שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  4 יריות לראש, עם משתיק קול: כך חוסל בכיר חמאס

  חמאס מאשים את המוסד בהתנקשות בעזה במאזן פוקהא, ששוחרר בעסקת שליט ועסק בתכנון פיגועים ביו"ש: "כמו חיסולו בתוניסיה של מהנדס חמאס". הדובר צייץ בעברית: "נתניהו יודע שזה לא יעבור בשקט". הנייה ויורשו סנוואר השתתפו בהלוויה

   

   

  חיסולו המסתורי של בכיר הזרוע הצבאית של חמאס מעורר סערה גדולה ברצועת עזה. חמאס עצמו כבר הפנה אתמול (יום שישי) אצבע מאשימה כלפי ישראל זמן קצר אחרי חיסול מאזן פוקהא, והיום התובע הכללי ברצועת עזה אמר כי ישנן טביעות אצבע ברורות של המוסד בחיסול איש חמאס ששוחרר במסגרת עסקת שליט. אלפים רבים השתתפו היום (שבת) בצהריים בהלוויית פוקהא, ובהם סגן מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, המנהיג החדש של חמאס בעזה יחיא סנוואר וסגנו חליל אל-חיה.

   

  בנאום קצר בטקס אמר הנייה כי "פוקהא הוא אחד מגיבורי אל-קסאם ומלוחמי הקודש של העם הפלסטיני. צוואתו ומערכתו נותרת עמנו. אנו נישא את צוואתו ונמשיך במערכה". פוקהא חוסל מטווח קצר סמוך לביתו בשכונת תל אל-הווא שבדרום מערב העיר עזה בידי מתנקש או מתנקשים שהשתמשו בכלי נשק עם משתיק קול. הם ירו בו בראשו ארבעה כדורים ונמלטו. הוא מת מיד. 

  מאזן פוקהא. שוחרר בעסקת שליט ()
  מאזן פוקהא. שוחרר בעסקת שליט

  הציוץ בעברית של דובר חמאס חוסאם בדראן ()
  הציוץ בעברית של דובר חמאס חוסאם בדראן
   

  דובר חמאס בחו"ל חוסאם בדראן, צייץ בחשבון הטוויטר שלו בשפה העברית, כשהשגיאות במקור: "הכיבוש הוא האחראי על ההתנגשות של פקהא. נתניאהו יודע שזה לא יעבור בשקט". בדראן הוסיף את מה שאמרו אמש גם בכירים בחמאס עזה: "לאיש אין אינטרס לחסל את פוקהא מלבד ישראל. אלו הן השיטות הפחדניות שלה".

   

  אביו של פוקהא, שמתגורר בעיירה טובאס שבצפון הגדה המערבית, האשים גם הוא את ישראל בחיסול וטען כי היא האחראית לכך. "קציני מודיעין ישראלים הגיעו לבית שלנו פעמים רבות והעבירו לנו מסרים שמאזן יחוסל אם ימשיך במעשיו", אמר האב וציין כי המודיעין הישראלי האשים את מאזן כי הוא ממשיך גם אחרי שחרורו בפעילות בזרוע הצבאית של חמאס. המשפחה צפתה בהלוויה בטלוויזיה בביתן האבלים שפתחה בביתה בטובאס.

   

  מאזן פוקהא התייחס בעבר להדלפות שמקורן במערכת הביטחון בישראל על כך שהוא עומד - יחד עם אסירים משוחררים נוספים - מאחורי "מטה הגדה" שמטרתו להכווין פיגועים נגד יעדים ישראלים מרצועת עזה. "מאחורי הידיעות שאותן מדליף השב"כ הישראלי באמצעות העיתונים הציוניים עומד דבר אחד - שיהיה לשב"כ תירוץ בעתיד לפגוע באסירים משוחררים, בין אם הם נמצאים בגדה המערבית, ברצועת עזה או אפילו בחו"ל. מהניסיון שלנו בהתנגדות זה נראה תמוה שארגון ביטחוני מפרסם כאלה דברים שאמורים להיות סודיים כדי לכלוא מחדש אסירים משוחררים. לכן בידיעות הללו אין אמת וכך אנחנו מתייחסים אליהן".

    

  חמאס אינו מורגל בחיסול מסוג זה לבכיריו ברצועת עזה, חיסול שנועד לטשטש את טביעות האצבע של מבצעיו. הארגון השולט בעזה הכריז לאחר ההתנקשות כי "יידע כיצד לפעול בעקבות הפשע''. הזרוע הצבאית של הארגון, שהאשימה את ישראל בחיסול, הודיעה מצדה כי תשבור את המשוואה שישראל מנסה לקבע של חיסולים שקטים נגד אנשיה, ושתגרום לישראל להצטער על כך שחשבה לפתוח במשוואה כזאת. "מי שמשחק באש יכווה ממנה", איימו.

  ההלוויה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  ההלוויה בעזה(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  ברצועת עזה סבורים כי באמצעות החיסול של פוקהא ישראל ביקשה ליצור מורא בקרב האסירים המשוחררים האחרים שגורשו לרצועת עזה וחשו שהם מוגנים מפני חיסול ובשל כך המשיכו להכווין, כמו פוקהא, פיגועים והקמת חוליות צבאיות ביהודה ושומרון. אופן ההתנקשות נועד - כך סבורים בעזה - להעביר גם מסר אישי להנהגה החדשה של חמאס ברצועה ובראשה יחיא סנוואר, על כך שאיש ברצועה אינו חסין מידה הארוכה של ישראל.

   

  מוסטפא סוואף, פרשן בכיר ומוכר היטב ברצועת עזה המקורב מאוד לחמאס, קבע כי החיסול של פוקהא אינו שונה מחיסולו של המהנדס מתוניסיה מוחמד א-זווארי לפני שלושה חודשים. הוא ציין כי חמאס צריך הגיב בצורה קשה לחיסול, אולם בדרך שונה מהתגובות שהיו בעבר. הוא רמז לכך שהתגובה צריכה להיות מושכלת ומתוחכמת, ולא תגובה מהירה שיוצאת מהבטן ולא מהראש.

  ביתן האבלים בטובאס ()
  ביתן האבלים בטובאס

  איסמעיל הנייה אתמול, לאחר החיסול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  איסמעיל הנייה אתמול, לאחר החיסול(צילום: AFP)

  פוקהא נשפט בישראל בשנת 2003 לתשעה מאסרי עולם אחרי שהורשע בשליחת מחבל לבצע פיגוע התאבדות. המחבל התפוצץ באוטובוס של חברת אגד ליד צפת ורצח תשעה בני אדם. הוא שוחרר מהכלא בעסקת שליט בשנת 2011 ועקב חומרת מעשיו הוא גורש לרצועת עזה.

   

  פוקהא לא זנח לרגע את דרך הטרור והיה אחד ממייסדי "מטה הגדה" ברצועת עזה שפעל תחת פיקודו של בכיר חמאס סאלח אל-ערורי, השוהה בחו"ל ואחראי על הפעילות הצבאית של חמאס בגדה המערבית. יחד עם עבד אל-רחמן רנימאת מהכפר צוריף, ששוחרר גם הוא בעסקת שליט וגורש לעזה, הוא הקים והכווין חוליות צבאיות של חמאס בגדה מהרצועה. והחוליות הללו קיבלו מפוקהא ורנימאת פקודות לבצע פיגועים קשים נגד ישראלים כולל פיגועי התאבדות, חלק מהן נחשפו בשנים האחרונות על ידי השב"כ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים