבים הנדרשים לאבטחת צעדה שבה צפויים לקחת חלק כ-25 אלף אזרחים, מצריכה היערכות משטרתית מיוחדת שכאמור אינה אפשרית במועד זה".

 

עוד ציינו במשטרה: "לצערנו, מארגני הצעדה בוחרים להפעיל לחץ מיותר על משטרת ישראל באמצעות כלי התקשורת במקום לשנות את מועד קיום הצעדה לאור הנסיבות, ובכך להבטיח את קיומה בבטחה ולשביעות רצונם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יום הנכבה שנה שעברה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים