שתף קטע נבחר

למה הצו הנשיאותי החדש מאיים על ניו יורק?

אחרי שהכריז טראמפ על ביטול חלקים נכבדים מתכנית האנרגיה הנקייה של אובמה, מתריעים בניו יורק על הסכנות המידיות לתושבי העיר ומבטיחים להילחם בצו בבית המשפט

רגע אחרי הניסיון להעביר את רפורמת הבריאות ורגע לפני פרסום תכנית המיסים חתם הנשיא טראמפ על צו נשיאותי חדש המבטל מספר תקנות סביבתיות אשר אותן הוביל הנשיא אובמה.

בנוכחות כורי פחם, להם הבטיח שיקום בתחום, טען טראמפ שאותן תקנות לא עושות דבר מלבד לפגוע בתעשיות הנפט והפחם ובעובדיהן. עוד לפני החתימה על הצו הבטיחו ארגונים סביבתיים במדינה כי יערערו לבית המשפט על הצו, שלמעשה מבטל חלקים נרחבים מהתוכנית של הממשל הקודם להיאבק בהתחממות הגלובלית.

המטרה העיקרית של הצו היא לבטל חלקים מתוך תוכנית האנרגיה הנקייה של אובמה שמחייבת מדינות בין היתר לקצץ את פליטת הפחמן מתחנות כוח, מרכיב קריטי בסיוע לארה"ב לעמוד בהתחייבויותיה הסביבתיות כפי שנקבע בהסכם האקלים שנחתם על ידי כמעט 200 מדינות בפריז ב-2015. התוכנית דרשה מהמדינות לצמצם פליטות של פחמן בכ -26%.

 

בדיווח בוושינגטון פוסט צוין כי טראמפ הקפיד לא להשתמש במילים "שינוי אקלים" ושם דגש על העלייה הצפויה במקומות העבודה בעקבות החתימה על הצו. חתימת הצו משנה גם את הדרישה של אובמה לבדיקת האספקט הסביבתי בכל תחום בטרם קבלת החלטות. "אנחנו רואים כורי פחם שנדחקו ללא כל התחשבות וללא מחשבה על העתיד שלהם" הצהיר שר האנרגיה ריק פרי בטרם מעמד החתימה. "הצו הזה יחזיר את כל אלו שנדחקו לפינה למקום הנכון".אחרי החתימה פנה טראמפ לכורי הפחם שהריעו לו ושאל "אתם יודעים מה זה אומר, נכון? אתם מקבלים את העבודה שלכם בחזרה".

 

"אתם מקבלים את העבודה שלכם בחזרה". טראמפ חותם על הצו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אתם מקבלים את העבודה שלכם בחזרה". טראמפ חותם על הצו(צילום: AFP)

 

מיד לאחר החתימה, רבים טענו שלא תהיה לה כלל השפעה על החזרת מקומות העבודה של כורי הפחם, אשר כבר כמה וכמה עשורים רואים את השינויים בענף וצמצומו, כאשר בארה"ב היום מעסיקה תעשיית הפחם 75 אלף אמריקנים. "המכרות שעדיין קיימים בארה"ב עושים שימוש בעיקר במכונות", טוען מומחה בניו יורק טיימס. "גם אם נראה עלייה ביצור שמגיע ממכרות, נראה ירידה במקומות עבודה לכורי פחם".

 

בתגובה לצו, הודיע ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאסיו שההחלטה תפגע בניו יורק. "הצו של הנשיא יעצור ויקח אחורה את ההתקדמות שעשינו בכל הנוגע לשינוי אקלים ואיכות הסביבה וזהו איום קיומי אמיתי לתושבי ניו יורק", הצהיר. "אנחנו כבר רואים את השינויים במזג האויר, בטמפרטורת המים, עכשיו, השפעות השינויים באקלים יחריפו את כל אלו וישפיעו לפני הכל על הקהילות הרגישות ביותר שלנו, מה שיעמיק את אי השיוויון החברתי".

 

"גם אם יש עלייה בייצור ישנה ירידה במקומות עבודה".  (צילום: AP) (צילום: AP)
"גם אם יש עלייה בייצור ישנה ירידה במקומות עבודה". (צילום: AP)

 

"אנחנו בוחרים להתמודד עם האתגר הזה, להשקיע בשכונות שלנו יותר גמישות ולעשות את החלק שלנו, באופן אינטנסיבי כדי להפחית את הזיהום שמניע את שינויי האקלים.

אנחנו נאלצים לעמוד מול צו נשיאותי אשר מתכחש למדע מוכח ולהיגיון הישר ואני גאה", הוסיף, "להתטרף לראשי עיר נוספים מסביב למדינה ולהתיע פתרונות יעילים שיסייעו בשמירה על ילדינו ועל שמירת עולם בריא ובטוח".

 

היועץ המשפטי של ניו יורק, אריק ט. שניידרמן, שהיה ממובילי המאבק נגד פירוק תכנית הכוח הנקי של טראמפ, הבטיח לנסות ולהילחם בצו בבית המשפט, ובכל מקום .

הטיפול בבעית הזיהום של האוויר הנקי במדינה הוא חיוני להקטנת הפגיעה הגוברת של שינוי האקלים בבריאות הציבור, בסביבות ובמשקים שלנו", אמר שניידרמן. "אנחנו לא נהסס להגן על אלה שאנו משרתים , וזה כולל התנגדות אגרסיבית בבתי המשפט. אנחנו מתנגדים לצו שמתעלם גם מהחוק וגם מהחשיבות הקיומית של המלחמה בשינוי האקלים".


פורסם לראשונה 29/03/2017 15:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צו לביטול תכנית האנרגיה הנקייה.
צילום: רויטרס
מומלצים