שתף קטע נבחר

קומנדו חמאס משתדרג, בחיל הים מחכים עם רימונים ופצצות עומק

חמאס ממשיך לחזק את הזירה הימית עם ייצור עצמי של מערכת צלילה שמאפשרות למחבל לצלול מספר קילומטרים ללא הותרת סימני זיהוי. בחיל הים לא לוקחים סיכונים ומשליכים רימונים או פצצות הדף בעקבות כל התרעה או סימן חשוד. בנוסף, מפתחים "מעיל רוח" ימי שיגן על כלי שיט

 

 

האיומים התת-ימיים החדשים של חמאס. בחודשים האחרונים השתמשו לוחמי חיל הים כמה פעמים ברימונים תת מימיים נגד אדם בשל חשש או התרעה שהתקבלה להתקרבות צוללנים לרצועת השטח הימית המפרידה בין צפון רצועת עזה לחוף לזיקים. הרצועה, שמכונה קיי, היא ברוחב של 2.7 קילומטרים ואסור לפלסטינים להיכנס אליה.

 

על רקע ההתעצמות היומיומית המשמעותית של חמאס לקראת מלחמה אפשרית נוספת בדרום, בצה"ל מזהים בדאגה מגמה הולכת, גדלה ומוצלחת של ייצור עצמי בארגון הטרור השולט ברצועת עזה. בנוסף, לייצור רקטות מדויקות יותר בחסות הניסויים הרבים, לפיתוח מזל"טים מתאבדים ולחפירה ושדרוג מנהרות הטרור חוצות הגדר - יחידת הקומנדו הימי של הארגון משתדרגת.

 

מעבר לאימונים התכופים בחופי הרצועה של מאות צוללני יחידת הקומנדו הימי של חמאס, חמאס עבר זה מכבר לייצור עצמי של מערכות הצלילה ללוחמיו, על רקע השמדת מרבית מנהרות ההברחה ברפיח על ידי הצבא המצרי. מדובר במערכת נשימה סגורה שמאפשרת לצוללן לשהות מתחת למים לאורך מספר קילומטרים, בחתימה נמוכה, ובלי סימני זיהוי.

לוחם קומנדו ימי של חמאס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחם קומנדו ימי של חמאס(צילום: רויטרס)

לוחם חיל הים משליך רימון ()
לוחם חיל הים משליך רימון

אנשי הקומנדו של חמאס ()
אנשי הקומנדו של חמאס

ברגע שעולה חשש שצוללני חמאס מתקרבים לגבול, לוחמי פלגה 916 של חיל הים, שאחראים על הגזרה הימית הדרומית, משתמשים בין היתר בשני אמצעי לחימה קטלנים, מבוססי הדף ולא רסס. האמצעי הראשון, רימוני נ"א (נגד אדם) שנותנים הדף אדיר לרדיוס של עשרות מטרים ופי 7 מרימון נ"א רגיל באוויר. האמצעי השני, הכבד יותר נגד צוללני חמאס, הוא פצצת עומק שמכילה 28 ק"ג של חומר נפץ שמפיצה הדף אדיר לרדיוס גדול בהרבה.

 

שני אמצעי הלחימה הללו מושלכים ידנית מספינות הדבור של חיל הים, וההדף שהם יוצרים קורעים למעשה את איבריו הפנימיים של כל מי שנמצא בתוך המים בקרבת מקום. בחודשים אלה עמלים במחלקת פיתוח אמצעי לחימה בחיל הים על הדור הבא של הרימונים שיהיו יעילים למצבים דומים גם בגזרת הצפונית מול חוף לבנון.

 

בחיל הים לא קופאים על השמרים מול קומנדו חמאס, ומערכת הגילוי התת-מימית שנפרסה לאחר צוק איתן לאורך הגבול הימי מול הרצועה תכפיל את יכולתה בקרוב עם סנסור נוסף. זאת לצד שדרוגים ועדכונים שעוברת המערכת כמעט מדי חודש, באמצעות "טסטים" שעורכים לה בשטח לוחמי שייטת 13. "ההתקדמות של קומנדו חמאס היא אקספוננציאלית ולא ליניארית", אמר ל-ynet קצין בחיל הים, "אבל יש לנו בנק מטרות נגדם ונדע להשמיד את תשתיות החוף שלהם אם נדרש".

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

החוף הצפוני של רצועת עזה ()
החוף הצפוני של רצועת עזה
  

 

 

בצה"ל חוששים שבמלחמה הבאה חמאס וגם חיזבאללה ישתמשו בטילי נ"ט (נגד טנקים) מתקדמים מסוג קורנט נגד הספינות הבינוניות של חיל הים, באופן שיגביל את הקרבה לחוף לטווח הנ"ט – 6-5 קילומטרים. לאחרונה חצו במחלקת פיתוח אמצעי לחימה בחיל הים את "הרוביקון" והביאו לפריצת דרך בפיתוח "מעיל רוח ימי", בדומה למערכת ההגנה האקטיבית המגנה על הטנקים.

 

"בקרוב נערוך אימון מפתח במודל קטן, אבל כבר הוכחנו היתכנות פיזיקלית", אמר ל-ynet קצין בכיר בחיל הים, "המערכת תהיה קלה יותר מגרסתה היבשתית בגלל שספינה, כמו דבור למשל, היא קלה בהרבה מטנק. עד סוף השנה נסיים את הפיתוח. אין כיום בעולם מערכת הגנה אקטיבית לספינות, ואנחנו נמצאים בחזית איום הנ"ט, לא רק מול עזה ולבנון, אלא גם בהפלגות שלנו בים סוף מול סיני". כיום, הפתרונות של ספינות חיל הים מול נ"ט מתבססים יותר על מערכת שמשבשת את טיל הנ"ט לצד התנהגות מבצעית של צוות הספינה.

פורסם לראשונה 26/03/2017 21:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לוחם קומנדו של חמאס
צילום: רויטרס
מומלצים