שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הזוכים בפרס אקו"ם לספרות ולמוזיקה קונצרטית

  פרס מפעל חיים יוענק למשוררת חדוה הרכבי ולמלחין בנימין יוסופוב, בשווי 35 אלף שקל, בטקס של אקו"ם לספרות ולמוזיקה קונצרטית. המלחין והמנצח יצחק אביעזר יקבל פרס מיוחד על תרומתו לקידום היצירה הערבית-ישראלית

  המשוררת חדוה הרכבי והמלחין בנימין יוסופוב יקבלו פרס מפעל חיים, והסופרת דורית אורגד תקבל פרס בתחום ספרות ילדים ונוער: הוכרזו 12 הזוכים בפרס אקו"ם לספרות ולמוזיקה קונצרטית לשנת תשע"ז 2016-17. גובה הפרס להרכבי ויוסופוב הוא 35 אלף שקל. הזוכים האחרים יקבלו פרס של 15 אלף שקל - למעט שני זוכים בפרס מיוחד מטעם הדירקטוריון, שיקבלו 10,000 שקל כל אחד.

   

  הפרסים יוענקו לזוכים מחר (ד'), באירוע שיתקיים בבית היוצר של אקו"ם בנמל תל אביב, בהנחיית דורי בן זאב. באקו"ם מדגישים, כי "בחירת הזוכים נעשית על ידי חבר שופטים מקצועי, המורכב מיוצרים בולטים, מבקרי תרבות ואנשי התעשייה על פי שיקולי איכות ולא כמות או הצלחה מסחרית".

   

  חברות ועדת השיפוט בתחום הספרות הן יהודית רותם, מאיה בז'רנו וענת לוין. חברי ועדת השיפוט במוזיקה הקונצרטית הם פרופ' בטי אוליברו, ד"ר הגר קדימה ודן יוהס.

   

  חדוה הרכבי. מפעל חיים (עליזה אורבך) (עליזה אורבך)
  חדוה הרכבי. מפעל חיים(עליזה אורבך)
   

  המשוררת חדוה הרכבי זכתה כאמור בפרס ע"ש דליה רביקוביץ על מפעל חיים. נימוקי הוועדה לזכייה: "הרכבי היא אחת המשוררות המרכזיות בשירה הישראלית העכשווית. שירתה העוצמתית מהפנטת את הקורא במוזיקה ובקצב הייחודיים לה. שיריה הם קפסולות מרוכזות של רגש, שמספרות סיפור אישי ואינטימי כל כך עד שהוא הופך אוניברסלי".

   

  אפרת מישורי (ורד ניסים) (ורד ניסים)
  אפרת מישורי(ורד ניסים)
   

  המשוררת אפרת מישורי זכתה בפרס לעידוד פרסום היצירה, על יצירתה "אישה נשואה ושירים בודדים". בוועדה אומרים כי "הספר הנוכחי הוא מהלך בוגר ואמיץ. עם איזון משכנע של תוכן וצורה. התכנים בספר חשובים ואנושיים - חיי אישה במשבר משפחתי ויחסיה עם עצמה ובני ביתה".  

   

  ערן בר-גיל (גדי דגון) (גדי דגון)
  ערן בר-גיל(גדי דגון)

  הסופר ערן בר-גיל זכה בפרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום הספרות ליצירה, על ספרו "על הדבש ועל המוות". "שלושה סיפורים משתרגים במקביל בעלילת הספר בטבעיות, במיומנות ובחוכמה פסיכולוגית דקה. כתיבתו של בר-גיל היא מלאכת מחשבת", אומרות השופטות. 

   

  המשוררת חיה משב זכתה בפרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום השירה, על יצירתה "שליית האור". "שירים בעלי יופי ומבע מקורי ורענן, לשונה השירית בשלה ובעלת ייחוד - זה ניכר בכל שיר שלה, ואף שהנושאים רגילים ולקוחים מחיי היום יום - חיי אישה ואם בסביבתה הביתית, הם מעידים על מבט מקורי. מגובשים לא צפויים ומרגשים", מנמקות השופטות. 

   

  דורית אורגד (אלכסה גלברג) (אלכסה גלברג)
  דורית אורגד(אלכסה גלברג)

  סופרת הילדים דורית אורגד זכתה בפרס לעידוד פרסום היצירה לספרות ילדים ונוער על ספרה "השתיקה של יורי". "אורגד פורשת סיפור לא שגרתי על חבלי הקליטה של הנער איליושה והוריו המוזיקאים, שעלו ארצה ממוסקבה לאשדוד והתחילו בה את חייהם מחדש", אומרות השופטות. "רק סופרי ילדים מעטים, אם בכלל, עסקו בנושא המרתק והחשוב הזה של העלייה הרוסית בפרט, ושל קליטה ועלייה בכלל".  

   

  ד"ר עמלה (כהן) עינת, סופרת וחוקרת, זכתה גם היא בפרס מיוחד מטעם הדירקטוריון על תרומתה לספרות ולשירה.

   

  מעין צדקה (טליה דוידי) (טליה דוידי)
  מעין צדקה(טליה דוידי)

  בתחום המוזיקה הקונצרטית זכה המלחין, המנצח ונגן הפסנתר בנימין יוסופוב בפרס מפעל חיים. "יוסופוב משלב את ההבעה האישית עם יכולת טכנית ומקצועית גבוהה ביותר", אומרים בוועדה. "יצירותיו כוללות השפעות ממקורות ומסורות מוזיקליות מזרחיות ומערביות, היוצרות יחד פסקול ושפה מקורית המיוחדת לו".

   

   

  מיכאל זלנטרייך (דניס כריסטיאס) (דניס כריסטיאס)
  מיכאל זלנטרייך(דניס כריסטיאס)

  כמו כן זכו בפרס על הישג השנה שתי יצירות: "סימפוניה באדום, כחול, צהוב וירוק" מאת המלחין סרג'יו נטרא והיצירה "MERE AIR" מאת המלחינה חנה אג'יאשוילי. פרס לעידוד פרסום היצירה ניתן למלחינה מעין צדקה על יצירתה "HYDROPHONY", פרס על יצירה המוגשת בעילום שם ניתן ליצירה "ELEGIE" מאת המלחין מיכאל זלטנרייך, ובפרס מיוחד מטעם הדירקטוריון של אקו"ם זכה יצחק אביעזר על תרומתו לעידוד וקידום היצירה הערבית-ישראלית.

   

  "אביעזר הוא מלחין, משורר ומנצח תזמורת, עורך, מפיק, כותב ומגיש -ממייסדי קול ישראל בערבית", אומרים באקו"ם. "הוא חוקר ומרצה על מוזיקה ומוזיקאים יהודים וערבים. ביצירותיו הדגיש והביע את הכמיהה לשלום, את האהבה לארץ ישראל ובכלל לאהבת אדם. תרומתוֹ ניכרת לשימור המשכיות מסורת הפיוט והמוזיקה המזרחית בכלל ובפרט של יהדות עיראק".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עליזה אורבך
  חדוה הרכבי. פרס אקו"ם
  עליזה אורבך
  לאתר ההטבות
  מומלצים