שתף קטע נבחר

.

"נמאס לי. אני צריך להיות חלוץ ראשון בנבחרת"

תומר חמד הופתע כשלא פתח באלבניה, אבל הפעם, אחרי שלא שולב בהרכב נגד ספרד, הוא פותח פה על ההתנסות שלו במדים הלאומיים: "משהו בוער בי מבפנים. אני אמור להיות נכס עבור נבחרת ישראל, וחבל שלא משתמשים בי. אני מאוכזב מאלישע לוי"

"משהו בוער בי מבפנים. זה אמנם לא דבר שמאפיין את הקריירה שלי, אבל הפעם אני כבר לא יכול לשתוק. נמאס לי להיות הילד הטוב, זה שהכי קל לא להרכיב אותו בנבחרת או להחליף אותו ראשון. גם נגד ספרד, עד שכבר נכנסתי, לא הציבו אותי כחלוץ. משהו פה לא הגיוני, אפילו הזוי. אני מאוכזב מאלישע לוי שלא נתן לי לפתוח".

 

בעקבות הראיון: חמד הושעה מהנבחרת

 

המונולוג הזה שייך לחלוץ ברייטון, תומר חמד (29), שכועס על כך ששולב רק ב-20 הדקות האחרונות נגד ספרד בחיחון. המספרים שלו מדברים בעד עצמם: 29 שערי ליגה ב-125 משחקים במאיורקה ובאלמריה הספרדיות, 29 כיבושים ב־67 הופעות בברייטון ו־15 שערים ב־26 משחקים בנבחרת.

 

 

חמד נאבק עם קרבחאל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חמד נאבק עם קרבחאל(צילום: רויטרס)

 

כל זה לא העניק לו קרדיט בנבחרת. לרוב מדובר בטיפוס מופנם ושקט, אבל ביומיים האחרונים הוא החליט לשבור את הכלים. הכעס כרגע הוא על המשחק בספרד, אבל חמד מביט אחורה בזעם: "היה לי משחק טוב נגד איטליה עם בישול והפסדנו, אחר כך הגיעו שני המשחקים נגד ליכטנשטיין ומקדוניה, בהם כבשתי שלושה שערים, ואז הגענו לאלבניה. איזו סיבה הייתה לשנות משהו, מה היה דחוף להוציא אותי מההרכב, אבל למאמן היו שיקולים משלו. יצא לו טוב כי ניצחנו את אלבניה וזה עבר בשקט, אבל גם אז הייתי בהלם. עכשיו, נגד ספרד, זה כבר היה משהו הזוי. אפילו הספרדים דיברו איתי אחרי המשחק ולא הבינו איך לא פתחתי".

 

חמד לא מבין את השיקולים של אלישע: "לא מעניין אותי מה הסיבה, אני חייב להיות שחקן הרכב בנבחרת ישראל. משהו פה לא הגיוני, שאני לא באנקר בהרכב. אני צריך להיות החלוץ הראשון של הנבחרת. נקודה".

 

חמד לא מבין את השיקולים של אלישע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חמד לא מבין את השיקולים של אלישע(צילום: AFP)

 

לוי מעדיף את ערן זהבי כחלוץ, וגם הקפטן עצמו הבהיר שהוא מעדיף לשחק בעמדה זו.

"לא מעניין אותי אם זהבי דיבר עם אלישע או לא, אני מסתכל על עצמי ולא על אחרים, ומבחינתי אני צריך להיות החלוץ הראשון בנבחרת. לקראת המשחק האחרון, כשראיתי שערן מתורגל כחלוץ, חשבתי שיהיה לו קשה יותר לבוא לידי ביטוי כי ההגנה מתרכזת רק בו, ולכן דווקא הנוכחות שלי בהתקפה, בזמן שאיאבק עם הבלמים ואטריד אותם, תיתן יותר שטחים לזהבי, רפאלוב ובן־חיים. מול נבחרות פיזיות מאיתנו חלוץ כמוני יכול לעשות רק טוב. גם ערן, שמעדיף לשחק כחלוץ שפיץ, ירגיש טוב אם ישחק מתחת לחלוץ במקום שכל ההגנה תתרכז בו. ועוד כשהכניסו אותי נגד ספרד, זה לא היה במקום הטבעי שלי. זה אומר הכל".

 

חמד מודע להשלכות ולתגובות האפשריות על הדברים שלו, אבל הוא מרגיש שאין לו מה להפסיד. "באימון המסכם בספרד, כשהבנתי שאני שוב לא אפתח, כבר אמרתי לעצמי 'איך עוד פעם זה קורה לי, איך אני שוב מגיע למצב הזה'. התחלתי לחשוב שאולי זה בכלל אני שעושה משהו לא נכון, שנותן לזה לקרות בכל פעם מחדש. לא סביר שחלוץ כמוני – אחד הכובשים הטובים בנבחרת, בטח במספר מצומצם כזה של משחקים וקרדיט מוגבל – בחוץ".

 

"זהבי רק ירוויח אם אני אטריד את הבלמים" (צילום: AP) (צילום: AP)
"זהבי רק ירוויח אם אני אטריד את הבלמים"(צילום: AP)

 

מה התחושות?

"זה מתסכל. אתה מרגיש שכל מה שעשית עבור הנבחרת לא באמת משנה ושאתה לא מוערך. יותר מזה, מתסכל שאני יכול לעזור לנבחרת אם אהיה על המגרש, כשחקן שחווה את הליגה הספרדית. אני מרגיש שהנוכחות שלי תעשה את הנבחרת טובה יותר, ולא נותנים לזה לקרות. לפחות החברים לנבחרת נותנים לי להרגיש כמה אני משמעותי. מה אני צריך עוד לעשות כדי להיות שחקן הרכב בנבחרת ישראל?"

 

אז למה אתה לא משחק?

"לא יודע מה להגיד לך. אני אמור להיות נכס עבור נבחרת ישראל, וחבל שלא משתמשים בי. אני שחקן שנמצא צעד וחצי מהפרמייר־ליג, אף ישראלי לא הבקיע יותר ממני בליגה הספרדית ויש לי אחוזי כיבוש מצוינים בנבחרת ישראל ובברייטון. מאז שיצאתי לחו"ל אני נותן את המספרים הקבועים שלי, אבל אף פעם, גם תחת אלי גוטמן, לא הייתי באנקר בהרכב. יש שחקנים שלא בכושר או שחזרו מפציעות, הליגות שלהם רק התחילו, והם משחקים. למה? כי המאמן מאמין בהם".

 

בספרד ובאנגליה אתה מקבל קרדיט, ובארץ אתה אנדרייטד.

"כי בחו"ל מסתכלים על מספרים ותפוקה, לא מי עובר יפה שחקן, מי עושה איזו פעולה סקסית או מי מושך יותר את העין. מי שמככב בליגה בארץ תמיד בכותרות. כולם יותר חשופים אליו, אבל זה כוכב בסדר גודל של ליגת העל. אני לא אהיה כוכב בספרד או באנגליה, אבל אלו שמשחקים בחו"ל צריכים לשחק לפני מי שמשחק פה. היום כבר אין הרבה כאלה שיוצאים לחו"ל, ורבים מהם חוזרים מהר. אני כבר שש שנים בחו"ל, לא שחקן ספסל, אחד שיש לו גרף התקדמות מדי שנה במספרים".

 

חמד מנתח את המשחקים בקמפיין: "התחלתי כשחקן הרכב נגד איטליה. לא ניצחנו, אבל הייתי טוב ובלט לעין איך אני מתמודד עם ההגנה האיטלקית, עם שחקנים ברמות האלו. ראו שאפשר לסמוך עליי ולבנות עליי במשחקים גדולים. הופתעתי לגלות ברגע האחרון שאני לא בהרכב נגד אלבניה, אבל אלה היו שיקולים של אלישע לוי, שאני מקבל ומכבד כמו שעשיתי בכל הקריירה שלי. נגד ספרד זה סגנון משחק אחר לגמרי, מול נבחרת שצריכים בה ניסיון, ואני עם הכי הרבה ניסיון בינלאומי ובכושר הכי טוב".

 

 

"הכי מצחיק שבנבחרת עשיתי מספרים ולא קיבלתי קרדיט. לא מובן למה בכל פעם מחדש כשאני מגיע לנבחרת, אז מתלבטים לגביי, אני מגיע לנבחרת ומרגיש שכל מה שעשיתי נמחק", מסביר חמד. "כולם תמיד אומרים שאני כל הזמן הבחור הטוב והמקצוען שמעולם לא מדבר בתקשורת, אין לי אנשי יח"צ שיעשו רעש בשבילי, וכל זה אולי פוגע בי. בספורט ובכדורגל בפרט, הנתונים, ההסטוריה, הרזומה אמורים לתת לי את חולצת ההרכב, אז למה זה לא מספיק אצלי?".

 

מה הייתה התחושה שלא פתחת שוב נגד ספרד?

"התאכזבתי שלא פתחתי, ציפיתי לפתוח במשחקים כאלה שתפורים עליי. זה משחק שקודם כל אני צריך לשחק עם ההיכרות שלי עם הליגה הספרדית והאינטנסיביות שאני מתמודד מידי שבוע באנגליה. אני בכושר טוב. כמעט כל שחקן בסגל בא ואמר לי שלא הגיוני שאני לא משחק, מבחינתי זה המשחק שהכי צריך שחקן כמוני על המגרש. עובדה שאחרי המשחק בספרד, שחקנים אמרו לי שהרגישו מאוד נוח ויותר בטוח שנכנסתי והרגישו את ההשפעה שלי".

 

"בארץ מתלהבים ממי שעובר יפה שחקן". שכטר, שהר ובן חיים (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"בארץ מתלהבים ממי שעובר יפה שחקן". שכטר, שהר ובן חיים(צילום: ראובן שוורץ)

  

גם התקשורת הספרדית הופתעה שלא פתחת.

"אינייסטה אמר לפני המשחק שהוא מכיר אותי מהליגה הספרדית. אני שחקן מוכר באירופה, אבל אז אני מגיע לנבחרת ומרגיש שהדברים האלה לא נספרים, שכל מה שעשיתי נמחק. יש מאמן שמקבל את ההחלטות שלו מהסיבות שלו, ואני בתור שחקן צריך לקבל את זה ולהשלים עם ההחלטה".

 

ניסית לדבר עם אלישע?

"יצא לנו לדבר. מה שאמרתי בארבע עיניים - אשמור בינינו, אבל הבהרתי לו מה אני חושב, שזה משחק שתפור עליי, ואני לא היחיד שאומר את זה. למרות שאני מכבד את ההחלטה כי אני מקצוען, קשה לי להבין אותה. אלישע חושב שאני שחקן טוב. הוא מכיר את היכולת והדרך שלי, עובדה שפתחתי במשחקים הראשונים, אבל בשני המשחקים האחרונים משהו השתנה. משהו גרם לאלישע לקבל החלטות אחרות ולהשאיר אותי בחוץ".

 

 

"אינייסטה אמר לפני המשחק שהוא מכיר אותי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אינייסטה אמר לפני המשחק שהוא מכיר אותי"(צילום: AFP)

 

מה מעמדך בברייטון?

"בעונה שעברה היה לנו פחות עומק והרוטציה הייתה קצרה יותר, וזה פגע בנו בסוף. שחקנים כמוני שיחקו ארבעים משחקים רק בליגה, ולא עלינו לפרמייר ליג. השנה חיזקו את הסגל ויש יותר רוטציה. אני לא החלוץ עם הכי הרבה שערים בקבוצה, מצד שני אני לא יושב ביציע. שיחקתי בתחילת העונה בהרכב, ואז הייתה לי פציעה שהוציאה אותי מהרוטציה. בחודש שעבר נבחרתי לשחקן החודש של הליגה, אחרי שכבשתי שישה שערים בחמישה משחקים. בשני המשחקים לפני הנבחרת עליתי כמחליף. באנגליה יש שמונה משחקים בחודש. אם אתה לא משחק בשלושה, יש עוד חמישה. מהצד זה נראה שאני לא משחק הרבה, אבל אין שחקן שמשחק עונה שלמה ולא מוחלף".

 

עוקבים אחריך?

"אלישע היה אצלנו בסוף דצמבר והיה במשחק שהבקעתי בו. ישבנו ודיברנו, הוא ראה אותי ואת בירם כיאל, היה כיף לדעת שהוא עוקב אחריי. בסופו של דבר, אם יש שחקן שמאמן נבחרת רוצה שהוא ישחק - הוא ישחק, גם אם יבוא אחרי משחק או שניים בחוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים