שתף קטע נבחר

יום הזיכרון בהר חומה: בלי שירת ילדות

חילוקי דעות בין חרדים לחילונים בשכונת הר חומה בירושלים על שיתוף ילדות במקהלה, גרמו לביטול ההופעה. העירייה: "דוחים כל סוג של הדרה, אם האירוע יתקיים כפי שמוצע, העירייה לא תתקצב אותו"

 

המכתב ששלח גולברי לקראת אירועי יום הזיכרון. "לבטל את כל השירה" ()
המכתב ששלח גולברי לקראת אירועי יום הזיכרון. "לבטל את כל השירה"

 

המינהל הקהילתי בשכונת הר חומה בירושלים החליט לבטל הופעת מקהלה עם ילדות באירועי יום הזיכרון הקרוב. "לאחר התייעצות עם מספר גורמים נראה לי בשלב זה נכון לבטל את כל השירה מכל סוג שהוא ולהשתמש בקטעי מוזיקה מוקלטים או כאלו המבוצעים על ידי כלי נגינה", כתב יו"ר המינהל, שלמה גולברי. 

 

שכונת הר חומה בדרום ירושלים, או בשמה הרשמי "חומת שמואל", היא שכונה מעורבת ומתגוררים בה חילונים, דתיים וחרדים. באמצע חודש מארס השנה התקיימה ישיבה של ועדת הנוער של המינהל הקהילתי בשכונה במטרה לקבוע את אופיים של טקסי הזיכרון השנה, כדי שיתאימו לכל המגזרים בשכונה ובמטרה לקיים טקס אחד לכולם.

 

לנציגים החילונים, הדתיים והחרדים היה ברור שכדי לקיים טקס משותף יהיה צורך בפשרות משני הצדדים. הרעיון שעלה בישיבה המשותפת הוא שהמגזר החילוני יוותר על שירת נשים והמגזר הדתי יוותר על דברי הרב בטקס. בישיבה האחרונה של ועדת הנוער אמר גולברי, כי יש בעיה למגזר הדתי לוותר על דברי הרב והציע איזון בכך שיגיע נציג חילוני לשאת דברים - במקביל לדברי הרב. הודגש בפניו כי החילונים בוועדה ויתרו על שירת נשים והנציגים החילונים בוועדה הציעו שהשירה תתבצע על ידי מקהלת ילדים.

 הרב ליבוביץ'. "הדרת ילדות היא התגלמות ההגזמה וההקצנה" (צילום: נעם פיינר) (צילום: נעם פיינר)
הרב ליבוביץ'. "הדרת ילדות היא התגלמות ההגזמה וההקצנה"(צילום: נעם פיינר)

אתמול (א') הוציא גולברי, שמשתייך לזרם החרדי-לאומי בשכונה, מכתב אל חברי הוועדה ובו הוא מסביר כי לאחר בדיקה שערך, ההצעה לפיה תשיר מקהלת ילדים "לא תהיה מקובלת על כל התושבים. לכן נראה לי בשלב זה נכון לבטל את כל השירה מכל סוג שהיא, ולהשתמש בקטעי מוזיקה מוקלטים או כאלה המבוצעים על ידי כלי נגינה". את מכתבו חותם גולברי במילים "מקווה שדבריי היוצאים מן הלב ייכנסו אל הלב ונשכיל כולנו להקטין מחלוקות בינינו".

 

הרב אהרון ליבוביץ', חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת 'ירושלמים' זועם על ההחלטה: "הדרת ילדות מקדמת הבמה היא התגלמות ההגזמה וההקצנה בעת הזאת. הציבור המתון בישראל ובעיר הבירה נמצא תחת מתקפה. אנחנו רואים את זה גם בהתבטאויות לגבי השירות בצה"ל וסביב סוגיות השבת. לא יכול להיות שגורמים קיצוניים והזויים יקבעו לנו את סדר היום וישתלטו על אופי המרחב הציבורי.

 

"כל מי שעיניו בראשו רואה לאן התהליך הזה מוביל", הוסיף הרב ליבוביץ'. יש כאן הידרדרות חברתית ועיוות מוסרי, ואסור לנו יותר לשתוק. אין שום בעיה עם ילדות ששרות במקהלה בטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל. אני חושב שמי שאוסר על שירת ילדים - אז הבעיה שלו היא אישית ואישיותית. זאת לא דרך התורה, והגיע הזמן להגיד די. עבדנו קשה כדי למגר את התופעה הבזויה של הדרת נשים ואסור לנו לתת לה להרים שוב את הראש".

 

עיריית ירושלים מסרה בתגובה: "הדברים כפי שנכתבו אינם על דעת העירייה או המדיניות העירונית. אנו דוחים כל סוג של הדרה ולא נאפשר הדרה באירועים עירוניים. העירייה הודיעה למינהל הקהילתי כי הדברים אינם מקובלים ואם האירוע יתקיים כפי שמוצע במכתב, העירייה לא תתקצב אותו".


פורסם לראשונה 26/03/2017 23:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים